19.10.2016 / Portale / Biznes
 

Wyborcza.pl komunikuje jakość, a Gazeta.pl walczy o zasięg

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
 
materiały prasowe
materiały prasowe

W Agorze ostatnio nie dzieje się najlepiej. Spółka, borykająca się ze spadkiem przychodów, zmuszona została do szukania oszczędności i zdecydowała, że w tym celu zwolni 130 osób, w tym dziennikarzy "Gazety Wyborczej", jednocześnie podnosząc jej cenę za jeden egzemplarz. O ile te ruchy można by uznać za chaotyczne i nerwowe, o tyle debiut nowego serwisu Wyborcza.pl to przemyślany i rozsądny krok.

Przygotowanie nowej, internetowej odsłony Wyborczej trwało jednak od wielu miesięcy i - przynajmniej oficjalnie - nie ma związku z ostatnio ogłoszonymi perturbacjami. Tym bardziej, że nowy layout, mimo iż nowoczesny i czytelny, wyraźnie nawiązuje do swoich papierowych korzeni i inaczej niż większość (wszystkie?) serwisy horyzontalne, w tym Gazeta.pl, nie upiera się przy kaflach, ogromnych zdjęciach i krzykliwych nagłówkach, a strefa wideo jest bardzo czytelnie oddzielona od treści tekstowych. Jak mówi Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w Agorze, była to świadoma decyzja. O ile Gazeta.pl, która zmieniając layout w styczniu 2015 roku, upodobniła się do Onetu, WP i Interii, o tyle Wyborcza.pl chce nawiązywać do zupełnie innych tradycji.

60936_unnamed.png

- Serwis Wyborcza.pl jest cyfrową emanacją "Gazety Wyborczej" - mówi Graboś. Działa w całkiem innym modelu biznesowym niż zasięgowy serwis Gazeta.pl i odpowiada na potrzeby innej grupy odbiorców. Te różnice staramy się wyraźnie zaznaczać. Naszym zamiarem było stworzenie takiego layoutu serwisu, który będzie jeszcze mocniej uwidaczniał merytoryczność i jakość materiałów, które powstają w zespołach redakcyjnych dziennika. Chcieliśmy, aby użytkownik nie miał najmniejszych wątpliwości, że znalazł się na stronach serwisu, który zapewni mu wśród ogromu informacji dostępnych w internecie wybór tego, co najważniejsze, często wraz z prezentacją szerszego spojrzenia na dane wydarzenie.  Dobra ekspozycja kontentu oraz lepsza prezentacja jego bogactwa i różnorodności ma zachęcić większą liczbę użytkowników do lektury treści tworzonych przez redakcje "Gazety Wyborczej" i Wyborczej.pl i oczywiście - docelowo - do zakupu płatnego dostępu. 

Zakup subskrypcji w dotychczasowej wersji serwisu był jednak oględnie mówiąc mało intuicyjny. To także jednak ma się zmienić. Danuta Breguła, szef strategii online „Gazety Wyborczej” podkreśla bowiem, że zmiana layoutu to dopiero początek, a za nią pójdą kolejne, w tym takie, które usprawnią proces płatności w serwisie.

Utrzymanie zaangażowania tak pozyskanych prenumeratorów jest dla nas strategiczne. To oni stabilizują nasze przychody i czytają znaczną część artykułów w naszych serwisach. Staramy się ich doceniać dodatkowymi korzyściami od nas i naszych partnerów np. w postaci dostępu do ekskluzywnych materiałów czy udziału w wyjątkowych, zamkniętych spotkaniach tylko dla prenumeratorów. Cały czas pracujemy nad poprawą procesu zakupowego, w tym procesu płatności. Udoskonalamy własną platformę e-commerce i marketing automation, coraz skuteczniej wykorzystujemy bogactwa danych sprzedażowych i behawioralnych, techniki SEO oraz eksperymenty w naszych kanałach w social media.

Aleksander Tryzna, Researcher, agencja IMAGINE:

60937_tryzna-aleksander-imagine.jpgNowa Wyborcza.pl to zdecydowanie bardziej przejrzysty układ treści. Trzy odpowiednio oddzielone od siebie kolumny sprawiają, że szybko i łatwo można znaleźć interesującą kategorię. Zdarzają się nagłówki, które są większe powierzchniowo od zdjęcia ilustrującego artykuł, jest to informacja dla czytelnika,  że dla wydawców treść artykułów jest ważniejsza od samej klikalności obrazków.

