
Poprosiliśmy 55 agencji interaktywnych o wypełnienie krótkiej ankiety i wytypowanie najlepszej polskiej kampanii 2010 roku. Nie można było głosować na własne realizacje. Wsród głosów najczęściej wymieniane były trzy kampanie: Paczkobranie, Ceskie Legendy Drevnego Kocura oraz Wielka Inwazja Małego Głoda.
Obok tych kampanii nikt w ubiegłym roku nie przeszedł obojętnie. Przyciągały uwagę pomysłowością, skutecznoscią, ciekawą realizacją. Case studies trzech wyróżnionych kampanii znajdują się w raporcie Agencje Interaktywne [PDF].
Brief od klienta, pomysł z agencji
|
Szanse na udaną współpracę przedsiębiorcy z agencją interaktywną są tym większe, im bardziej obie strony uświadamiają sobie wyznaczony cel. Klient zlecając przygotowanie kampanii powinien dostarczyć wykonawcy jak najlepszy zbiór informacji potrzebnych do stworzenia kreacji i jasno zdefiniować, do czego dąży. Bez tego uzyskanie satysfakcjonującego wyniku będzie trudne.
Jasno zdefiniowany cel - to podstawa - tak twierdzi większość osób pracujących w agencjach interaktywnych. Dla firmy, która chce zlecić przygotowanie kampanii marketingowej w sieci oznacza to przede wszystkim przygotowanie briefu, w którym zawarte zostaną informacje i dane potrzebne usługodawcy do przygotowania projektu. Praktycy podkreślają, że korzystne jest też przekazanie różnego rodzaju badań dotyczących danej marki, produktu czy firmy, którymi dysponuje klient. Jeśli zleceniodawca nie ma tego typu opracowań, agencja może wskazać firmę, która je przygotuje.
Badania nie są rzecz jasna niezbędnym elementem do przeprowadzenia kampanii, mogą jednak wydatnie pomóc w zwiększeniu jej efektywności. Oprócz tego dobrze jest, gdy klient ma przygotowaną strategię działania w sferze marketingu. Wówczas przyjmując jej założenia za generalne wytyczne można lepiej zaplanować działania promocyjne, tak by odzwierciedlały pozycję rynkową przedsiębiorstwa, marki lub produktu.
Pokusiliśmy się o sprawdzenie, jak finansowo radziły sobie poszczególne agencje w 2009 roku. Wzięliśmy pod lupę sprawozdania spółek za 2009 rok złożone w Krajowym Rejestrze Sądowym. Część agencji, których sprawozdań w KRS nie ma, poprosiliśmy o podesłanie wyników. Nie wszyscy jednak chcą dzielić się swoimi wynikami finansowymi. Poniższa tabela daje więc jedynie częściowy ogląd tego, jak wygląda rynek interaktywny. Udział w rynku mierzyliśmy przychodem netto od sprzedaży produktów.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma...
Zobacz profil w katalogu firm »
Jesteśmy agencją butikową.Specjalizujemy się w projektach w Europie i obu Amerykach.
Jesteśmy jedynym...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Sięgnij Gwiazd ze Space Ads
Odkryj z nami ✨ Galaktykę Digital Marketingu ✨
Tworzymy wyróżniające,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Maciej - a co to ma wspólnego z tym raportem?
Poprzedni raport dot. marketingu w wyszukiwarkach. Sprawdź - tam pojawiły się wyceny.
Maciej otworzył tablicę z darmowymi ogłoszeniami :)
Szkoda, że w raporcie nie została uwzględniona agencja Someday Interactive :)
Skoro wywiązała się już dyskusja, to może Interaktywnie zrobiłoby coś na wzór top100.nma.co.uk/section.php?section_id=1. Wtedy nie byłby dla wybrańców, każdy mógłby się zgłosić, najwyżej nie załapał by się do Top 100 :)
Już do bebechów zaglądajac:
Nie wiem czy jest sens takich zestawień, biorąc pod uwagę "kompletność tabeli" i informacji w niej zawartej (to w kwestii przychodów i rentowności).
