Prognoza 2013. Media społecznościowe

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Robert Ocetkiewicz
 
fot. Flickr.com/dkalo/CC
fot. Flickr.com/dkalo/CC

Nasi eksperci zgodnie prognozują, że liczba unikalnych użytkowników Facebooka w Polsce wzrośnie w tym roku o mniej więcej 1-2 milionów w porównaniu do roku ubiegłego. Mimo tego, widać jednak przesycenie. - Jest miejsce na nowego gracza, a ten już powstaje. Nie wiem, czy jest na serwerach testowych, czy może dopiero na kartce papieru, ale prawa rządzące tym rynkiem się nie zmieniły, stary król w końcu odejdzie - twierdzi Jan Namedyński - Social Media Director z agencji Red8 Digital.

Podobnego zdania jest Norbert Kilen - Strategy Director w Think Kong. - W perspektywie kilku lat Facebook będzie się kurczył. Już teraz mówi się o powrocie do węższych społeczności, użytkownicy narzekają na nasycenie Facebooka sponsorowanymi komunikatami - prognozuje. Skąd taki wniosek? Facebook będzie dalej rozwijać różne formy reklamy, a to powoli ma zniechęcać użytkowników do korzystania z serwisu.

1-2 miliony - eksperci prognozują, że o tyle wzrośnie liczba użytkowników Facebooka w Polsce w 2013 roku.

Oprócz przyszłości Facebooka, zapytaliśmy o trendy w mediach społecznościowych w rozpoczynającym się roku. Ponadto zastanawiamy się nad tym, co dalej z reklamą w social media, jaka perspektywa czeka Google+ i w którą stronę podąży social TV.

- Google+ jest nieustannie aktualizowany, a niemal każda kolejna funkcjonalność jest bardzo wartościowa i udoskonala cały serwis. Cóż jednak z tego, skoro G+ pozostaje opuszczonym zakątkiem, gdzie poza grupką technologicznych geeków prawie nikt nie zagląda? Tak, Google+ jest według mnie bardzo dobrym produktem. Jednak nie potrafię sobie wyobrazić co musiałoby się stać, by czas spędzany tam przez użytkowników wzrósł na miarę oczekiwań. Z pewnością nic takiego nie wydarzy się w 2013 roku - twierdzi Jędrzej Deryło, Strategy Menager agencji Link Me Up. - Google+ będzie spokojnie dryfował kilka długości za liderem. Jego nowymi funkcjonalnościami są zafascynowani tak naprawdę tylko pracownicy giganta - potwierdza z kolei Jan Namedyński.

- Google+ przespał swoje szanse, nie widzę tutaj szansy na jakikolwiek rozwój. Natomiast pozostali, jak choćby Twitter, będą sobie świetnie radzić, chociaż w Polsce wciąż będą niszowe - prognozuje Edyta Pawłowska Digital Strategist w agencji Neue Modell. Co jeszcze czeka nas w 2013 roku?

- Poprzedni upłynął pod znakiem transformacji mediów społecznościowych, które są już nie tylko społecznościowe, ale przede wszystkim mobilne. W efekcie trudno już rozsądnie wytyczyć granicę między marketingiem mobilnym a marketingiem mobilnym w social media. Teraz to zbiór wspólnych działań, do którego dochodzą systematycznie nowe elementy – ten trend z pewnością będzie mocnym elementem obecnego roku - twierdzi Grzegorz Miłkowski redaktor naczelny Social Press, a także PR Director w ImaginePR.


Norbert Kilen - Agencja Think Kong

 

Przede wszystkim jestem przekonany, że nadal będzie rosnąć znaczenie social mediów. Nie wierzę jednak w jakieś przyspieszone dojrzewanie rynku. Nadal będą setki agencji zajmujących się socialem na bardzo różnym poziomie. Dojdzie ich więcej, bo social media znajdą się nawet w ofercie firm, które wcześniej projektowały zawieszki do punktów sprzedaży. Wielkich zmian się jednak nie spodziewam.

Potencjał wzrostu Facebooka jest moim zdaniem wciąż duży. W Polsce i innych krajach Europy niewiele jest dla niego do zdobycia, ale w Rosji, Chinach – setki milionów ludzi. W perspektywie kilku lat Facebook będzie się jednak kurczył. Już teraz mówi się o powrocie do węższych społeczności, użytkownicy narzekają na nasycenie Facebooka sponsorowanymi komunikatami.

Co z kolei czeka reklamę w social mediach? Tu społecznościówki sprawdzają się świetnie np. ze względu na targetowanie czy dostępność efektywnościowych form rozliczeń. I będą się sprawdzać w tych dyscyplinach jeszcze lepiej. Ubóstwo form reklamowych na Facebooku hamuje jednak porównania z telewizją czy nawet Google Display. Dlatego spodziewam się, że Facebook będzie rozwijać formy reklamowe. A to powoli będzie zniechęcać użytkowników.

Nieciekawa przyszłość Google+

Google+ niestety na razie nie wypalił. Teoretycznie duża, ale praktycznie bardzo mało aktywna społeczność, z którą większość firm po prostu nie wie co zrobić. Ciekaw też jestem, co przyniesie przyszły rok serwisowi NK. Myślę, że w pewnym sensie będzie decydujący dla jego przyszłości.

Prognozowana liczba aktywnych użytkowników Facebooka w Polsce na koniec 2013 roku:

11 milionów
A jak będzie wyglądać obecny rok dla social TV? Oczywiście wszystko zmierza powoli do łączenia się, interaktywności i większej dostępności, ale myślę, że na duże zmiany będzie trzeba jeszcze długo poczekać. Istnieje wiele barier – technologicznych, społecznych, biznesowych.

Jeśli chodzi o liczbę UU odwiedzających Facebook, to moim zdaniem wzrośnie, ale niewiele. Wzrost UU będzie mieć związek z dwiema rzeczami – większą dostępnością urządzeń mobilnych (tabletów, smarftonów) i niewielkim wzrostem liczby zarejestrowanych użytkowników. W USA popularność Facebooka zaczęła spadać, więc wcześniej czy później echo tego zjawiska dotrze do Polski. Ale na razie będzie rósł. Stawiam na 10% wzrost.

 

Na drugiej stronie czytaj komentarz Magdaleny Kurylak.

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: 2013 rok, facebook, portale społecznosciowe, prognoza


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (1)
Bartłomiej Sergiusz
1. Bartłomiej Sergiusz 04.03.2013 / 15:58
Pani Magdalena Kurylak zadała pytanie, czy poradzimy sobie z technologią - w mojej opinii nawet ważniejsze od samego zwiększania zaangażowania, liczby fanów itp jest włączenie tych danych do ogólnej strategii marketingowej.
Pracuję z systemem SALESmanago i bardzo istotne było dla nas włączenie jak największej ilości danych z Facebooka do ogólnej puli danych możliwych do wykorzystania przez nasze narzędzie.Wreszcie nam się udało - mamy praktycznie pełną integrację z Facebookiem, i możemy wykorzystać dane o fanach naszej firmy do zaproponowania im lepiej dopasowanych do ich preferencji rozwiązań.

Bartek
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.