Eksperci z branży zachwalają, że native advertising może przybrać dowolną formę.
Reklamę natywną widzimy już praktycznie codziennie, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Eksperci z branży zachwalają, że native advertising może przybrać dowolną formę. Ostrzegają również przed ślepym podążaniem za trendem - nie zawsze jest to opłacalne!
Typowy użytkownik internetu widzi codziennie aż… 1707 banerów reklamowych. Bardziej zaawansowany widzi ich niewiele, bo korzysta z oprogramowania do blokowania niechcianych okienek. I jeden, i drugi internauta dla reklamodawcy jest praktycznie bezwartościowy. Pierwszy z natłoku informacji staje się ślepy na displayową promocję, drugi świadomie ją blokuje. Sytuację dramatycznie pogarsza bardzo niski poziom zaufania do banerów reklamowych - zdecydowanie więcej ankietowanych wierzy telewizji niż banerom internetowym. Efekt? Reklamodawca musi wydać więcej, by dotrzeć do szerszego grona odbiorców.
Od kilku lat zleceniodawcy dobrze przyglądają się każdej wydanej na reklamę złotówce. I niechętnie sięgają po dodatkowe środki - po prostu wymagają od agencji więcej. Nic więc dziwnego, że gdy na reklamowym rynku zagościła „reklama natywna”, która nie tylko lepiej angażuje użytkowników, ale i dobrze ukrywa swój charakter, z miejsca została okrzyknięta hitem.
Reklama natywna, czyli właściwie co?
Interaktywnie.com zapytał, jak właściwie definiować taką formę reklamy. - Istnieje wiele definicji, ale wszystkie można sprowadzić do jednej. Reklama natywna to taka forma promocji, która naturalnie odnajduje się w otoczeniu, w którym została umieszczona. Jest elementem medium, który wpisuje się w jego specyfikę - tłumaczy Przemysław Sienkiewicz, content marketing director z agencji HyperCrew.
- W portalach internetowych może to być artykuł, na YouTube film, a w serwisach społecznościowych treść, która angażuje w takim stopniu, jak wpisy nie będące reklamą - dodaje ekspert.
Reklamę natywną bardzo podobnie widzi Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający w agencji Biuro Podróży Reklamy. - Reklama natywna jest przekazem korespondującym z otoczeniem, w którym się znajduje i w zakresie formy i treści - tłumaczy i wspomina początki tej formy reklamowej w swojej firmie.
- W pierwszych dwóch latach działania agencji koncentrowaliśmy się na marketingu wirusowym i właśnie w serwisach rozrywkowych takich jak joemonster.org czy nieistniejące już szorty.pl i wielu podobnych tworzyliśmy przekazy, które wpisywały się w kontent, a były reklamą. Efekty? 500-700 tysięcy obejrzeń materiału w miesiąc, w czasach kiedy jeszcze wiele osób oglądało internet łącząc się przez dial-up - opisuje.
Eksperci zwracają uwagę, że w przeciwieństwie do królującego w sieci displayu, reklama natywna nie wymusza jednoznacznego wyboru lub kompromisu pomiędzy wyglądem strony a jej użytecznością. Dlaczego? To proste. Wszystko na ekranie pozostaje przejrzyste i adekwatne do przekazu. Na dodatek skuteczna reklama natywna rezygnuje z automatyzmu na rzecz przemyślanych i adekwatnie wybranych dla użytkownika działań.
Najpopularniejszą w ostatnim czasie odmianą reklamy natywnej jest native display. Jak to wygląda w praktyce? W poradniku dla kredytobiorców wsparcia udzielają eksperci jednego z banków. Z kolei w artykule o historii produkcji piwa i jego rodzajach w roli ekspertów i bohaterów występują browarnicy jednego z dużych koncernów. Reklama natywna to jednak nie tylko działania online, ale również na przykład telewizja i prasa. W końcu telefony Nokii grały w hitowym filmie „Matrix”, a sprzęt Sony był hitem gali rozdania Oscarów. W czasopismach z kolei krótkie poradniki zdrowotne są pisane lub merytorycznie kontrolowane przez lekarzy z sieci przychodni. Logo praktycznie niewidoczne, ale jest. Po reklamę natywną sięgnął nawet magazyn Forbes, który w nawiązaniu do treści numeru na okładce zamieścił mały boks reklamowy. Reklama natywna może też przybrać formę audiobooków, czy muzycznych podcastów, a nawet występować w outdoorze.
Klucz to subtelnie i nienachalnie reklamować markę. Eksperci tłumaczą, że użytkownicy chętniej akceptują reklamę natywną, bo taka treść rozwiązuje z jednej strony ich problemy i wątpliwości, a z drugiej dostarcza gotowego rozwiązania. Większość specjalistów tłumaczy, że sukces reklamy natywnej tkwi właśnie w tym, że najczęściej jest niewidoczna... >>>
PEŁNY TEKST W PRZECZYTASZ W RAPORCIE INTERAKTYWNIE.COM
KLIKNIJ I POBIERZ
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»