
Według najnowszych analiz firmy Gartner już w 2014 roku, za sprawą nowych rozwiązań technologicznych, światowe wydatki na IT sięgną 3,8 miliardów dolarów, co będzie stanowić 3,6% wzrostu w skali roku. Firma badawcza wyróżniła 10 trendów z branży IT, które będą strategiczne dla większości przedsiębiorstw w 2014 roku. Na popularności zyskają m.in. internet wszechrzeczy, inteligentne samochody czy trójwymiarowy druk. Według analiz Gartnera rynek rozwiązań 3D urośnie w ciągu najbliższego roku o 75%, a do 2015 r. o 200%.
Specjaliści zdefiniowali technologie, które będą kluczowe dla przedsiębiorstw w ciągu najbliższych trzech lat. Nadchodzący rok w branży IT w zgodnej ocenie jej przedstawicieli odznaczy się rosnącą popularnością rozwiązań mobilnych oraz chmury obliczeniowej. Analitycy sugerują wzrost znaczenia urządzeń mobilnych w okresie 2014 - 2018, jednak nie przewidują dominacji żadnego z dostawców aplikacji.
- Rozwój rozwiązań mobilnych to aktualnie jeden z najistotniejszych trendów w biznesie. Wynika to z faktu, iż klienci oczekują dyspozycyjności swojego usługodawcy bez przerwy, a pracownicy chcą efektywnie wykorzystywać czas przeznaczony na podróże. Dlatego też coraz częściej korzystają z urządzeń i aplikacji, które umożliwiają im wykonywanie zadań służbowych niezależnie od okoliczności i miejsca - mówi Michał Grabarz, dyrektor ds. usług IT w Infosys BPO Europe.
Rosnącą rolę aplikacji w biznesie potwierdzają też badania World Quality Report przygotowanego przez Capgemini we współpracy z HP. Wskazuje ono, że niemal 1/4 wydatków firm z wielu przebadanych krajów, także z Polski, na IT przypada na testowanie i zapewnienie jakości (Quality Assurance - QA) aplikacji.
- Badania ABI Research wykazują, że liczba pobrań aplikacji mobilnych na całym świecie rośnie i w tym roku prawdopodobnie wyniesie 70 mld. Popularność tego typu produktów odzwierciedla bardzo ważny trend, jakim jest dynamiczny rozwój rynku software'owego w skali globalnej, Według Gartnera, wydatki firm na oprogramowanie wyniosą w 2016 r. 158 mld dolarów - mówi Tomasz Kaczyński, Business Development Manager, Capgemini Polska, firmy będącej jednym z globalnych liderów usług i rozwiązań informatycznych dla biznesu.
Co więcej, jak szacuje Gartner, w ciągu najbliższych lat liczba osób pracujących na własnym sprzęcie, także tym mobilnym, wzrośnie dwu lub nawet trzykrotnie.
- Trend BYOD staje się coraz popularniejszy, ponieważ pracownicy chcą korzystać z prywatnego sprzętu w miejscu zamieszkania, zatrudnienia oraz w podróży służbowej. Z badań Cisco z 2013 r. przeprowadzonych w kilku krajach wynika, że prawie 50% osób zatrudnionych w korporacji woli pracować na swoim własnym urządzeniu mobilnym niż tym udostępnionym im do zdalnego użytku przez pracodawcę. Co więcej, pracownicy chcą korzystać z infrastruktury biurowej za pomocą sprzętów, jakie posiadają w domu. Według badań Quocirca The Mobile Print Enterprise. January 2012, 60 proc. pracowników chciałoby mieć możliwość druku z urządzeń mobilnych. Tego typu trend obserwować można również w Polsce - przekonuje Arkadiusz Chłopik, A&P & Strategic Marketing Manager, Xerox Polska.
Eksperci z branży nowych technologii zalecają jednak, by firmy dokładniej określały wymagania w stosunku do sprzętu będącego własnością ich pracowników. Model BYOD może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa danych, dlatego przedsiębiorstwa powinny dążyć do stworzenia bezpiecznej platformy dostępu do treści, która może być kontrolowana i zarządzana przez wewnętrzny dział IT.
Internet wszechrzeczy
Według ekspertów Gartnera internet wszechrzeczy (Internet of Everything), czyli sieć łącząca przedmioty, dane, procesy i ludzi, zastąpi internet przedmiotów. Zdaniem firmy badawczej, siłą tej koncepcji jest to, że bazuje na produktach, które znamy i którymi umiemy się posługiwać od dawna. Na przykład drukarki, faksy, komputery czy szuflady na ważne dokumenty nie znikną z naszych biur, tylko staną się dla nas bardziej użyteczne:
- Wystarczy zwykły czujnik w przegródce na dokumenty w recepcji, żeby wysłać wiadomość pracownikowi o dużej liczbie przesyłek pocztowych. Chcąc wydrukować raport, nie będziemy musieli się zastanawiać, którą drukarkę wybrać w menu. Odpowiednia aplikacja pobierze harmonogram dnia z naszego arkusza biurowego i skieruje dokument na urządzenie znajdujące się najbliżej miejsca kolejnego spotkania lub pracy. Dzięki geolokalizacji drukowanie rozpocznie się tylko kilka sekund przed naszym pojawieniem się przy danej maszynie - mówi Maciej Nuckowski, Dyrektor Działu Usług w Xerox Polska.
Koncepcja staje się coraz popularniejsza, ponieważ użytkownicy cenią sobie to, że pewne decyzje mogą podejmować za nich inteligentne i skomunikowane z sobą komputery, meble, ubrania, buty czy samochody. Eksperci Gartnera przewidują także rozwój inteligentnych rozwiązań m.in. w zakresie motoryzacji.
Na temat kolejnych trendów w branży IT, czytaj na następnej stronie
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »
Specjalizujemy się w marketingu efektywnościowym. Dzięki doświadczeniu naszych specjalistów tworzymy kampanie,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Dlaczego założyłem Space Ads?
Poznaj historię Rafała Chojnackiego, założyciela agencji.
Słabe agencje i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Firma MENTAX powstała w 2005 roku. Posiadamy ponad 15-letnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania na...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »