Pięć serwisów, dzięki którym wyprzedzisz polskie media technologiczne

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Patryk Bukowiecki
 
Patryk Bukowiecki, szef działu mobile w Grupie Allegro (fot. Grupa Allegro)
Patryk Bukowiecki, szef działu mobile w Grupie Allegro (fot. Grupa Allegro)

Na świecie istnieją portale, które są źródłem większości uniwersalnych żartów (9gag, 4chan), rozrywki i „zachwytów" (mashable, reddit) i wiadomości technologicznych (thenextweb, ign). Znaczy to mniej więcej tyle, że międzynarodowe (internetowe) wydarzenia mają często swój początek właśnie w tych miejscach, a polskie odpowiedniki w większości rzeczone wiadomości adaptują, tłumaczą, podpinają pod polską rzeczywistość. Czy to znaczy, że brak nam wyraźnych autorów lub stron opinii? Skądże!

Twierdzę jedynie, że odpalając „do porannej kawy" 5 stron i przeglądając ich odpowiednie sekcje, możesz być tym, kto propaguje wśród Twoich znajomych treści, które oni zobaczą dopiero wieczorem, na polskich stronach. Gwoli ścisłości - angielski jest językiem internetu, więc wszystkie strony opisane poniżej są prowadzone w języku Szekspira.

Moja poranna dawka źródeł informacji obejmuje następujące miejsca. Mashable.com - rewelacyjne miejsce będące „wylęgarnią" i kurą znoszącą złote jaja dla polskich wydawców. To stąd można czerpać ogromne zbiory popularnych gifów, żartów z uniwersum najpopularniejszych seriali (Gra o Tron), komentarzy do wydarzeń politycznych i sportowych. Bardzo wygodny podział strony na trzy sekcje pozwala łatwo i w kilka chwil zorientować się, czym żyje internet. Mashable ma świetną stronę mobilną, która jest zoptymalizowana do przeglądania na smartfonie. Aby w pełni czerpać frajdę z przeglądania zasobów strony nie trzeba się logować.

9gag.com to nie tylko tzw. lolcontent (czyli treści stricte humorystyczne), chociaż to właśnie zabawne obrazki i filmiki stanowią tutaj większość. Dzięki sprawnie działającemu systemowi moderacji i oznaczeniom (NSFW - materiał nie nadający się do oglądania w pracy) trudno natknąć się na coś niestosownego. Użytkownicy w zabawny sposób komentują zgłoszone materiały, nierzadko sekcja opinii użytkowników stanowi przedłużenie samego obrazka czy filmiku. 9gag żyje światem rzeczywistym. Jeśli na mundialu jakiś zawodnik wywynie coś niezwykłego, od razu można spodziewać się zalewu obrazków z jego dokonaniami. Długo musiałem czekać na aplikację, ale kiedy się pojawiła, od razu stało się jasne, że to jedna z najfajniejszych tego typu apek.

Ign.com - portal z tradycjami i po sporych przemianach. Przez wielu kojarzony głównie jako miejsce dla graczy, słusznie zresztą. Ale poza grami znajdziesz tam również informacje ze świata szeroko pojętego filmu, komiksu i technologii mobilnych. Strzelam, że grałeś w grę 2048 lub Candy Crush Saga, słyszałeś o Flappy Birds i „farmie". Jest spora szansa, że to właśnie IGN zauważył trend, opisał go, inni podłapali i wypromowali którąś z wymienionych gier. Strona mobilna to strumień wiadomości, nierzadko popartych materiałami wideo i galerią ze zdjęciami.

TheNextWeb.com - celne diagnozy rynku technologicznego, przeglądy wydarzeń mających szerokie znaczenie w świecie nowoczesnych urządzeń i usług, z których korzystamy na co dzień (poczta, social, muzyka i wideo) - to główna specjalizacja tego miejsca. Szczególnie podoba mi się poniedziałkowy przegląd „Nadgoń po weekendzie", który zbiera w jednym miejscu najważniejsze wydarzenia ostatnich dni, które mogliśmy przeoczyć przez weekend. Świetna sprawa. Co ciekawe, strona nie ma swojej dedykowanej aplikacji mobilnej. Za to ich layout i struktura informacji - klasa sama w sobie.

cnet.com - jeden z absolutnych liderów sieci, zasięgiem i rozmachem bijących na głowę większość konkurentów. Źródło recenzji produktów elektronicznych, cyklicznych audycji (podcastów) technologicznych, trafnych komentarzy (czy antywirus jest mi potrzebny?) i najaktualniejszych wiadomości ze świata szeroko pojętej technologii i motoryzacji. To tutaj można zobaczyć w akcji nowego iPhone'a, jeszcze ciepłego ultrabooka lub zmiany w popularnych usługach takich, jak Gmail. Seria poradników pomoże wydłużyć żywotność baterii, usunąć złośliwe oprogramowanie, wybrać najlepszy zestaw kina domowego czy telewizor plazmowy. Kadra prowadzących odwiedza i relacjonuje na żywo pokazy gadżetów z całego świata. No i aplikacja mobilna wysyła powiadomienia, jeśli pojawią się interesujące nas materiały.

Linki dodaję sobie do folderu „rano" w Chromie, klikam na folder rano i wybieram „otwórz wszystkie". Tym samym w zakładkach w kilka chwil otwarte mam źródła informacji, którymi dopiero wieczorem żyć będzie polski internet. A jeśli nie mam pod ręką komputera, po synchronizacji przeglądarki z tą ze smartfona mam te same informacje pod kciukiem. Nic, tylko chłonąć.


Patryk Bukowiecki, szef działu mobile w Grupie Allegro

Z tematem technologii mobilnych związany od 2008 roku. Pasjonat gier, wieloletni redaktor Neo Plus, producent i manager m.in. w Gamelion Studios. Portfolio klientów zawiera m.in. Demotywatory, Radio ZET, Open Finance, ELLE, KULT, Chip, Arval, Polska Akcja Humanitarna i wiele innych. Obecnie Szef Działu Mobile Grupy Allegro (Polska, Czechy, Węgry, Ukraina, Rosja) odpowiedzialny za strategię mobilną, nadzór istniejących i planowanie kolejnych produktów w największej firmie e-commerce w Europie Środkowo-Wschodniej.

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Komentarze (3)
unk
1. unk, 178.249.94.*, 08.07.2014 / 12:29
he he, teraz już wszystko jasne dlaczego allegro jest takie!
4all.pl
2. 4all.pl, 83.6.7.*, 11.07.2014 / 20:01
Great... which one is best ..????
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.