Najnowsze dane to pierwszy krok w analizie wideo w sieci?
Gemius i PBI pokazał pierwsze wyniki badania streamingu. Wiadomo już, w jaki sposób internauci korzystają z materiałów audio i wideo w sieci. Nie obyło się jednak bez kontrowersji.
Według danych, w sierpniu tego roku ponad 6,5 miliona internautów skorzystało z materiałów streamowanych (zarówno VOD, jak i strumieni live oraz w dedykowanych aplikacjach), co stanowi 31 procent polskich użytkowników internetu. W kategorii wideo widzowie najwięcej czasu spędzili oglądając materiały na stronie telewizji internetowej Ipla (średnio ponad cztery i pół godziny na internautę), ale najwięcej użytkowników miały treści wideo Grupy Onet (3,8 mln widzów). Z kolei w kategorii audio, pod względem średniego czasu na użytkownika, prowadzi platforma muzyki online, eskaGO. Na odsłuchiwanie zamieszczonych na niej plików muzycznych internauci poświęcili średnio 9 godzin. Okazało się także, że wśród mierzonych wydawców radiowych, OpenFM ma największy zasięg wśród użytkowników sieci (650 tys. internatów).
Jednak w badaniu zabrakło kilku bardzo dużych graczy, między innymi serwisy Gazeta.pl oraz Interia.pl. - W pierwszych wynikach uwzględniamy wszystkich wydawców, którzy spełnili dwa warunki: oskryptowali emitowane na swoich witrynach materiały streamingowe i zadeklarowali udział w badaniu - wyjaśnia Małgorzata Wołejko, dyrektor ds. badań w Gemiusie na łamach serwisu Press.pl. - Jesteśmy przekonani, że badanie będzie się rozwijało przyrostowo i wraz z upływem czasu kolejni wydawcy, dostrzegając wartość dodaną z uczestnictwa w pomiarze, będą deklarowali chęć dołączenia do niego. Tym samym niebawem będziemy mogli mówić o kompleksowym obrazie polskiego rynku - dodaje.
Z kolei ci, którzy znaleźli się w zestawieniu, nie kryją zdziwienia. Dla przykładu, według badania Gemius i PBI, Grupa Cyfrowy Polsat może liczyć na 579 tys. użytkowników, którzy korzystają ze streamingu. - Analizujemy wyniki badania Megapanel, które drastycznie różnią się od naszych wewnętrznych estymacji - przekonuje Olga Zomer, rzeczniczka prasowa Cyfrowego Polsatu na łamach Press.pl. Otóż firma niedawno informowała, że średnia miesięczna liczba użytkowników należącej do Polsatu Ipli w pierwszym półroczu br. wyniosła ponad 3,8 mln. Z kolei Gazeta.pl, która nie znalazła się w zestawieniu przekonuje, że od kolejnego miesiąca już znajdzie się na liście.
Oto jak powstało badanie
Do badania wprowadzono jednolity dla całego rynku system kategoryzacji materiałów multimedialnych, wypracowany podczas konsultacji branżowych. Wyróżniono dziesięć kategorii tematycznych, w tym: film, serial, informacje i publicystyka, rozrywka i kultura, programy dla dzieci, sport, styl życia/poradniki, erotyka oraz User Generated Content. Dane są prezentowane tylko dla tych wydawców, którzy dołączyli do badania.
Dzięki temu wydawcy telewizji internetowych, nadawcy audio i serwisy oferujące wideo w sieci dostali do ręki nowe dane, dzięki którym poznają nie tylko liczbę odtworzeń materiałów audiowizualnych, ale też zyskają informacje o demografii użytkowników. Teraz badanie Megapanel PBI/Gemius dostarcza odpowiedzi także na pytania, dotyczące m.in. tego, ile razy materiały z danej kategorii tematycznej zostały odtworzone przez użytkowników, czy do jakiej grupy wiekowej należą ich odbiorcy.
- Wyniki badania umożliwią reklamodawcom obliczenie wspólnego zasięgu materiałów streamowych i witryn. Dzięki temu rozszerzą się ich możliwości w planowaniu kampanii online. Jest to szczególnie ważne przy coraz szybszym rozwoju internetu, postępującej cyfryzacji społeczeństwa i przenoszeniu coraz większej liczby materiałów audio i wideo do sieci - mówi Małgorzata Wołejko, dyrektor ds. badań w firmie Gemius.
- To odpowiedź na zapotrzebowanie rynku - komentuje Andrzej Garapich, prezes spółki Polskie Badania Internetu. - Telewizje internetowe i serwisy oferujące stream otrzymały dostęp do danych o sobie, dzięki czemu powalczą o reklamodawców. Podobnie z radiem w internecie. Dotychczas pomijane w badaniach stacje radiowe, będą mogły mieć swoją reprezentację. To też szansa dla niewielkich nadawców telewizyjnych, którzy dzięki obecności w wynikach mogą zaistnieć na rynku online - twierdzi Garapich.
Megapanel PBI/Gemius to ogólnopolskie badanie oglądalności witryn i aplikacji internetowych, z których korzystają użytkownicy sieci. Badanie jest realizowane metodą panelową na reprezentatywnej próbie internautów, obejmuje kilka tysięcy polskich stron www. Stanowi standard pomiaru aktywności w przestrzeni wirtualnej. Na jego podstawie reklamodawcy planują kampanie internetowe.
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»