Mimo ze tabela nie jest kompletna, to takie zestawienia, moim zdaniem, sa niezmiernie potrzebne. Daja choc troche trzezwego spojrzenia na rynek. jedynie takie media branzowe moga cos takiego przygotowac. Bardzo pozyteczne, choc wszyscy oczekiwalibysmy z pewnoscia wielkiego pdfa z samymi liczbami wszystkich firm i firemek. Ale poki takiego nie ma, i pewnie nigdy nie bedzie, to to mi sie podoba.
Brakło mi informacji o ilości zatrudnionych - to chyba nie jest wielka tajemnica, to by dało większe pojęcie. Bo teraz pytanie czy 4mln zarobiło 7, 17 czy 27 osób.
@tedi - zestawienia są potrzebne, z tym się zgodzę.
Ktoś miał ogromne poczucie humoru, układając "Wyniki finansowe za 2009 rok". Uśmiałem się :)
@Błażej Abel
Słuszna uwaga. W następnym raporcie Agencje Interaktywne dodamy informację do tabeli o ilości zatrudnionych pracowników.
Mnie natomiast interesuje metodologia wybierania Agencji do raportu. Czy mógłbym prosić o uzupełnienie o tą informację ? Dosyć istotna kwestia :)
W kwestii wyników finansowych zgodzę się, że raporty tego typu są interesujące i oddają w pewien sposób kształt rynku w Polsce. Natomiast jako osoba mająca jakieś podstawy z zakresu finansów nie rozumiem zestawiania wyników finansowych Agencji, które powstały w roku 2009 (okres intensywnych inwestycji, czyli wydawania pieniędzy) z wynikami Agencji, które istnieją na rynku 10 lat :)
Mam osobiste wrażenie, że dyskusja idzie w złym kierunku, tzn. jak to zwykle bywa zaczynamy narzekać zamist się cieszyć, że wreszcie coś takiego powstaje jak spis AI.
Brawa dla Interaktywnie za podjęcie tematu. Wnioski pewnie będą wyciągnięte. Następnym razem będzie na pewno dużo lepiej.
Z ciekawości zapytam - takie agencje jak Change, Ars Thanea, Interactive Solutions, Wideo Open czy MUG zniknęły już z powierzchni interaktywnego globu? Pewnie każda z nich ma większe przychody niż niektóre z wymienionej w tabelce trzydziestki. O ile z IS,WO i MUG mogę zrozumieć i usprawiedliwić brakiem świadomości "istnienia", o tyle Change i Ars to chyba jakiś mało śmieszny żart...
Rozumiem też konieczność finansowania i ogólny sens reklam, ale trzy reklamy opcomu z rzędu + branding na każdej stronie to lekkie przegięcie jak na "obiektywny raport branżowy".
Zapewniam Cię Darku, że agencji o większym stażu, doświadczeniu i przychodach, jest znacznie więcej :)
Wspomniany branding Opcomu jakoś mi nie przeszkadza, ale dobór podmiotów jest już dyskusyjny. Zgodzę się jednak z Błażejem, że należy się pochwała za inicjatywę.
O dane finansowe też było proszonych 55 agencji ? Zawsze to więcej niż 30 z listy w raporcie. Jest jakaś szansa na zerknięcie na listę tych 55 zapytanych ?
Reklamy nie przeszkadzają, nawet jak są monotematyczne, wykupić każdy mógł, więc nie ma co narzekać :)
Jak zawsze pieniądze wywołują najwięcej emocji :) ale obecnie na naszym rynku nie one są najważniejsze – liczy się pozycja, którą wypracują te firmy.
Wraz ze wzrostem znaczenia Internetu i jego udziału w wydatkach marketerów, większe pieniądze pojawią się same – a właściwie już się pojawiają.
