Uber, inteligentne pojazdy... Jak nowe technologie zmienią przemysł motoryzacyjny?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

Rosnąca popularność usług na żądanie, takich jak „shared mobility” i nowe modele biznesowe mogą podnieść przychody sektora motoryzacyjnego o 30 proc., osiągając łączną sumę 1,5 mld dolarów w 2030 roku - wynika z raportu Automotive revolution-perspective towards 2030 przygotowanego przez McKinsey&Company. Sprzedaż aut będzie się nadal zwiększać, ale roczny wskaźnik wzrostu spadnie z poziomu 3,6 procent z ostatnich pięciu lat do 2 procent do 2030 roku, głównie ze względu na popularność takich usług, jak car-sharing czy e-hailing.

- Odpowiedzią na zmiany zachodzące na rynku motoryzacyjnym powinno być przemodelowanie dotychczasowego podejścia biznesowego. Podstawą jest oczywiście innowacyjność oraz konsekwentne inwestycje w technologie mobilne, które coraz częściej wpływają na decyzje zakupowe klientów. Utrzymanie dotychczasowej konkurencyjności będzie uzależnione także od wprowadzania nowych produktów i usług. Już teraz giganci tego sektora testują własne rozwiązania typu car-sharing, które mają być odpowiedzią na dynamiczny rozwój takich marek jak Uber
– tłumaczy Piotr Poprawski, dyrektor wrocławskiego Capgemini Software Solutions Center, które specjalizuje się w projektowaniu i wdrażaniu zaawansowanych rozwiązań technologicznych dla liderów rynku motoryzacyjnego.

Dla przykładu, General Motors ogłosił niedawno wprowadzenie marki car-sharingowej o nazwie Maven, która działa na razie w jednym mieście w stanie Michigan. Własny system car-sharing DriveNow ma też BMW (razem z firmą Sixt), który obejmuje wybrane miasta w Niemczech, Austrii, Danii, Wiekiej Brytanii, Szwecji oraz USA. Natomiast Daimler stworzył platformę Car2Go, która działa w Europie i Stanach Zjednoczonych.

- Nowe modele biznesowe, które aktualnie wdrażają giganci sektora to odpowiedź na zmieniające się nastroje klientów. Zwłaszcza, że do głosu wchodzi pokolenie najmłodszych konsumentów wychowanych w dobie nowoczesnych technologii i rosnącej popularności rozwiązań ekologicznych
– dodaje Piotr Poprawski.

Żeby jeździło się wygodniej

Pojazdy samosterujące –  temat, który wciąż fascynuje opinię publiczną, ma szansę w krótkim czasie po wprowadzeniu na rynek zyskać konkretne udziały w rynku. Jak podkreślają eksperci McKinsey, rozwiązanie kwestii spornych związanych zarówno z regulacjami, jak czynnikami technologicznymi spowoduje, że 15% nowych samochodów sprzedanych w 2030 będzie pojazdami autonomicznymi. Dodatkowo, analitycy Morgan Stanley szacują, że ten typ samochodów może oznaczać dla amerykańskiej gospodarki 1,3 bln dolarów dodatkowych oszczędności, a w ujęciu globalnym – ponad 5,6 mld dolarów.Rosnącą popularność samosterujących samochodów potwierdzają wyniki raportu Cars Online (2015) przygotowanego przez Capgemini, połowa wszystkich konsumentów uczestniczących w badaniu (49%) byłaby zainteresowana zakupem samochodu od takich gigantów technologicznych jak firmy Apple czy Google, nawet jeśli są zadowoleni z obecnie posiadanej marki. Wskaźnik ten rośnie do 65% wśród młodszych klientów oraz klientów na rynkach wzrostowych – w tym Chinach (74%) i Indiach (81%), w porównaniu z bardziej dojrzałymi rynkami, takimi jak Wielka Brytania (26%) i Stany Zjednoczone (29%).

Auta bardziej inteligentne

Raport Capgemini wskazuje także na znaczący apetyt na zaawansowane technologie i usługi związane z łącznością internetową, co daje producentom i dealerom nowe możliwości, lecz także stawia przed nimi wyzwania. Połowa konsumentów (47%) już korzysta z funkcjonalności inteligentnych aut, przy czym ponad trzy czwarte (80%) twierdzi, że będzie to ważna cecha ich następnego samochodu. Producenci uważniej wsłuchują się w zdanie swoich odbiorców, a ci zgłaszają coraz precyzyjniej swe oczekiwania dotyczące poszczególnych obszarów rynku.

- W motoryzacji wprowadza się nowe pomysły, które umożliwiają chociażby dostęp do poczty elektronicznej z poziomu kokpitu. Ale nie tylko. Z jednym z gigantów amerykańskiej motoryzacji zrealizowaliśmy projekt "Interaktywny kokpit", pozwalający kierowcy dowolnie skonfigurować elementy podlegające wyświetlaniu. Kolejnym etapem w rozwoju IT dla motoryzacji mogą być samosterowne samochody, korzystające z nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Prawie 3/4 respondentów Connected Car Industry Raport oczekuje, że inteligentne auta poprawią bezpieczeństwo i dostarczą nowych możliwości diagnozowania usterek w pojazdach - mówi Wojciech Mach, dyrektor zarządzający Luxoft w Europie Centralnej.

