Na ilu realnych użytkowników mogą liczyć serwisy społecznościowe

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Bartosz Wawryszuk
 
fot. Flickr.com/marcopako/CC
fot. Flickr.com/marcopako/CC

Dziesięciu ekspertów zajmujących się mediami społecznościowymi poprosiliśmy o określenia, ilu realnych użytkowników będą miały na koniec roku trzy największe serwisy: Facebook, NK i Google+ (odwołujemy się tutaj do standardu z Megapanelu PBI/Gemius). Oczywistym jest, że prym wiedzie w tym względzie Facbook. W porównaniu z prognozami z początku roku średnia z typowań przedstawicieli branży jest nieznacznie większa i wynosi 14,535 mln realnych użytkowników (wobec liczby 14,5 mln z początku roku).

Rzecz jasna niektórzy specjaliści spodziewają się większej liczby użytkowników portalu Marka Zuckerberga. Bartłomiej Brzoskowski, social media director z FaceAddicted, zakłada, że będzie to aż 16 mln.

- Z pewnością każdy internauta wie, czym jest Facebook i niemal na każdej stronie spotyka się z jego wtyczkami. Dlatego realny zasięg serwisu według Megapanelu za kwiecień 2013 sięga ponad 14,5 miliona osób. Do końca roku będzie to bliżej wspomnianych 16 milionów, choć obecnie Facebook ma 11 milionów zarejestrowanych użytkowników w Polsce - wyjaśnia. Według jego szacunków do końca 2013 r. liczba zarejestrowanych userów wzrośnie do 13 mln. - Facebook utrzymuje systematyczny wzrost w Polsce mimo dużego już nasycenia. Nie widzę też konkurencji, do której Polacy mogliby się przenieść - komentuje Brzoskowski.Na brak wyraźnej konkurencji wskazuje także Marcin Zaborowski, dyrektor marketingu Fabryki e-biznesu. Powolny wzrost serwisu wynikał będzie jego zdaniem z m.in. silnego nacisku na obecność w sferze mobilnej.- Facebook poważnie zyskał na zmianie metodologii Megapanelu, ale rzeczywisty wzrost nie będzie już tak dynamiczny jak do tej pory. Jednym z najistotniejszych czynników staje się - dużo szybsza od spodziewanej - ekspansja Twittera w Polsce - uważa z kolei Sebastian Bykowski, wiceprezes zarządu i dyrektor generalny PRESS-SERVICE Monitoring Mediów. Na stabilizację poziomu użytkowników, zwłaszcza wśród osób młodych, wskazuje też Anna Dymkowska, strategy planner z OS3 multimedia.

- Próby monetyzacji np. w postaci wplatania postów marketingowych pomiędzy inne posty nie wpłyną na razie na spadek zainteresowania platformą w Polsce czy radykalnym podejściem w postaci usuwania konta, jak to np. częściowo dzieje się w Stanach Zjednoczonych - mówi Dymkowska.

Nie brakuje jednak takich, którzy sądzą, że portal Zuckerberga dochodzi już do maksimum swoich możliwości w naszym kraju. - Szczytowy punkt, jeśli chodzi o liczbę użytkowników, Facebook w naszym kraju już osiągnął. Teraz powinien skupić się na utrzymaniu tego ruchu. Nie wykluczone, że będzie odnotowywał również spadki. W niektórych krajach taka sytuacja już się zdarzała lub właśnie ma miejsce - stwierdza Marcin Dobrzyniecki, pełnomocnik zarządu ds. przychodów i business development w Naszej Klasie Sp. z o.o. Podobnie ocenia możliwości giganta Michał Siejak, dyrektor zarządzający 6ix WoMM & Social Media i agencji interaktywnej E_misja Interactive 360 z NuOrder Group. - Wydaje się, że polski rynek dochodzi już do momentu maksymalnego wysycenia Facebookiem i dynamika wzrostu liczby użytkowników ulegnie wyraźnemu zahamowaniu - ocenia Siejak.

Spadek powstrzymany?

Największym rywalem Facebooka jest rodzima Nasza Klasa, która wedle oceny części ekspertów zdoła w tym roku powstrzymać odpływ użytkowników. W porównaniu ze średnimi szacunkami z początku roku - liczba korzystających z serwisu na koniec 2013 r. może nawet nieco wzrosnąć - do poziomu 7,16 mln (kilka miesięcy wcześniej typowano średnio 6,9 mln).

- NK.pl nie spada już tak szybko jak w ubiegłym roku. Zatrzymała się na pewnym stałym poziomie i raczej do końca roku nie spodziewałbym się większych wahnięć. Spadki ustabilizowały się na grupie stałych, zadowolonych i przyzwyczajonych użytkowników, którzy - jeśli w ogóle - znacznie wolniej będą opuszczać ten portal - uważa Sebastian Bykowski z PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.Również Łukasz Misiukanis, prezes zarządu, Socializer SA, jest przekonany, że zasięg serwisu utrzyma się na stabilnym poziomie do końca roku. - Nasza Klasa pokazała, że potrafi się zreorganizować i zatrzymać odpływ użytkowników - przekonuje.

Utrzymaniu obecnej pozycji sprzyjają też zdaniem niektórych specjalistów gry społecznościowe obecne na NK.pl. Z drugiej strony wspomniane gry, zdaniem Bartłomieja Brzoskowskiego z FaceAddicted, nie budują zaangażowania wokół marek, ani interakcji ze znajomymi. Przez to portal ma bardziej charakter centrum rozrywki, choć dysponuje ogromną ilością danych, które zostawili w nim użytkownicy. - Obecnie NK ma 12 mln zarejestrowanych użytkowników, aktywnych jest znacznie mniej. Raczej przewiduję odwrót z tego serwisu. Statystyki skurczą się o około 500 tys. użytkowników do końca roku - szacuje Brzoskowski.

I nie jest w tej ocenie osamotniony, bo dalszych spadków spodziewają się także Magdalena Szmidt, dyrektor zarządzająca agencji MOSQI.TO, Anna Dymkowska z OS3 multimedia i Michał Siejak z 6ix WoMM & Social Media. - Spadek nie będzie jednak aż tak gwałtowny ze względu na duży odsetek użytkowników w najmłodszej i najstarszej grupie wiekowej - zaznacza Dymkowska. A Michał Siejak, zwraca uwagę na zmianę strategii NK. - Zaprzestanie prób bezpośredniej konkurencji z Facebookiem i rozwijanie swojej własną wizji portalu społecznościowego z naciskiem na popularny online gaming jest moim zdaniem rozsądnym wyborem - dodaje Siejak.

A co na to Nasza Klasa? Jego przedstawiciele nie tracą optymizm, że na koniec roku będą mieli 9 mln realnych użytkowników. - Portal stał się stabilnym, zrównoważonym podmiotem. Dlatego wierzę, że obecny poziom jego użytkowników będzie się utrzymywał. Mamy wielu lojalnych userów, którzy często i regularnie korzystają z serwisu. Pokazuje to, że nadal jesteśmy silnym graczem na polskim rynku - przekonuje Marcin Dobrzyniecki ze spółki Nasza Klasa.

Na drugiej stronie czytaj, na ilu użytkowników może liczyć Google+.

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: facebook, serwisy społecznościowe


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.