Serwis Agory był oczywistym kompromisem, ale radzi sobie całkiem nieźle.
Serwis Next był oczywistym kompromisem. Wprowadzony w marcu 2016 roku, naprędce, by zdążyć przez debiutującym w maju Business Insiderem nie wzbudzał wielkich nadziei, bo... sam miał być Business Insiderem. O zdobyciu licencji Agora z dumą informowała kilka miesięcy wcześniej, by - kilka miesięcy później - lakonicznie poinformować o jej utracie.
- To dla nas ciekawe wyzwanie. Szukaliśmy atrakcyjnego formatu serwisu biznesowego i Business Insider pasuje idealnie. To jeden z najszybciej rozwijających się projektów z obszaru nowych mediów w światowym internecie. Dla Agory i portalu Gazeta.pl to ważny krok w kierunku wzmocnienia portfela serwisów biznesowych. Nowy serwis dostarczy naszym czytelnikom jeszcze więcej nowoczesnych, unikalnych treści, a naszym partnerom biznesowym pozwoli zaistnieć z przekazem reklamowym w coraz popularniejszej kategorii tematycznej - mówił wtedy Paweł Wujec, dyrektor segmentu Internet w Agorze.
A Amerykanie odwdzięczali się takimi samymi uprzejmościami: - To już ósma wersja językowa Business Insider. Polska to ciekawy i dynamiczny rynek medialny. Cieszymy się, że naszym partnerem będzie tu Agora, która przy wsparciu naszego międzynarodowego zespołu stworzy polską wersję Business Insidera. Wierzymy, że nasze doświadczenie oraz pozycja zasięgowa grupy Gazeta.pl przełożą się na sukces - dodawała Julie Hansen, prezes i dyrektor zarządzająca Business Insider.
Ta wiara okazała się jednak wątłym fundamentem porozumienia. Agora, która była już po pierwszych przymiarkach do nowego projektu, straciła licencję na BI niedługo po tym, jak Amerykanie zostali wykupieni przez Axel Springer. Marka "Business Insider" przeszła wtedy w ręce Onetu, który należy do Grupy Onet - RASP, także wchodzącej w skład niemieckiego koncernu. Axel nie mógł przecież oddać nowego nabytku konkurencji.
Agora została z niczym. Teoretycznie, bo zdążyła skompletować zespół, na czele z Rafałem Hirschem, który - by objąć stanowisko naczelnego polskiej wersji Business Insidera - odszedł z TVN-u. Po utracie BI w Agorze zdecydowano więc o uruchomieniu autorskiego projektu. I tak powstał Next, który ruszył w marcu 2016 roku, blisko dwa miesiące przed konkurentem. I jako projekt zastępczy radzi sobie całkiem, całkiem...
Na tyle dobrze, że Agora nie przestaje w niego inwestować. Ostatnio, na stronie głównej serwisu Gazeta.pl wydzielona została specjalna sekcja „Next+”, gdzie publikowane będą artykuły, analizy i materiały wideo, tworzone m.in. przez Rafała Hirscha i Piotra Skwirowskiego, który wcześniej związany był z "Gazetą Wyborczą".
- Next.Gazeta.pl to jeden z najszybciej rozwijających się projektów Gazeta.pl w ubiegłym roku, który przede wszystkim świetnie angażuje czytelników ciekawymi treściami - tak projekt podsumowywał Paweł Stremski, dyrektor serwisu Gazeta.pl.
I wygląda na to, że - przynajmniej w porównaniu z wynikami osiąganymi przez konkurencję - nie przesadzał.
Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający agencją Biuro Podróży Reklamy.Bardzo ciekawa sytuacja bo mamy do czynienia z bardzo podobnymi treściami, podobną grupą docelową i podobnymi wortalami. Ale różnica w czasie przebywania na stronach jest przeogromna. I to zarówno na PC jak i urządzeniach mobilnych (wynosi około 5 razy więcej na korzyść Next). Również procentowy wzrost liczby userów Nexta jest większy niż Business Insider. W obu przypadkach mówimy o danych za ostatnie pół roku (czerwiec 2016 - styczeń 2017). Analizując sytuację znajduję trzy powody tej dysproporcji. Dwa związane z kontentem a trzeci z UX.
Czy BI robi coś źle? Niekoniecznie. Po prostu Next robi to bardzo dobrze. Ja sam z przyjemnością zaglądam na oba serwisy. |
TOTAL
PC
MOBILE
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»