Wybrał je dla Was Dawid Szmigiel, managing director w Website Style.
Każdy użytkownik Wordpressa, doskonale zna termin "wtyczka". Dzięki nim można całkiem łatwo i bez wiedzy stricte programistycznej zmienić swoją stronę internetową - dodać elementy, animacje czy galerie. Jest to duża zaleta, stawiająca Wordpressa w czołówce CMS’ów oferowanych na całym świecie.
Programiści webowi jednak, zgrzytają zębami na widok kilkustronicowej listy zainstalowanych dodatków, wtyczek i pluginów na stronie, przede wszystkim dlatego, że bardzo wpływa na “czystość” kodu oraz spójność i współpracę różnych wtyczek ze sobą.
Należy pamiętać, że wtyczki nie zawsze są pisane poprawnie. Nie zawsze są aktualizowane dożywotnio i będą zgodne z najnowszą wersją Wordpressa. Sam system wyszedł jednak temu na przeciw, tworząc bazę wtyczek z ich ocenami a także terminami ostatnich aktualizacji, co znacznie ułatwia wybranie tej najświeższej. Pamiętajmy o tym, wybierając plugin do swojej strony www.
Istnieją jednak wtyczki, których używają “nawet” programiści :) stanowią one niejako bazę, szkielet dzięki któremu można tworzyć bardziej spersonalizowane funkcjonalności. Dzięki temu użytkownik, korzystający ze stworzonego layoutu nie ma możliwości “popsucia” go, a dodawanie materiałów jest jeszcze prostsze i bardziej intuicyjne.
Przedstawiamy 7 kultowych, a raczej najbardziej użytecznych wtyczek do Wordpressa, które są nie tylko najbardziej rekomendowane, ale także regularnie aktualizowane, co gwarantuje bezpieczeństwo i pełną kompatybilność.
1. ACF - Advanced Custom Fields
Wtyczka ta pozwala na tworzenie różnego rodzaju edytowalnych pól w kokpicie dla określonych typów wpisów i taksonomii. Jej zadaniem jest wykorzystanie mechanizmu, który posiada także Wordpress - znacznie przyśpiesza to projektowanie złożonych formularzy edycji w kokpicie strony.
Co ciekawe, wtyczka ta stała się tak popularna, że znaleźć ją można w części szablonów. Dzięki niej można zaimplementować np. Wprowadzanie wpisów według określonej struktury, czy tworzyć powiązania między wpisami.
Należy pamiętać, że ACF jest realizowany po stronie kokpitu - to jak zostaną wykorzystane zapisane dane, zależy od użytkownika.
Nie ma się jednak co zrażać, wtyczka poza tym, że jest, jak wspominaliśmy - regularnie aktualizowana, posiada także dobrą dokumentację wraz z przykładami.
2. Contact form 7
Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego - ot znaleźć plugin do formularzy. W praktyce okazuje się jednak, że lista z takowymi jest długa, opisy poszczególnych nie bardzo się różnicą, podobnie jak oceny i w sumie nie wiadomo co wybrać… Jak nie wiadomo co wybrać, to trzeba wybrać contact form 7!
Polecany ze względu nie tylko na popularność, ale także prosty interfejs, bogate możliwości i wiele możliwości rozbudowania, nie tylko przez twórcę wtyczki, ale także przez samego użytkownika. Dzięki temu pluginowi można bardzo szybko stworzyć prosty formularz, a po czasie rozbudować go o dodatkowe pola, także zasady, wykluczenia itp. Funkcjonalności.
3. Polylang
Wtyczka umożliwiająca sprawne tworzenie wersji językowych strony, bez konieczności tworzenia dubli, zabierających przestrzeń dyskową hostingu. Dzięki niej mamy do dyspozycji listę 50ciu najpopularniejszych języków, a tłumaczenie odbywa się na pojedynczym wpisie (a nie, jak w przypadku większości wtyczek: tłumaczymy daną podstronę w każdym języku, jeden pod drugim) - Po prostu tworzymy plik i po zakończeniu edycji określamy jaki ma język. Następnie, tworzymy kolejny wpis, zaznaczając że jest to wpis w kolejnym języku. Zaznaczyć należy, że kokpit wpisów, stron wygląda przy tym bardzo schludnie, a przy kolejnych wpisach widnieją flagi języków, dzięki czemu szybko możemy zlokalizować ten, który chcemy edytować.
4. Wordfence
Wtyczka, która łączy funkcje firewalla i antywirusa naszego Wordpressa, a ponad dwa miliony aktywnych użytkowników takowej mówi samo na siebie, że jest to plugin, któremu warto się przyjrzeć. Dla wielu programistów jest to podstawowa linia obrony i zabezpieczenia Wordpressa przed atakami wszelkiego rodzaju.
Wordfence w darmowej wersji oferuje między innymi: Web Application Firewall, wbudowany skaner plików źródłowych, dzięki któremu możemy nie tylko podejrzeć, ale i zdecydować czy chcemy usunąć zmienione pliki. Także zabezpieczenie przez atakami typu brute force, filtr antyspamowy dla komentarzy, powiadomienia i raporty e-mail działania wtyczki. Dodatkowo, przejrzysty interfejs, łatwość nawigacji dają naprawdę dobre narzędzie w walce ze spamem i atakami hakerskimi.
5. Yoast SEO
Wtyczka, która odpowiada na sprawne seo naszej strony. Plugin-kombajn. Jedną z jej głównych funkcji jest analiza danej podstrony pod kątem wpisanego słowa kluczowego. Wtyczka automatycznie sprawdza, czy kluczowa faza występuje w adresie URL, atrybutach title, meta description, alt plików graficznych, nagłówkach na stronie, czy w tekście. Bardzo ważną zaletą jest to, że na każdej stronie wpisu, podstronie widnieją informacje - wskazówki, które mówią co można jeszcze poprawić by optymalizacja miała 100% skuteczności.
6. WooCommerce
Wbrew pozorom sklepy internetowe oparte o Wordpressa to wcale nie jest rzadkość - nie każdy bowiem sklep w sieci to “kombajn” Presty czy Magento. Sklepy posiadające w ofercie do 70 000 produktów mogą spokojnie korzystać z Wordpressa wraz z wtyczką WooCommerce - i w żaden sposób nie wpłynie to na szybkość transakcji czy ładowania strony.
Jest to kolejna wtyczka-kombajn, która przy znajomości i wiedzy, CO chcemy mieć na stronie, daje naprawdę bardzo dużo funkcjonalności - od płatności przelewy24, możliwości podłączenia innych sposobów płatności, przez dowolne filtrowanie produktów, po kody rabatowe, akcje promocyjne czy spis i aktualizowanie stanów magazynowych.
7. W3TotalCache
To wtyczka poprawia znacząco komfort korzystania ze strony, czyli optymalizująca maksymalnie ładowane na stronie zasoby. Oczywiście, wszyscy chcą mieć strony działające szybko, płynnie i ładujące się w maksymalnie krótkim czasie. Jeśli nasza strona po wpisaniu adresu “muli” się, warto przyjrzeć się temu pluginowi.
Za pomocą tego pluginu możemy skonfigurować między innymi: cache stron cache wyników zapytań do bazy danych cache obiektów minifikację plików (HTML, zasobów CSS czy JS) obsługę CDN cache po stronie przeglądarki. Są to terminy znane bardziej programistom i zapewne przeciętny użytkownik nie będzie umiał poradzić sobie z ogromem funkcji, jednak nawet podstawowe ustawienia mogą dać zadowalający efekt.
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»