Zmiana fontu na szeryfowy uszlachetnia teksty oraz zbliża wyglądem stronę do wydawnictw papierowych. Denerwujące są natomiast duże pop-up'y linkujące do innych artykułów, wyglądające jak informacje o plikach cookies.

Trochę drażni również fakt, że belka menu głównego nie jest przypięta do górnej krawędzi ekranu, utrudnia to nieco nawigację. Zmiany na portalu poszły w dobrym kierunku, jest lżej, bardziej przejrzyście, strona zachęca do czytania.

Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający, Biuro Podróży Reklamy:

Robert Sosnowski (fot. Biuro Podróży Reklamy)Cieszy mnie, że Wyborcza ma nową stronę, bo zdarza mi się korzystać z tego serwisu. Kilkukrotnie wykupiłem nawet abonament dostępowy. O ile jeszcze wersja desktopowa jakoś dawała radę, to wersje mobilne na Safari działały po prostu źle. Trochę ciężko to było zaakceptować płacąc za dostęp. Więc fajnie, że jest nowa Wyborcza, ale frajdę robi tak naprawdę główna strona, która jest zaprojektowana z klasą i lekkością. Podoba mi się podział na poszczególne sekcje i jest rzeczywiście coś w layoucie głównej strony, co przywodzi na myśl wydanie papierowe. Myślę, że to bardzo fajna rzecz.

Przeszkadzają natomiast na niej takie drobiazgi jak podwójny pop-up - jeden od cookiesów, a drugi z linkiem do informacji o nowej stronie. Zaskakujące w nowej wersji jest to, że podstrony w sekcjach nie mają rozbudowanych siatek, tylko są listami artykułów. Po serwisie, który zachęca do wnoszenia opłat za dostęp, można by się jednak więcej spodziewać. Podstrona artykułu jest w porządku, sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. Na marginesie warto zauważyć, że serwisy a w szczególności podstrony z publikacjami niesamowicie się do siebie upodobniły w zakresie architektury i rozplanowania elementów.

Aleksandra Marchocka, Head of Design w agencji Peppermint:

Aleksandra MarchockaWyborcza.pl w nowej odsłonie graficznej prezentuje się bardzo dobrze. Jest nowocześniej, lżej i czytelniej. Wiele portali informacyjnych przeszło ostatnio odświeżenie, chcąc dostosować swój wygląd do nowych trendów w designie. Porównując te zmiany, layout Wyborczej.pl pozytywnie wyróżnia się na tle podobnych stron.

Przejrzysty układ, duże czcionki i zdjęcia, liniowe boksy, a przede wszystkim "oddech" w projekcie sprawiają, że całość jest intuicyjna i przyjemna w odbiorze. Elementem, który najbardziej rzuca się w oczy po redesignie, jest czarne tło pod logo i menu, dość jednoznacznie kojarzące się z żałobą na tego typu serwisach. Osobiście odbieram tę decyzję jako coś więcej niż zabieg czysto graficzny.

Oczywiście są na stronie elementy do dopracowania (m.in. rozwijane menu w topie jako pozostałość starego layoutu), jednak odświeżenie poszło w bardzo dobrym kierunku, co ma swoje odzwierciedlenie również w czytelnej wersji mobile.

 

 

 

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Wyborcza.pl, agora, gazeta.pl, user experience, ux


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • 6ix 6ix

  6ix świadczy usługi bazujące na technikach WoMM (Word of Mouth Marketing). Naszą ambicją jest posiadanie...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • Digital We Digital We

  Wdrożenia, doradztwo, strategia, audyty, szkolenia, badania - internet i mobile. - serwisy i aplikacje internetowe...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Naszym Klientom od 2007 roku zapewniamy kompleksową obsługę social media dla marki lub firmy. Oferujemy skuteczne...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (2)
sławek
1. sławek, 94.254.150.*, 26.10.2016 / 21:31
czytając ten artykuł mam wrażenie że to reklama tej zakłamanej gazety..... chyba tylko ludzie bez rozumu ją czytają.. każdy inny myślący stroni od tej gazety...
Tasior Dawid
2. Tasior Dawid, 37.47.11.*, 08.11.2016 / 20:51
Nie czytam, nie kupuje tej lewackiej gazetki szkalujacej Polskę tak samo jak nie ogladam Tvn
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
ASPER SOFTWARE HOUSE
6ix
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
więcej
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.