
Kolejna analiza Gemiusa.
Choć od kilku lat to Facebook był oczywistym wyborem jako kanał komunikacji, niekoniecznie musi być nim teraz. O pozycję atrakcyjnego narzędzia walczy także Twitter. Idealnym rozwiązaniem zdaje się być zaistnienie w obu kanałach, które razem pozwalają na wykorzystanie w pełni komunikacyjnych możliwości. Konta na obu serwisach często uzupełniają się wzajemnie, generując sobie ruch.
Jeżeli chodzi o kwestie zasięgu, Facebook jest niekwestionowanym liderem. Jak wynika z danych Gemiusa, w tym roku liczba polskich użytkowników Facebooka przekroczyła dwadzieścia milionów użytkowników, a jego zasięg wśród internautów sięga ponad 80 proc. Wedle przewidywań, liczba ta będzie nadal wzrastać. Patrząc jednak na rozwój Twittera w Polsce (prawie 4 mln użytkowników) można zauważyć, że staje się on coraz ciekawszym i chętnie wybieranym narzędziem komunikacji.
Twitter zyskuje na popularności w Polsce
Dane Gemiusa z 2014 roku dowodzą, że wyniki Twittera nie były spektakularne, choć jego zasięg regularnie wzrastał aż do października. Jednak w grudniu 2014 liczba użytkowników wyniosła 2,56 mln, dając spadek o prawie sto tysięcy w stosunku do początku roku. Warto jednak zauważyć, że przy ogólnym zasięgu wśród polskich internautów, nie był to spadek bardzo znaczący. Jak wynika z danych dotyczących początku 2015 roku (styczeń–maj), Twitter w ciągu pięciu miesięcy zyskał ponad 850 tysięcy użytkowników. W styczniu liczba użytkowników serwisu wynosiła 2,81 mln, w maju już 3,67 mln. Daje to serwisowi w Polsce zasięg rzędu prawie 15 proc. i bardzo dobry wynik w porównaniu z poprzednim rokiem.
Tempo ważniejsze niż zasięg?
W Stanach Zjednoczonych, gdzie Twitter jest o wiele popularniejszy niż w Polsce, przeprowadzono jego porównanie z Facebookiem jako źródeł, z których użytkownicy czerpią najnowsze wiadomości. W 2015 roku oba serwisy zrównały swoje wyniki w tym zakresie – 63 proc. dla każdego medium. Co interesujące, wynik badania był bardzo zadowalający dla Facebooka, gdyż w 2013 roku na prowadzeniu był zdecydowanie Twitter. Mimo mniejszej popularności Twittera w Polsce można wykorzystać jego przewagę, jako źródła czerpania najnowszych wiadomości przez wyspecjalizowane grupy odbiorców.
Twitter jest liderem jako medium, w którym użytkownicy obserwują informacje dotyczące wydarzeń w czasie realnym – według wspomnianych już badań, wyprzedza Facebooka o prawie 30 proc. Stawiając zatem na relacje z wydarzeń kulturalnych, sportowych, konferencji i innych interesujących okazji, można osiągnąć bardzo wiele i zbudować wokół siebie wierną grupę odbiorców.
Wybór grupy docelowej nadal łatwiejszy na Facebooku
– Dotarcie do swojej grupy docelowej to jedno z podstawowych działań na skrzyżowaniu marketingu i analityki wszelkiego rodzaju. Jeszcze kilka dekad temu dostępne metody nie były zbyt wysublimowane, jednak wraz z rozwojem branży badawczej dostaliśmy do rąk niesamowite narzędzia, które umożliwiają precyzyjne zlokalizowanie i dosięgnięcie pożądanego przez nas celu – mówi Dominik Wieprzowski, analityk biznesowy w firmie Gemius.
