Raport z badania IAB AdEx przeprowadzanego przez PwC wskazuje, że wartość rynku reklamy internetowej w Polsce w pierwszym półroczu 2010 roku wyniosła 777 milionów złotych, co w porównaniu do 658 mln zł odnotowanych w tym samym okresie ubiegłego roku, oznacza prawie 20-procentowy wzrost rynku.
W stosunku do pierwszego kwartału 2010 roku, wydatki na reklamę online w okresie kwiecień - czerwiec zwiększyły się o prawie 10 procent, z 372 do 405 milionów złotych, co potwierdza tendencję wzrostową rynku. Szczegółowa analiza danych za ubiegły rok pozwala spodziewać się spadku wydatków w trzecim kwartale 2010 roku, co jest zgodne z sezonowością wydatków reklamowych obserwowaną na innych rynkach Europy.
Biorąc pod uwagę podstawowy podział reklam internetowych, najważniejszym kanałem nadal pozostaje reklama graficzna z 47-procentowym udziałem w rynku, choć w stosunku do pierwszego półrocza ubiegłego roku zanotowała spadek udziału o 2 punkty procentowe na rzecz marketingu w wyszukiwarkach – SEM i e-mail (obecnie odpowiednio 28 i 7 procent udziału). Ogłoszenia (16 procent) utrzymały swoją pozycję udziałów w rynku na tym samym poziomie. Biorąc pod uwagę inne klasyfikacje reklam internetowych, nieznacznie spadły udziały reklamy efektywnościowej (model CPA), natomiast wideo i reklama behawioralna odnotowały tendencję wzrostową.
Największy wzrost wydatków względem pierwszego półrocza 2009 zanotowała reklama typu SEM (30 procent) oraz ogłoszenia (22 procent), zaś w porównaniu do pierwszego kwartału br. największy wzrost uzyskał display (25 procent).
Finanse, motoryzacja oraz telekomunikacja to sektory generujące 40 procent wydatków reklamowych w internecie. Zaraz za nimi plasują się dobra trwałe (36 procent), podczas gdy dobra szybko zbywalne, stanowią razem jedną siódmą (15 procent) rynku. W porównaniu do pierwszego półrocza 2009 roku struktura wydatków w sektorach produktowych pozostaje zbliżona. Istotną różnicę zanotował jedynie handel, który spadł o 5 punktów procentowych. Wzrosły wydatki w motoryzacji i telekomunikacji.
Pobierz ebook "Ecommerce w 2025 r. Ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Nie nie jest aż tak słabo. Firmy powoli odbijają się już od dna. Po nowym roku będzie już znacznie lepiej. Przynajmniej trzeba mieć taką nadzieję. W innym wypadku nie uda sie powrót na falę.
Oczywiście, że jest słabo. To, że akurat w tym jednym czasie jest tak, a nie inaczej, to wcale nie oznacza, że rynek się podnosi. Zobaczymy co będzie za pół roku. Może wtedy wyniki badania będą już zupełnie inne.
Reklama reklamie nie jest równa. Należy brać to pod uwagę. to że ogólne wydatki na reklamę wzrosły, wcale nie oznacza, że wzrosłą sprzedaż poszczególnych towarów i usług. Czasami ma to zupełnie odwrotny skutek
Tymczasem branża cały czas narzekała, że jest słabo, a tu się okazuje, że jest zupełnie dobrze. Trzeba jednak uważać, słuchając takich narzekań i patrzeć po prostu na twarde dane.