Największy portal społecznościowy w Polsce trafił na niechlubną listę portali, które nie posiadają automatycznej ochrony profili nieletnich. Komisja Europejska wzięła pod lupę poziom ochrony 14 największych serwisów.
Jak czytamy w raporcie, bolączką serwisów jest możliwość kontaktu nieznajomych z dziećmi. Tylko Bebo, MySpace, Netlog oraz SchuelerVZ mają domyślne ustawienia, dzięki którym jest on niemożliwy.
- Jestem rozczarowana, że większość portali społecznościowych nie zapewnia gwarancji, zgodnie z którą profile użytkowników nieletnich byłyby dostępne tylko dla ich zatwierdzonych znajomych - zaznacza w informacji prasowej Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca KE odpowiedzialna za agendę cyfrową. - Zwrócę się do tych portali o podjęcie wyraźnych zobowiązań dotyczących zmiany tej sytuacji.
Nasza Klasa jest również jednym z sześciu portali, które nie przygotowały specjalnej wersji warunków korzystania z serwisu dla dzieci. Zdaniem Komisji, najmłodsi będą mieli problem w znalezieniu zrozumiałych dla nich informacji.
- Młodzi ludzie nie rozumieją w pełni konsekwencji ujawniania zbyt wielu informacji na swój temat w internecie. Konieczne są edukacja i nadzór ze strony rodziców, ale zanim młodzi ludzie nauczą się podejmować decyzje z pełną świadomością grożących im konsekwencji, musimy im zapewnić ochronę - komentuje Neelie Kroes.
Zagrożenie stanowi także możliwość podpisywania osób na zdjęciach. Dzięki tej funkcji, odnalezienie konkretnej osoby jest bardzo łatwe. To furtka do nagabywania dla celów seksualnych i cyberprzemocy, czytamy w raporcie.
A nieletnich użytkowników portali społecznościowych jest coraz więcej. Obecnie prawie 80 procent nastolatków z grupy wiekowej 13-16 lat ma swoje konto. Swoim profilem może się również pochwalić już blisko 40 procent 9-12 latków. Młodzi w sieci czują się jednak bezpiecznie. Ponad połowa 11-12 latków i prawie 80 procent 15-16 latków - jak wynika z raportu - wie gdzie zmienić ustawienia prywatności dotyczące własnych profli.
Raport powstał na podstawie badań 21 portali społecznościowych firm: Arto, Bebo, Dailymotion, Facebook, Giovani, Google, Hyves, Microsoft Europe, MySpace, Nasza-klasa, Netlog, One, Rate, Skyrock, VZnet Netzwerke, Stardoll, Sulake, Tuenti, Yahoo! Europe oraz Zap. Pełen tekst raportu dostępny na stronach Komisji Europejskiej.
Pobierz ebook "Ebook: Ochrona firmy i jej danych przed cyberzagrożeniami"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Gdyby ludzie wiedzieli o każdych błędnych decyzjach lub zagrożeniach jakie potencjalnie na nich czychają nie byłoby problemów tego typu... a tak za niektórych muszą myśleć inni.<br /><br /> Tak było od zawsze i będzie...
No tak... \"ludzie nie wiedzą, że to jest dla nich złe, więc my ich zabezpieczymy\" - socjalizm pełną gęba....