Fakt dystrybuuje średnio 50 e-wydań miesięcznie. To ponad 150 razy mniej, niż Dziennik Gazeta Prawna.
Najmniej skłonni do płacenia za cyfrową prasę są czytelnicy Faktu. Tabloid, który codziennie jest kupowany przez ponad 400 tysięcy osób, pod względem e-wydań ledwo przekracza liczbę 50 sprzedanych egzemplarzy - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy za 2010 rok.
Podobnie na rynku e-dzienników nie radzi sobie Przegląd Sportowy. Nie wszyscy czytelnicy dzienników branżowych są jednak tak konserwatywni jak kibice. Na początku ubiegłego roku sprzedaż cyfrowych wydań Pulsu Biznesu czy Parkietu była na takim samym poziomie co sprzedaż e-wydań Gazety Wyborczej, lub nawet ją przewyższała.
Większość gazet może pochwalić się wzrostem sprzedaży e-wydań. Pod koniec roku sprzedaż spadła jedynie Rzeczpospolitej i Parkietowi. Najwięcej nowych czytelników zdobyło elektroniczne wydanie Dziennika i Gazety Wyborczej.
Dziennik Gazeta Prawna potrzebował dwunastu miesięcy, by do cyfrowej prasy przekonać prawie pięć tysięcy nowych czytelników. Mimo że skala wzrostu od połowy roku wyhamowała i nie była już tak imponująca jak w pierwszym kwartale, Dziennik i tak odniósł największy sukces.
Rzeczpospolita największy kryzys popularności przeżywała wiosną. Mimo że walka ze spadkiem sprzedaży o prawie tysiąc e-numerów trwała długo, dziennik i tak nie zdołał odrobić wszystkich strat.
Gazecie Wyborczej, choć udało się wskoczyć na podium, do liderów nadal dużo brakuje. Choć w zestawieniach sprzedaży prasy drukowanej GW zajmuje drugą pozycję, wśród e-wydań zdecydowanie prymu nie wiedzie. Średnia sprzedaż cyfrowych wydań waha się w okolicach 1300 egzemplarzy. Mimo to, w ciągu 2010 roku Wyborcza i tak zanotowała spory wzrost. W styczniu sprzedaż tytułu wynosiła nieco ponad 800 e-wydań, by grudzień zakończyć z liczbą blisko 1500 sprzedanych e-wydań.
Najbardziej zacięta była walka między dwoma branżowymi dziennikami: Pulsem Biznesu i Parkietem. Przez pierwszą część roku prowadził Parkiet, by w sierpniu ostatecznie oddać prowadzenie konkurentowi. Oba tytuły utrzymują chyba najbardziej stabilną sprzedaż e-wydań. Puls Biznesu od stycznia do grudnia niewiele zwiększył liczbę sprzedanych egzemplarzy, z kolei Parkiet - po górce w drugim kwartale - ostatecznie niewiele stracił. Średnia cyfrowa sprzedaż obu tytułów oscyluje w granicach tysiąca egzemplarzy.
Przegląda Sportowy i Fakt, które zamykają zestawienie, osiągnęły w sprzedaży e-wydań podobny wynik (63 i 56). Nie oznacza to jednak, że w obu przypadkach trendy były takie same. Grono czytelników cyfrowej wersji Przeglądu w 2010 roku raz rosło, raz malało. W sierpniu gazeta osiągneła najwyższy poziom sprzedaży e-wydań, w lutym najniższy.
Z kolei liczba osób zainteresowanych elektronicznym Faktem rosła z miesiąca na miesiąc. W sumie Fakt zanotował trzykrotny wzrost liczby e-czytelników, choć ostateczny wynik nie jest imponujący. E-wydania tabloidu czyta zaledwie około 55 osób, co daje wynik około 150 razy gorszy, niż Dziennika Gazety Prawnej.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Ja uważam, że Fakt czytają głównie osoby z niższym i średnim wykształceniem. Takie osoby rzadziej korzystają z nowych technologi i internetu, a tym samym nie będą kupować e-wydań.
W analizie brakuje bardzo ważnej rzeczy, mianowicie FORMATÓW, w których te wydania są dostępne. DGP po wykupieniu dostępu daje zarówno wersję online, jak i PDF bez zabezpieczeń, zatem działający wszędzie. <br /><br /> W przypadku GW to albo PDF-y (z Nexto, z zabezpieczeniami), albo trudna w użyciu aplikacja. To ogranicza liczbę potencjalnych odbiorców, bo ktoś może nie chce się męczyć z e-gazetami, albo zabezpieczonym PDF.<br /><br /> No i kompletne ignorowanie czytników ebooków (choć użytkowników Kindle jest coraz większa rzesza) oraz słabe aplikacje na ipada.