Prawie 72 dolary więcej każdego roku wydaje "fan" marki na Facebooku, niż osoba, która się z tą marką nie utożsamia - wynika z badań Syncapse.
Średnia wartość jednego fana marki na Facebooku wynosi 136 dolarów. O jedną czwartą wzrasta prawdopodobieństwo regularnego korzystania z produktu przez fana, niż przez osoby nie utożsamiające się z marką. Co więcej, aż o 41 procent wzrasta prawdopodobieństwo, że osoba „lubiąca” markę poleci ją znajomym – takie wnioski płyną z badania firmy Syncapse, która przeanalizowała fanów dwudziestu największych produktów.
Fanów marek można podzielić na mniej i bardziej wartościowych, w zależności od ich zaangażowania: polecanie produktów znajomym, liczba innych produktów, które lubi, aktywność na stronie. Według Syncapse, jeden fan – w najlepszym wypadku – może być wart nawet 310 dolarów.
Z badania wynika także, że fani są bardziej lojalni wobec „lubianej” marki, niż nie-fani. Tu główną rolę spełniają krótko- i długoterminowe działania marketingowe, które związują internautów z produktem. 60 procent fanów Nokii deklaruje dalsze korzystanie z produktu, podczas gdy wśród nie-fanów odsetek ten wynosi 28 procent. Największą różnicę w deklaracjach lojalności widać na przykładzie marki Adidas – wynosi aż 42,5 procent.
Warto wspomnieć, że Facebook jeszcze długo będzie na szczycie, jeśli chodzi o popularność wśród internautów. Ponad 76 procent marketerów zamierza zwiększyć działania promocyjne w serwisie. W Polsce nadal wiele firm nie inwestuje w social media, podczas gdy 10 milionów internautów aktywnie z nich korzysta, a 16 milionów wie o fenomenie serwisów społecznościowych.
Pobierz raport Syncapse - Value of a Facebook fan [PDF, 1,8 MB]
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Fan skuszony łyżką tudzież kubkiem lub podkładką pod mysz reprezentuje tzw. lojalność racjonalną. Tzn. taką, którą za chwilę zaprezentuje innemu brandowi, jeśli jego podkładka będzie ładniejsza.
Dla mnie powstaje pytanie czy fan skuszony kubkiem albo myszką znajdzie się w grupie tych 60% czy raczej pozostanie w grupie 28% :)
<br /> Pozostaje tylko pytanie o to, czy SM i działania marki na nim są przyczyną tej lojalności, czy tylko sposobem na jej wyrażenie. Raczej to drugie. <br /> <br /> SM to na pewno cenne narzędzie do generowania rekomendacji, bo propagacja ma znacznie większy zasięg niż w realu. Ale jak chęć polecania przelicza się na dolarki już nie policzono.<br /> <br />
zależność większej lojalności i poziomu zakupów produktów danej marki u fanów niż nie fanów jest raczej logiczna nawet bez specjalnych badań (z własnego przykładu wiem, że jeśli zostaje czegoś \'fanem\' na FB to tylko czegoś z czego korzystam i jestem gotów polecić) ale taki raport to kolejny dobry argument dla marketerów i agencji w celu przekonania zarządów do inwestycji w promocję w social media.