
Pobieranie cyfrowych wersji magazynów w 2014 roku szczególnie nie rosło, ale wydatki na reklamę w tym medium - tak.
Badaniu poddano te wydania tygodników i magazynów, które pod względem technologicznym są dostosowane do edycji na tabletach. W sumie przeanalizowano 24 najpopularniejsze na rynku, tabletowe wydania pism. Na podstawie umieszczonych w nich reklam udało się ustalić przybliżoną wartość reklamy tabletowej.
Wartość reklamy w tabletowych wydaniach magazynów to ponad 27 186 000 PLN RC.
Co więcej - wartość ta ciągle rośnie. Tendencja wzrostowa została zachowana przez cały rok 2014 i to niezależnie od ilości magazynów pobieranych przez użytkowników. Ta, przez większość czasu, utrzymywała się na podobnym poziomie.
- Czytelników tabletowych wydań magazynów wciąż przybywa, natomiast wzrost ten nie jest dynamiczny, biorąc pod uwagę wzrost pobierania większości magazynów w Polsce. Tym bardziej cieszy fakt, iż począwszy od stycznia do grudnia wartość kampanii reklamowych na tabletach wzrosła o ponad 100%. W styczniu wartość reklamy wynosiła nieco ponad 1 513 000 PLN RC, aby w grudniu osiągnąć wartość ponad 3 572 000 PLN RC. Największe ożywienie nastąpiło we wrześniu - wartość reklamowa w tym miesiącu przekroczyła bowiem 2 833 000 PLN RC - komentuje Weronika Gładych, Account Manager, w adrino odpowiedzialna za reklamę na tabletach.
Chociaż pobieranie cyfrowych wersji magazynów nie odnotowało w 2014 roku gwałtownych wzrostów, reklamodawcy coraz częściej uwzględniają to medium w swoich działaniach marketingowych. Reklama na tabletach idealnie wpasowuje się w kampanie wizerunkowe. Co więcej, dociera do bardzo specyficznej grupy docelowej, zaawansowanej pod względem nowych technologii, a także otwartej na możliwości, które niesie za sobą cyfryzacja społeczeństwa.
- W ostatnim roku liczba aktywnych prenumeratorów, a zarazem pobrań wydań w portfolio czasopism wzrosła dwukrotnie, rośnie też zainteresowanie klientów reklamą w wydaniach cyfrowych, która jest interaktywna, angażująca, a co za tym idzie bardzo efektywna - mówi Mariola Sadowska, dyrektor d/s domów mediowych i pośredników, Agora. Klienci zaczynają rozumieć, że reklamy w aplikacjach trafiają do bardzo atrakcyjnej grupy docelowej i już rzadziej w ich wyborze kierują się jedynie przeliczaniem na koszt dotarcia. Poszerzenie dystrybucji i rosnące przychody ze sprzedaży reklam pozwalają nam realizować założone cele i planować kolejne działania zmierzające do rozwoju oferty cyfrowego portfolio.
Rynek smartfonów oraz tabletów bardzo dynamicznie się zmienia, cały czas obserwujemy te zmiany oraz potrzeby konsumenta. W związku z trendem rosnącej popularności mniejszych urządzeń mobilnych, wprowadzamy nasze wydania na mniejsze ekrany - np. magazyn Logo, Metro na szpilkach, Metro fit, czy od niedawna dziennik Metro. Dzięki specjalnie przygotowanej makiecie treści magazynowe jak i newsowe świetnie konsumuje się zarówno na dużym ekranie tabletu jak i mniejszych ekranach smartfonów. Zaobserwowaliśmy też, że użytkownicy Androida, którzy do tej pory bardzo aktywnie korzystali z naszych bezpłatnych aplikacji, powoli przekonują się do korzystania z aplikacji zawierających płatne wydania - dodaje Mariola Sadowska.
- Miniony rok pokazał to, co wiadomo od kilku lat, czyli trend UX oraz dopasowania treści do każdego urządzenia. Rodzimi wydawcy dalej są w procesie testów. Dlatego rynek reklam tabletowych będzie miał szanse wzrosnąć, gdy tablet jako kanał komunikacji stanie się przemyślanym elementem ekosystemu, generując business value dla klienta. - komentuje Agnieszka Gajzler, vice managing& innovation director, Carat. - Ważną role w rozwoju tego rynku może mieć Content Marketing, jako globalny, dynamicznie rozwijający się trend. Przekonamy się zapewne, jak wpłynie na innowacje w komunikacji z wykorzystaniem tabletów - dodaje Agnieszka Gajzler.
Mimo widocznego wzrostu potencjał reklamy tabletowej wciąż nie jest w pełni wykorzystywany. Problematyczne okazuje się bowiem dostosowanie formatów do skomplikowanych wymagań technologicznych. Nie wszyscy wydawcy pracują na tej samej technologii wydawania magazynów. Część z nich używa Adobe, podczas gdy inni zdecydowali się na odmienne technologie, nierzadko takie które utrudniają wdrożenie kreacji Rich Mediowych. Dodatkowo dostosowanie ich do różnych tabletów z systemem Android powoduje, że zastosowanie skomplikowanych mechanizmów jest po prostu niemożliwe lub bardzo trudne. Oczywiście, z biegiem czasu przeszkody technologiczne zostaną wykluczone - programiści już teraz potrafią uporać się z większością pojawiających się błędów.
- Minimalizacja ograniczeń technologicznych sprawi, że klienci jeszcze życzliwiej spojrzą na reklamę tabletową - dodaje Weronika Gładych.
Jako podstawę do szacunków użyto cen cennikowych wydawców oraz wyniki monitoringu reklam wydań tabletowych prowadzonych przez sieć reklamy mobilnej adrino.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Dobry tekst. Ukazuje, jak ważne jest docieranie do Klienta roznymi kanałami.