Portal powstał 13 lat temu. Obecnie jest czwartym największym serwisem informacyjnym w polskiej sieci.
Interia.pl powstała w 1999 roku, z inicjatywy radia RMF FM i spółki informatycznej ComArch S.A. Wtedy na rynku portali konkurencyjna była jedynie Wirtualna Polska oraz Onet. Internet w Polsce raczkował, a portale tak naprawdę dopiero zaczynały kształtować swój charakter.
- Według początkowej idei miał to być portal radiowy wzorowany na serwisie amerykańskiej sieci CNN: w pełni multimedialny, z plikami wideo oraz dźwiękiem - wspomina Artur Potocki, prezes Interii, z firmą związany od samego początku. Od 2006 roku Potocki był dyrektorem marketingu, a w ubiegłym roku został prezesem.
Wspomina, że w sierpniu 1999 roku powstała spółka, która miała świadczyć usługi internetowe. Na początku nazywała się roboczo Internet FM S.A., a pierwszym prezesem był Paweł Przewięźlikowski, wiceprezes ComArchu.
- Z założenia przedsięwzięcie miało dołączyć do istniejących już na rynku portali: WP.pl i Onet.pl, choć jego twórcy podkreślali, że nie będzie portalem, ale tak zwanym hubem (w sloganie technicznym słowo to odnosiło się do rozgałęziacza sieci komputerowej), czyli czymś więcej niż portalem - mówi. - Internet FM SA miał korzystać z treści dostarczanych przez radio RMF FM, choć spółkę już wtedy tworzyło ponad 50 osób, z czego połowę stanowił własne redakcja. Hub miał oferować usługi podobne, jak portal: wyszukiwarkę, informacje, rozrywkę, elektroniczne zakupy.
Pierwsza usługa Internet FM SA pojawiła się w sieci w październiku 1999 roku – były to usługi pocztowe, Poczta.fm – która oferowała darmowe konto o wielkości 12 MB. W ciągu pierwszego dnia konta w Poczta.fm założyło ponad tysiąc osób.
- 3 grudnia 1999 roku podjęto decyzję, że Internet FM zostanie przemianowany na Interia.pl. Stronę pod adresem www.interia.pl można było po raz pierwszy zobaczyć 11 lutego 2000 roku - opowiada Artur Potocki. - Wówczas oferowała ona użytkownikom charakterystyczny dla wszystkich portali katalog stron internetowych i wspomniana już Poczta.fm. Oprócz wiadomości przewidziano takie działy, jak: biznes, motoryzacja, kobieta, gry, turystyka i katalog.
Obecnie w grupie Interia.pl pracuje około 350 osób. Główna siedziba firmy znajduje się w Krakowie, czyli w mieście, w którym blisko 13 lat temu powstały jej zalążki.
- W siedzibie krakowskiej znajduje się cała produkcja IT, działy redakcyjne, marketing i administracja. Główna siedziba działu handlowego znajduje się z kolei w Warszawie. Regionalni pracownicy działu handlowego rozproszeni są również w większych miastach Polski - opowiada prezes portalu.
W 2000 roku Interia zaczęła się starać o miejsce na giełdzie. Ostatecznie na warszawski parkiet akcje portalu trafiły w 2001 roku. Spółka notowana była pod skrótem IPL.
Obecnie portal wraz z grupą podległych mu serwisów, należy do holdingu Grupy Bauer, właścicielem radia RMF FM, a także 33 tytułów prasowych, w tym między innymi miesięcznika dla kobiet Twój Styl.
Interia obecnie
Grupa nie podaje swoich wyników finansowych za miniony rok, ani również planów czy prognoz na kolejne lata. Na pytanie, na czym spółka chce się skupić w najbliższych latach, pada odpowiedź: mobile. Właśnie ukończona została nowa aplikacja newsowa Interii, która trafi na "wirtualne półki" sklepów z aplikacjami.
Poza tym, jak zapewnia Artur Potocki, portal skupia się na tych obszarach, które mogą zagwarantować grupie stały wzrost.
- Są to przede wszystkim serwisy tworzone we współpracy z wydawnictwem Bauer – w ostatnich dniach oddaliśmy m.in. nową, znacznie ulepszoną wersję serwisu Dziecko, który obecnie dostępny jest pod adresem www.mamdziecko.interia.pl. Kilka miesięcy temu oddaliśmy użytkownikom serwis TeleTydzien.pl, będący odpowiednikiem najpopularniejszego w Polsce TV Guide'a wydawnictwa Bauer - mówi Potocki.