Działania mające na celu pojawienie się większej liczby zintegrowanych samochodów wspiera również Unia Europejska. Od 2002 roku zainwestowała ponad 180 milionów euro w 40 projektów przyczyniających się  do szybszego wprowadzenia inteligentnych rozwiązań do codziennego użytku.

Polska przyspiesza

Raport kwartalny KPMG - międzynarodowej sieci  firm świadczących usługi audytorsko-doradcze oraz Polskiego  Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wykazuje znaczne ożywienie rynku motoryzacyjnego w Polsce.  W III kwartale 2015 roku zarejestrowano 80,5 tys. nowych samochodów osobowych, tj. 11,3 tys. (16,4%) więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.  Wzrost o 25,7% w porównaniu do I-III kw. odnotowano w segmencie samochodów ciężarowych, co przekłada się na 15 662 sztuk. Wzrosty mają miejsce nie tylko w handlu, ale także w przemyśle motoryzacyjnym. Branża w perspektywie przyszłości ściśle zaznacza strategiczne i długoterminowe wyzwania  wymagające zwiększonych nakładów na innowacyjność.

- Wzrostowe tendencje obecne na rynku motoryzacyjnym w Polsce dotykają również przedsiębiorców, którzy coraz odważniej inwestują w swoje floty pojazdów. Sukcesywnie rośnie nie tylko ich liczebność, ale również poziom innowacyjności systemów, które pomagają nimi zarządzać. Ponadto pobudzenie gospodarcze w polskim przemyśle motoryzacyjnym sprawia, że coraz więcej firm chętniej przeznacza środki na rozwój nowoczesnych technologii wspierających administrację pojazdami służbowymi. Badania
Telematic Insurance Europe Private Auto And Fleet 2015 pokazują, że liczba użytkowników urządzeń telematycznych wzrośnie nawet do ponad 28 milionów w 2019 roku[2]. Sytuacja ta jest szczególnie korzystna dla firm m.in.  z branży logistycznej, które korzystając z nowatorskich rozwiązań stają się bardziej konkurencyjne, również na rynku międzynarodowym – komentuje Bartłomiej Dębski, Prezes Zarządu Cartrack Polska.

Eko przede wszystkim

Następne 15 lat to także rosnąca popularność aut elektrycznych. Powodem będą bardziej rygorystyczne zapisy związane z emisją spalin, niższe koszty baterii używanych w tych samochodach oraz coraz lepsza infrastruktura umożliwiająca ich ładowanie. Według danych Navigant Research, do 2023 samochody elektryczne będą stanowić 2,4% globalnej sprzedaży pojazdów nowej generacji. Z kolei światowy rynek samochodów osobowych o napędzie elektrycznym może zanotować wzrost sprzedaży z 2,7 mln w 2014 r aż do 6,4 mln w 2023 roku. Jeszcze do niedawna samochody elektryczne traktowane były przez inwestorów jako ciekawostka. Zaledwie pięć lat temu w Europie sprzedano zaledwie 700 tego typu pojazdów. Sytuacja ulega jednak zmianie. W 2013 roku na terenie samej Unii Europejskiej sprzedano ich już 50 tysięcy, a do końca 2014 liczba ta miała wzrosnąć dwukrotnie.

- Rozwój branży e-mobility jest korzystny nie tylko z punktu widzenia użytkowników prywatnych, ale również przedsiębiorstw branży TSL oraz firm, które dysponują rozbudowanymi flotami pojazdów. Z elektrycznych aut korzystają już m.in. siły powietrzne USA, które w Los Angeles wprowadziły je do obsługi naziemnej. Wdrażanie tego rozwiązania, wspierane przez bieżący monitoring GPS samochodów oraz eco-driving w pozytywny sposób wpływa nie tylko na środowisko, ale przede wszystkim prowadzi do optymalizacji kosztów funkcjonowania całego przedsiębiorstwa. Zaoszczędzone w ten sposób środki mogą zostać przeznaczone na rozwój innych kluczowych dla firm kanałów np. sprzedaży czy dystrybucji - mówi Kamil Jakacki, Dyrektor ds. Sprzedaży w Cartrack Polska.

 [2]  http://www.vodafone.com/business/m2m/insurance-telematics-europe-private-auto-and-fleet-2015-09-28

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (3)
enzo
1. enzo, 94.254.177.*, 11.03.2016 / 19:16
Kod na darmowy przejazd do 25 zł dla nowych użytkowników UBER:
TFY3U
Alicja Murko
2. Alicja Murko 14.03.2016 / 10:47
Mim więcej techniki tym więcej może się zepsuć. Ciekawe kto będzie odpowiadał jak taki inteligentny samochód spowoduje wypadek bo nagle przestanie działać jakaś część lub komputer się zawiesi.
Denis Szpak
3. Denis Szpak 15.03.2016 / 12:32
Długo nam przyjdzie jeszcze czekać na samo jeżdżące auta te obecnie testowane są zbyt drogie by wejść do produkcji a dodatkowo infrastruktura drogowa nie jest na nie przygotowana.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.