Ekspert zauważa, że Facebook ma niewątpliwie przewagę w sytuacji, gdy komunikacja ma być lepiej dopasowana do odbiorcy. Pomijając większe zasięgi, daje o wiele więcej możliwości wyboru w kwestii charakterystyki grupy docelowej – możliwość skierowania komunikatu do wybranej płci, grupy wiekowej lub ograniczenia zasięgu terytorialnego docierania treści. Ma także wiele innych funkcji, które wpływają na atrakcyjność przekazywanych informacji. – Przewagą największych firm (jak Google czy Faceebok) jest właśnie możliwość dokładnego określenia osób, jakie mają obejrzeć nasz przekaz. W dzisiejszych czasach docieranie bezpośrednio do kobiet czy mężczyzn na nikim nie robi wrażenia, ale możliwość wybrania osób, które mają w danym czasie urodziny – już tak. To właśnie Facebook umożliwia nam tak precyzyjne wybieranie warunków nakładanych na naszą grupę docelową – tłumaczy ekspert Gemiusa. – Do nie mniej ciekawych należą też takie opcje, jak targetowanie behawioralne (np. wybór osób, które bardzo wcześnie zaczynają korzystać z nowych technologii) czy targetowanie po zachowaniach użytkowników - mówi analityk.
Używając Twittera trzeba skupić się nie tylko na tempie, ale także na odpowiednim tagowaniu lub oznaczaniu konkretnych użytkowników. Tylko to pomoże dotrzeć do osób, które nie obserwują prowadzonego przez nas konta. Zdaniem ekspertów, to właśnie najczęściej zniechęca do wyboru Twittera jako głównego źródła komunikacji.
Problemem może jednak być wspomniana wyżej sytuacja, w której postawić trzeba przede wszystkim na tempo dotarcia do użytkownika. Wtedy Twitter okazuje się najlepszym narzędziem. Facebook z powodu ograniczania zasięgu może wyświetlić post odbiorcom nawet kilka dni po jego publikacji.
Algorytm EgeRank sprawia kłopoty
Co powoduje problemy z docieraniem treści do odbiorcy? Eksperci przypominają, że Facebook stawia mocno na ograniczanie organicznego ruchu, a algorytm EdgeRank nieubłaganie obcina zasięgi. Przekazywane na Facebooku treści docierają do około 15 proc. wszystkich obserwujących dany fanpage. Facebook dość silnie ingeruje także w konstrukcję postów sponsorowanych, decydując się zatem na płatne kampanie trzeba brać to pod uwagę. Twitter w tym zakresie pozwala na nieco więcej, choć oczywiście i możliwości kompozycyjne daje ograniczone .
Możliwości serwisów należy połączyć
Z pewnością warto bacznie przyglądać się wzrostowi Twittera – biorąc pod uwagę jego zasięgi w Stanach Zjednoczonych można wnioskować, że czeka go i w Polsce świetlana przyszłość. Z kolei pogłoski o nadchodzącej śmierci Facebooka są z pewnością mocno przesadzone. Warto zatem skupić się na zaletach oferowanych przez oba serwisy.
O badaniu Megapanel PBI/Gemius
Dane pochodzą z ogólnopolskiego badania internetu Megapanel PBI/Gemius, realizowanego w sposób ciągły od ponad 10 lat przez firmę Gemius na zlecenie spółki Polskie Badania Internetu. Na jego podstawie publikowane są dane statystyczne, które prezentują popularność stron WWW oraz związanych z nimi profili społeczno-demograficznych internautów.
Dane z badania Megapanel PBI/Gemius służą reklamodawcom, agencjom reklamowym i domom mediowym do szacowania potencjału reklamowego stron WWW i planowania kampanii online. Korzystają z nich również wydawcy, którzy na ich podstawie szacują udział własny w rynku internetowym i wyceniają powierzchnie reklamowe, jakimi dysponują. Więcej o badaniu: www.audience.gemius.pl.
Pobierz ebook "Agencje i marketing w social mediach. Ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie zmieniamy w …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
jizas..<br /><br /> cóż za niedorzeczny nagłówek i perspektywa w rozwinięciu. naumiejcie się internetów plizzzz. poziom żenua