
Większość internautów pocztę będzie sprawdzać na urządzeniach mobilnych, a to dla marketerów to wyzwanie.
Nie jest już żadnym odkryciem stwierdzenie, że to smartfony i tablety zaczynają rządzić siecią. Dla e-marketerów oznacza to, że już niedługo większość internautów pocztę będzie właśnie sprawdzać na bardzo różnych urządzeniach mobilnych. Branża interaktywna sama przyznaje, że to wyzwanie. Można na nim sporo skorzystać, a Interaktywnie.com podpowiada jak.
Odsetek użytkowników otwierających maile na urządzeniach mobilnych rośnie i nikt nie ma wątpliwości, że w szybkim tempie będzie rósł nadal. Według badania rynku, w ubiegłym roku 47 procent wszystkich otwartych maili zostało odczytanych za pomocą smartfona lub tabletu. To musi robić wrażenie na marketerach, którzy już dziś muszą myśleć o mailingu w przyszłości. Mobile szturmem bierze sieć - to fakt. A w sieci z kolei ostatnio króluje kontent wideo.
O e-mail marketingu dla standardowych komputerów powiedzieliśmy i napisaliśmy już praktycznie wszystko. Czas na zupełnie niestandardowe kreacje. Dlatego Interaktywnie.com postanowiło tym razem sprawdzić, czy e-mail marketing i mobile można bezpiecznie połączyć właśnie z materiałami wideo. - Mailing reklamowy zawierający film pozwala wpływać na emocje klientów. Wideo to obraz, a klienci kupują oczami, dodatkowo pokazuje on więcej niż słowa - mówi Roman Grygierek, dyrektor zarządzający w agencji Inis. - Wiele przeprowadzonych badań dowodzi, że słowo kluczowe „wideo” użyte w temacie powoduje znaczący wzrost otwieralności mailingu. Według firmy SundaySky może to być nawet 30-procentowy wzrost. Z kolei zostawanie tradycyjnego przycisku „play”, który zachęca do odtworzenia filmu, skutkuje bardzo dużymi wskaźnikami CTR - argumentuje Grygierek.
Czy w polskich warunkach wciąż ograniczonych i płatnych transferów jest to w ogóle opłacalne? Jak to robić, by nie narazić użytkowników na dodatkowe opłaty, frustrację i w rezultacie bezpowrotne zerwanie z promowaną usługą czy produktem? Jak tworzyć dobre kampanie wideo w mailach? O to wszystko zapytaliśmy ekspertów.
Kilka podstawowych przykazań
Specjaliści z branży interaktywnej zgodnie odpowiadają, że zanim przejdziemy do niestandardowej formy, musimy ustalić główną treść przekazu. A ta będzie dobrze dobrana tylko w połączeniu z dokładnym badaniem odbiorcy mailingu. Jak stworzyć kampanię, która przebije się przez gąszcz spamu? Należy bardzo precyzyjnie targetować wysyłkę. Innymi słowy, podstawa to odpowiedni dobór treści dla internauty. Firmy powinny przesyłać wiadomości, które niosą za sobą wartość wykorzystując dane o klientach i ich preferencjach dotyczących treści, częstotliwości komunikacji i jej tonu. Dzięki temu użytkownicy będą o nich pamiętać i rzeczywiście do nich często powracać. To podstawa.
Mobile rządzi się jednak swoimi dodatkowymi prawami. Kreacja mailingowa nie może nie być responsywna, a to oznacza kilka wyrzeczeń w stosunku do standardowej wysyłki wiadomości. - Konieczne jest zastosowanie zasad responsive e-mail designu, dzięki którym przesyłka będzie bardziej przyjazna dla odbiorcy, a co za tym idzie lepiej wykorzysta ona swoje trzy sekundy, by przykuć uwagę - mówi Marcin Laskowski, Account Manager z agencji Zjednoczenie.com.
Główne porady to: pisanie krótko i zwięźle, używanie czcionek, które będą czytelne na małym ekranie oraz powiększone linki i guziki. W końcu na smartfonie nie ma myszki. Brzmi to banalnie, jednak mobilna rzeczywistość szybko przynosi utrudnienia. - Obecnie istnieją dwa główne systemy operacyjne, które wykorzystują odbiorcy. W przypadku urządzeń ze stajni Apple możemy mówić o pełnym wsparciu dla maili responsywnych. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku maili sprawdzanych na urządzeniach z Androidem, w szczególności przez konto na Gmailu - tłumaczy Paweł Sala, managing director w agencji FreshMail.
Sala podpowiada, że właśnie dlatego warto zastanowić się nad tworzeniem maili po prostu przyjaznych smartfonom. - Taki rodzaj mailingu pozwala w niektórych obszarach stworzyć responsywną komunikację, natomiast w innych przypadkach wiadomości będą również wyświetlały się poprawnie - tłumaczy>>>
Pełny tekst dostępny w raporcie Interaktywnie.com "E-mail marketing 2015"
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»