Czasy przesiadywania w biurach maklerskich się skończyły. Inwestować można sprzed monitora, więc inwestujemy coraz chętniej.
Prawie co trzeci internauta, ankietowany przez portal Money.pl przyznaje się do inwestowania w fundusze. Oczywiście przez internet. Co prawda najbardziej popularnym instrumentem finansowym wciąż są lokaty bankowe (ma je 37 procent badanych), ale ich przewaga okazuje się być niewielka. Liczy zaledwie siedem punktów procentowych. A to właśnie grę na giełdzie - czy to przez fundusze, czy bezpośrednio z własnego rachunku maklerskiego - portal Money.pl uznał za synonim ryzyka.
Jeśli już decydujemy się na inwestowanie w fundusze, wybieramy właśnie te najbardziej ryzykowne, czyli fundusze akcji. Zakładamy, że ryzyko się opłaci, bo choć teoretycznie właśnie na takich funduszach stracić można najwięcej, to w przypadku giełdowej hossy dadzą nam z kolei największe zyski. Ich przewaga nad bardziej zachowawczymi metodami inwestowania jest wręcz miażdżąca.
Jak podają analitycy, aktywa zgromadzone w funduszach wyniosły pod koniec lipca ponad 105 miliardów złotych, co oznacza, że są na najwyższym poziomie od ponad dwóch lat. Tak duże zainteresowanie funduszami akcji można tłumaczyć poprawiającą się sytuacją na giełdzie. Przez rok WIG20 i WIG urosły o około 20 procent.
Skończyły się czasy przesiadywania w biurach maklerskich i składania zleceń. Dziś każdy, kto ma dostęp do internetu, może w każdej chwili i samodzielnie inwestować w fundusze czy założyć rachunek maklerski - mówi Interaktywnie.com Łukasz Pałka, analityk portalu Money.pl.
Właśnie w łatwym dostępie do narzędzi i w możliwości podejmowania błyskawicznych decyzji Łukasz Pałka z Money.pl upatruje większej skłonności do ryzyka wśród internautów. Dzięki sieci decyzję, podjętą w przypływie emocji, zrealizować można jednym kliknięciem. W przypadku korzystania z tradycyjnych biur maklerskich jest więcej czasu do namysłu.
Analityk Money.pl poskreśla też, że w tym roku na giełdzie pojawiło się wielu nowych graczy-internautów, skuszonych okazją do zarobienia na dużych debiutach. Na warszawskim parkiecie pojawiły się bowiem duże, prywatyzowane spółki, kuszące potencjalnymi zyskami. O ile ktoś zechciał podjąć ryzyko.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
<blockquote>Właśnie w łatwym dostępie do narzędzi i w możliwości podejmowania błyskawicznych decyzji Łukasz Pałka z <a href=\"http://Money.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://Money.pl</a> upatruje większej skłonności do ryzyka wśród internautów.</blockquote><br /><br /> Aż jestem ciekawy co na to psychologia - może ktoś ma jakieś informacje na ten temat? jak to jest ze skłonnością do podejmowania ryzyka?
Moim zdaniem ten trend będzie się utrzymywał i coraz więcej internautów będzie inwestować za pośrednictwem sieci która umożliwia szybkie i emocjonalne podjęcie decyzji.