Przygotowaliśmy się na trudne czasy - mówi Aleksander Kusz. Zróżnicowanie źródeł przychodu i zarabianie nie tylko na treściach biznesowych, to sposób na stworzenie drugiego, silnego, lifestylowego filaru grupy.
Interaktywnie.com: Czy Money odczuło kryzys w 2011 roku?
Aleksander Kusz, prezes grupy Money.pl: Money.pl nieustannie pisze o kryzysie w różnym kontekście: Polski, Europy, świata, gospodarki, polityki, makroekonomii, zatem poruszamy się w tym obszarze nieustannie. Jest to też temat którym żyją wszyscy świadomi ludzie - nasi czytelnicy, zatem oglądalność mamy rekordową. Jeśli chodzi o nasz biznes to zweryfikowaliśmy go już w połowie 2011 roku. Po przeprowadzeniu analizy sytuacji zaczęliśmy się przygotowywać na trudne czasy, definiując między innymi pomysły na dywersyfikację źródeł przychodu.
Jakie inwestycje są w planach na ten rok? W styczniu został uruchomiony serwis o Technologiach. Co jeszcze pojawi się w portfolio grupy?
Rok 2012, podobnie jak poprzedni zapowiada się dla nas bardzo pracowicie. W planach mamy dużą liczbę ambitnych projektów zarówno rozwojowych jak i zupełnie nowych. Na pewno będziemy nadal konsekwentnie rozwijać nasze portale z dywizji lifestyle oraz nowo wdrożony serwis Technologie jak i kolejne sekcje w ramach serwisu Money.pl. W tym roku planujemy prace nad zupełnie nowymi projektami ,ale o tym z wiadomych przyczyn nie będę jeszcze mówił.
Ile zatem zarabiają poszczególne spółki?
Spółki Grupy Money.pl są podzielone na dwie dywizje. Jedna z nich gromadzi serwisy kategorii biznes-finanse-prawo. W skład tej dywizji wchodzą Favore, e-prawnik, Interaktywnie.com i naturalnie Money.pl. Tę dywizję tworzymy już ponad 10 lat i tu sporo ewolucyjnych nowości, które poszerzają je tematycznie – zgodnie z rosnącym apetytem naszych wymagających czytelników. Ostatnią, wprowadzoną w styczniu jest serwis Techologie na Money.pl. Kolejne działania są w realizacji i będziemy o nich na bieżąco informować. Czujemy się liderem kategorii biznes-finanse-prawo, biorąc pod uwagę, że stoi za nami żaden horyzontalny portal.
Druga dywizja to serwisy stylu życia, a w nich: iWoman, MenStream i Platine. Z lifestyle’ami ruszyliśmy w marcu 2009 roku. Tu trwają intensywne prace nad ich rozwojem i promocją, bo w długiej perspektywie mają być drugim filarem naszej grupy.
Pierwszy raz w 2011 roku serwisy Money promowane były na billboardach. Będzie więcej takich kampanii? Okazały się skuteczne dla lifestylowych witryn?
Promocja offline’owa tej części grupy objęła w tym roku wybrane miejsce i grupy osób. Był to outdoor i printowa wersja magazynów lifestyl’owych. W roku 2012 popracujemy zasięgowo nad promocją serwisów stylu życia. Rozwiniemy też zainicjowane w roku 2011 działania z obszaru Corporate Social Responsibility (CSR) w ramach których wspólnie z Urzędem Wojewódzkim i Stowarzyszeniem Triatlonowym otworzyliśmy naszą pierwszą ścieżkę biegową we Wrocławiu. Teraz czas na kolejne w Warszawie i innych miastach Polski.
Sporo portali inwestuje w aplikacje mobilne. Money ma aplikację na iPhona. Będzie rozbudowywana? Pojawią się aplikacje na inne systemy i na tablety?
W ostatnich latach wdrożyliśmy nie tylko aplikację na iPhona, ale także inne urządzenia z systemem Android. Użytkownicy mogą korzystać także z aplikacji mobilnych na iPada. W planach na 2012 rok uwzględniamy dalszy rozwój tych aplikacji. Decyzje odnośnie opracowywania wersji na inne platformy mobilne uzależniamy od rozwoju rynku i popularności tych platform w kolejnych miesiącach.
Redakcja Money.pl od ponad roku organizuje Akademię, program stażowy dla studentów. Jak efekty? Ile osób, które były na stażu, dostało pracę?
Akademia Money.pl cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Z każdą edycją spływa do nas coraz więcej zgłoszeń. O jedno miejsce stara się nawet kilkanaścioro kandydatów. Najlepszym dowodem na sukces Akademii są cztery osoby, które po zakończeniu stażu dostały propozycję pracy i zostały w zespole. Obecnie dobiega końca trzecia edycja akademii, już prowadzimy nabór na kolejną, która rusza z początkiem marca. Akademia umożliwia studentom zdobycie cennego doświadczenia, a po zakończeniu podstawową wiedzę i umiejętności do podjęcia pracy w portalu internetowym.
Ostatecznie jak oceniasz miniony rok?
Był to rok dobry, co bardzo cieszy mnie osobiście, bo to mój pierwszy rok na stanowisku prezesa. Cały zespół włożył masę pracy w ten wynik. Spółka Money.pl zamyka rok 2011 rok dwucyfrowym wzrostem przychodu rok do roku oraz dwucyfrową marżą z zysku na poziomie EBITDA. Analiza struktury wyników skonsolidowanych grupy pokazuje, też że sukcesem zakończyły się nasze inwestycje, które zaczęliśmy pod koniec 2008 roku między innymi zakupem spółki Legalsupport, właściciela serwisu e-prawnik.pl. „Książkowo”, po trzech latach od pierwszych działań inwestycyjnych mamy dodatni bilans i to niebagatelny: 30 procent przychodów i 20 procent zysków grupy generują jej spółki córki.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»