Jak popatrzmy na rok 2000 wydatki na reklamę w Internecie według IAB wynosiły 16 (słownie szesnaście) milionów i mówimy tu w głównej mierze o mediach. Czyli wtedy, w praktyce nie było naszego rynku – to były śladowe ilości pieniędzy. Teraz na rynku 50% agencji to firmy które mają około 5 lat. Wszystko się dopiero wykluwa. Firmy przechodzą proces „cywilizacji” zmieniając się w spółki z o.o. czy SA, ich obroty i zyski łatwo znaleźć w KRS. Cześć istnieje w formie spółki cywilnej i nie ma obowiązku (ani ich właściciele chęci) podawania wyników. Jeszcze inni tworzą grupy, w których można „schować” przychody poszczególnych firm – a jak wiadomo jedna dobra kompania z mediami jest w stanie zaburzyć ogląd sytuacji.
Jeżeli chodzi o wielkość rynku zrobiliśmy, jako GoldenSubmarine, podsumowanie tego co na nim się dzieje i jak wygląda finansowo. Dla uważnych – zajawka w postaci reklamy w raporcie http://Interaktywnie.com strona 14. Miłego analizowania :)
W moim odczuciu wzrost ilości agencji biorących udział w zestawieniu da pełniejszy ogląd sytuacji. ale...
Z drugiej strony ciężko porównywać agencje zakładając, że sporo wyników jest "pompowanych" mediami o zupełnie innej marżowości niż core'owe usługi.
Dodatkowym faktem jest, że rozbudowane struktury poszczególnych grup skupionych wokół agencji interaktywnych zaciemniają obraz ich prawdziwych przychodów, o zyskach nie wspominając.
W mojej ocenie jedno jest pewne - na "interaktywie" prawdziwych pieniędzy się jeszcze nie robi;(
Ależ ja tego nie neguję - po prostu wymieniłem kilka przykładów, które nasuwały mi się jako pierwsze :-)
Myślałem, że agencje o wielkości 1-5 są niepoliczalne... a tu proszę - 17% tylko :>
A tak zupełnie poważnie, to wniosek ten sam od lat - Warszawa ciągle z przodu, Kraków i Poznań coś tam gonią, ale to jeszcze długo będzie niestety tak wyglądało :-|
Poza szatą graficzną w raporcie nic odkrywczego nie ma. Nie szkoda Wam czasu?
Policz reklamy w raporcie i koszt ich publikacji, wynik będzie zaskakujący, więc o stracie czasu mowy być nie może. :)
Mnie również w raporcie.nie podoba się branding Opcomu
w takim razie w nast. raporcie, już elektronicznym musowo proponuję wprowadzić np. adtaily...
Jak to się czyta to brak jest słów. Zróbcie choć jeden raport, który będzie kompetentną wiedzą, spróbujcie zaprosić chociaż jednego właściciela agencji, który powie wam jak to naprawdę wygląda. Oszczędźcie wypowiedzi grupy osiołków, którzy są podrzędnymi pracownikami....nikogo to nie obchodzi.
Raport ma być raportem, a nie reklamą...
Żałosne, że udaje nam się kupić was za takie drobne.
Jeden z reklamodawców.
Pozdrawiam.
lubie agencje reklamowe
nma obejmuje rynek brytyjski - i nie ma sie oc oszukiwac - znacznie dojrzalszy od polskiego jesli chodzi o podejscie do lansowania sie na rynku. Raport moim zdaniem nie jest wartosciowy ze wzgledu na mala liczbe agencji.
test
Coraz więcej właśnie zaczyna być na rynku agencji, które już zaczynają bić się o niemal każdego klienta. Ale tutaj jeszcze jest zachowana proporcja ceny do jakości. Żadko można znaleźć kogoś kto zrobić i szybko i tanio. Bo to specjalistyczna praca, nie masowa.
Bardzo słaby raport.
Ja bym zgłosił agencję http://indesign360.pl za ich oryginalne podejście do oklepanego tematu jakim jest agencja kreatywna.