Istnieje od 1995 roku i jest jednym z najstarszych polskich portali. Obecnie skupia się na mobile i wideo, co prezes Wp.pl uważa za dużą przewagę nad konkurencją. Przeczytaj historię Wirtualnej Polski.
Jeden z największych portali w polskiej sieci - Wirtualna Polska - wystartował jeszcze w 1995 roku na Politechnice Gdańskiej z inicjatywy Leszka Bogdanowicza, Damiana Woźniaka, Marka Borzestowskiego i Jacka Kawalca, którzy - co ciekawe - poznali się przez internet. Jeszcze w tym samym roku pieczę nad działalnością serwisu przejęło Centrum Nowych technologii, odpowiedzialne za rozwój i reklamę portalu.
Pierwszy adres internetowy www.wp.cnt.pl funkcjonował przez trzy lata, aż w 1998 roku został przeniesiony na adres www.wp.pl, który działa do tej pory.
- WP.PL od samego początku realizowała oryginalne projekty, wdrażała nowoczesne technologie, wprowadzała do swojej oferty nowatorskie rozwiązania. Nie bojąc się nowych wyzwań, przecierała szlaki w dziedzinie serwisów internetowych, usług reklamowych, kampanii promocyjnych własnych oraz tych realizowanych na jej stronach - opowiada Grzegorz Tomasiak, prezes Wirtualnej Polski.
Co, gdzie, kiedy?
Główna siedziba spółki WP.pl znajduje się w Gdańsku. Z czasem, jak firma się rozwijała powstało kilka oddziałów regionalnych sprzedaży i druga siedziba w Warszawie. W sumie we wszystkich biurach pracuje kilkaset osób. Właścicielem 100 procent udziałów jest firma Orange, dawniej Telekomunikacja Polska.
- Ubiegły rok był bardzo dobry, jeśli chodzi o nasze wyniki finansowe. Nasza EBITDA urosła o 35 procent, a zysk netto aż o 50 procent – twierdzi Tomasiak. - W tym roku powtórzenie tych wzrostów nie będzie jednak łatwe, bo sytuacja gospodarcza wyhamowuje wzrost rynku reklamy.
Wirtualna Polska jako jeden z pierwszych portali postawił na szeroko pojętą reklamę. Do zaglądania na stronę zachęcali między innymi w radiu i na billboardach, a od 2000 roku jej kampanie reklamowe regularnie pojawiają się w telewizji.
Plany i zmiany
Serwis skupia się na czterech obszarach. Pierwszym z nich jest kontent. Właścicielom portalu zależy na tym by dostarczane przez nich treści były wyjątkowe.
- Chcemy dostarczać użytkownikom materiały unikalne, dostępne tylko u nas. Tworzymy raporty specjalne, opracowujemy własne infografiki, analizy, realizujemy wywiady, piszemy felietony - wymienia Tomasiak.
W kluczowych kategoriach, jak wiadomości, autorski kontent stanowi blisko 50 procent wszystkich publikowanych treści. Na stronie głównej pojawiła się specjalna zakładka „Tylko w WP.PL”, gdzie portal promuje własny kontent.
- Kolejnym strategicznym dla nas obszarem jest mobile. Widzimy w nim dwie tendencje. Z jednej strony rozwijają się wersje przeglądarkowe, z drugiej aplikacje – zdradza prezes WP.pl. W portfolio portalu można znaleźć 19 aplikacji, dostępnych na czterech systemach operacyjnych – Android, iOS oraz WP7 oraz Symbian. Jak dotąd liczba pobrań tych aplikacji przekroczyła 800 tysięcy. Połowa z nich pozostaje w telefonach użytkowników.
Dużo miejsca na Wirtualnej Polsce poświęca się również na autorskie wideo, które dostępne jest między innymi w telewizji internetowej WP.TV i na platformie tosiewytnie.wp.pl.
- W lutym 2008 roku stworzyliśmy własne studio i tam nagrywamy programy. Preferujemy krótkie, kilkuminutowe formy publikowane w 18 autorskich seriach – mówi Tomasiak.
W skali miesiąca autorski kontent stanowi mniej więcej 5 procent bazy wideo WP.TV, ale te treści zapewniają aż 50 procent całego ruchu w „wirtualnej” telewizji.
W tym roku przebudowana została także strona główna. Zaprojektowana w technologii HTML5 ma umożliwiać pełną integrację mobilnych WWW z możliwościami smartfonów. W najbliższych planach jest również implementacja HTML5 w całej mobilnej wersji portalu.
Spowodowane jest to przede wszystkim dynamicznym wzrostem liczby odsłon mobilnych, jaki notuje portal. Od września 2011 roku strona jest na prowadzeniu w tym zakresie. Według badania Megapanel PBI/Gemius w maju Grupa Wirtualna Polska-Orange odnotowała ponad 114 milionów odsłon mobilnych, kolejny gracz, Grupa Onet.pl – 84 milionów.
WP prowadzi także kilka nowych projektów. Przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej ruszyła aplikacja Sport WP.PL na Android i iOS, którą wyposażono w moduł Euro. - Obecnie pracujemy nad implementacją w niej specjalnej sekcji olimpijskiej – dodaje Tomasiak.
Ostatnio wystartował również Program TV na Symbiana. - Przede wszystkim zależy nam jednak na doskonaleniu udostępnionych już rozwiązań mobilnych i szukaniu sposobu, jak na nich zarabiać. W tej chwili, podobnie jak wszyscy, głównie inwestujemy. Rynek reklamy mobilnej dopiero się rodzi, ale jestem przekonany, że niedługo zacznie się intensywnie rozwijać – mówi prezes WP.
W maju 2012 (za: badanie Megapanel)Wirtualna Polska uplasowała się na pierwszym miejscu pod względem realnych użytkowników w sporcie i stylu życia. Drugą lokatę zajęła w informacjach, a trzecią w biznesie. Co więcej, w kulturze i rozrywce WP znajduje się na drugiej pozycji – tuż za Youtubem.
- Od lat mamy też najpopularniejszą na rynku Pocztę – cieszy się Grzegorz Tomasiak. - Oczywiste, że nasze działania podporządkowujemy walce o jak najwyższą pozycję. Kluczowe są dla nas te cztery obszary i z zasady zajmujemy w nich miejsca na podium.
Portal koncentruje się też na rozwoju projektu e-commerce, czyli platformy z ubraniami młodych projektantów – conceptshop.pl. - Otwieramy się również na nowe projekty. W ostatnim czasie zakończyliśmy rozmowy z laureatami naszego programu dla startapów – Labstar. Ich efektem jest powołanie spółki Trinity Studio z autorami projektu GeoLab (GeoCraft + Warszawa 2030) oraz umowa handlowa z KonkursyKreatywne. Głęboko wierzymy w te pomysły i chcemy je wspierać i rozwijać – opowiada Tomasiak.
Wirtualna Polska nie chce natomiast konkurować z portalami społecznościowymi.
- Muszę przyznać, że social media pełnią coraz ważniejszą rolę w budowaniu zasięgu oraz rozwoju serwisów Wirtualnej Polski – twierdzi Tomasiak.
Miesięczna liczba przejść użytkowników z fanpage'ów WP.PL do portalu WP.PL wzrosła w ciągu roku o 720 procent, a miesięczna liczba wizyt, których źródłem był cały Facebook, urosła o 450 procent (dane wewnętrzne WP.PL, kwiecień 2012 vs kwiecień 2011).
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»