Zapewnia również, że Interia w równym stopniu dba o własne serwisy, sukcesywnie przepisując je na nową platformę technologiczną.
- W ten sposób, w przeciągu półrocza oddaliśmy zupełnie nowe wersje serwisów: Kobieta, Facet czy Sport. Obecnie kończymy prace nad nowym programem telewizyjnym, który już wkrótce ujrzy światło dzienne - dodaje.
Interia skupia się również na personalizacji treści. W maju tego roku pisaliśmy o projekcie Ding.pl, który miał zrewolucjonizować sposób czytania artykułów przez internautów. System miał dostarczać użytkownikowi tylko te treści, którymi jest zainteresowany.
Ding.pl ruszył oficjalnie na początku tego roku, testy trwały kilka miesięcy w 2011 roku. Jak działa Ding? System pozwala gromadzić w jednym miejscu treści z każdego tematu, którym zainteresowany może być użytkownik. I tak na przykład dział Kobieta na Interii podzielony jest na kilka kategorii, a te z kolei na kategorie, co pozwala rozdrobnić treści i dopasować je do gustu czytelnika.
- Obserwujemy zachowania internautów, ich przyzwyczajenia i do nich staramy się dostosowywać to narzędzie. W ten sposób, w ostatnim czasie powstały w Dingu strony tematyczne, w tym m.in. strona poświęcona zbliżającej się olimpiadzie, dzięki którym użytkownicy Dinga mogą subskrybować wyłącznie informacje dotyczące wybranych przez siebie, poprzez oznaczenie znaczkiem Ding, dyscyplin olimpijskich - mówi Potocki.
Olimpiada i mobile
To te projekty wskazuje Artur Potocki jako te, które są najwartościowsze dla grupy w ostatnim czasie.
- W ostatnim czasie równolegle zakończyły się prace nad serwisem olimpijskim i aplikacją mobilną „Londyn 2012”, na igrzyska dostępną w App Store i Google Play, portalem mobilnym m.interia.pl, który znacznie różni się od poprzedniej wersji. Między innymi dodano aż siedem nowych kanałów tematycznych, galerie wideo oraz zdjęcia, które można przeglądać w postaci slajdów, wykorzystano w nim również elementy koncepcji projektowania responsywnego - dodaje prezes Interii.
W ostatnim kwartale tego roku Interia uruchomiła platformę Promocyjni.pl, która ma za zadanie agregować oferty kilkuset polskich sieci handlowych. Powstał również dość niszowy serwis SrebrnaAgrafka.pl, skierowany do miłośników i twórców hand-made'u.
- Serwis pełni funkcję sklepu z niepowtarzalnymi, ręcznie tworzonymi przedmiotami oraz przewodnika pokazującego techniki i sposoby ich wykonania - opowiada Potocki. - Uruchomiliśmy także gry-na-fony.pl – serwis informacyjny poświęcony grom na urządzenia przenośne, takie jak smartfony i tablety.
Nowe projekty
W tym roku, jeszcze w sierpniu, Interia ma zamiar wypuścić mobilną aplikację z newsami z portalu. Pojawi się również nowy Program TV. Dodatkowo, jak zapewnia Artur Potocki, powstaje mobilna wersja Ding.pl wraz z szeregiem aplikacji.
- W dalszym ciągu pracujemy nad projektami wykorzystującymi synergię w grupie Bauer i jeden z nich, który ujrzy światło dzienne jeszcze w tym roku, będzie w dużym stopniu wykorzystywał możliwości grupy - mówi.
Spytaliśmy również, jak na tle konkurencji ocenia się Interia. Jakie może wskazać swoje najlepsze i najsłabsze strony?
- Porównania z konkurencją, na tym etapie dojrzałości wiodących portali horyzontalnych nie mają już chyba sensu - tłumaczy Potocki. - Każdy gracz, który chce utrzymać swoją pozycję, musi się stale rozwijać i podnosić jakość swoich produktów patrząc raczej przez pryzmat potrzeb użytkowników, mniej zaś dokonań konkurencji.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Popatrzcie na dół, trzech użytkowników po za mną /przez przypadek!/, więcej argumentów nie potrzeba!
Wszyscy wiedzieli, że to portal żydowski! i dlatego taki marny.