Cyberprzestępcy wprawdzie zmniejszyli liczbę niechcianych wiadomości e-mail, jednak stosują nowsze techniki infekowania komputerów użytkowników.
Przykładem może być przeprowadzona na początku sezonu wakacyjnego masowa wysyłka fałszywych powiadomień o rezerwacjach hotelowych, którym towarzyszył szkodliwy załącznik. Aby nie paść ofiarą tego rodzaju oszustwa, użytkownicy powinni być szczególnie ostrożni podczas rezerwacji wyjazdów online oraz pamiętać, że żadna poważna firma nie wyśle potwierdzenia rezerwacji jako archiwum ZIP - ostrzegają eksperci z Kaspersky Lab.
Z raportu za czerwiec wynika, że wiadomości spamerskie stanowiły 71,9 procent w całym ruchu pocztowym.
W maju spamerzy aktywnie wykorzystywali sztuczkę socjotechniczną polegającą na wysyłaniu szkodliwego kodu w załączniku, który zawierał rzekomo zdjęcie dziewczyny chcącej zaprzyjaźnić się z odbiorcą.
W czerwcu pojawił się nowy wariant tematu fotograficznego - cyberprzestępcy grożą odbiorcy procesem sądowym za umieszczanie zdjęć online bez zgody właściciela. Zdjęcia, o których mowa, zostały rzekomo załączone do wiadomości e-mail w postaci archiwum ZIP.
Spamerzy już na początku roku wysyłali wiadomości wykorzystujące temat Euro 2012, ale w czerwcu ataki się nasiliły i był to najpopularniejszy temat spamu. Oprócz wcześniejszych ofert zakupu biletów do stref kibica, w których na dużych ekranach wyświetlane są mecze na żywo, oraz propozycji wynajmu mieszkań w miastach, w których rozgrywają się mecze, w czerwcu pojawił się również spam reklamujący strony poświęcone mistrzostwom.
Ogromny wzrost liczby spamu z Chin
W czerwcu udział wszystkich wiadomości spamowych pochodzących z Chin, otrzymanych przez europejskich użytkowników, zwiększył się o prawie 50 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem. Wielka Brytania była jedynym europejskim państwem z majowego rankingu, które nie zaklasyfikowało się do czerwcowej listy Top 20.
Wśród czołowych dystrybutorów spamu w regionie europejskim znalazły się dwa inne państwa europejskie - Włochy (1,5 procent) oraz Niemcy (0,91 procent). Ponad połowa całego spamu rozprzestrzenianego w Europie nadal pochodzi z Azji.
Na szczycie rankingu Top 20 państw, które w czerwcu rozprzestrzeniały spam na terytorium Stanów Zjednoczonych, znalazły się same Stany Zjednoczone. Już drugi miesiąc z rzędu ponad jedna trzecia całego amerykańskiego spamu to produkt krajowy i w porównaniu z poprzednim miesiącem państwo to odnotowało wzrost o 5 punktów procentowych.
Jedna czwarta spamu dystrybuowanego na terytorium Stanów Zjednoczonych pochodziła z Azji.
- Udział spamu w całym ruchu pocztowym zmniejsza się już drugi miesiąc z rzędu. Spadek o 2-3 punkty procentowe być może nie wydaje się znaczący, może jednak wskazywać, że zachodzą poważne zmiany - powiedziała Maria Namiestnikowa, starszy analityk spamu, Kaspersky Lab.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Spamerzy nie dają nam ani chwili spokoju. Najbardziej niepokoi fakt, że ich metody są coraz sprytniejsze, aby zdobyć nasze zainteresowanie. Ich działalność coraz bardziej widoczna jest na Facebooku, gdzie ciągle pojawiają się linki do stron ze złośliwym oprogramowaniem.