W najnowszym raporcie Interaktywnie.com o e-commerce czyli sprzedaży przez sieć eksperci analizują trendy, doradzają i wskazują najlepsze rozwiązania dla każdego sklepu internetowego.
Wyszukiwanie wizualne, głosowe, AI, AR, VR, chatboty i biometryczne płatności to tylko jedne z kilku trendów, które mają szansę w niedalekiej przyszłości całkowicie przedefiniować sposób, w jaki kupujemy w internecie. Bo mimo że cena wciąż jest głównym kryterium naszych zakupowych wyborów, to za dobre UX już teraz nie wahamy się dopłacać. W najnowszym raporcie Interaktywnie.com o e-commerce czyli sprzedaży przez sieć eksperci analizują trendy, doradzają i wskazują najlepsze rozwiązania dla każdego sklepu internetowego.
Raportowi patronują:
- Onet,
- Wirtualna Polska,
- Interia,
- Gazeta.pl
- Business Insider Polska.
Informacje o polskim e-commerce
Raporty Interktywnie.com to kompendium wiedzy o poszczególnych segmentach rynku internetowego, które czytane są przez tysiące osób związanych z branżą. Wydawany co roku opracowanie o e-commerce w Polsce jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej pobieranych z serwisu.
W najnowszym raporcie o e-commerce poruszymy m.in. następujące zagadnienia:
• Rynek e-zakupów w Polsce, czyli ilu Polaków i co kupuje w internecie. Czy warto inwestować w sprzedaż przez www.
• Co decyduje o sprzedaży w internecie. Czy tylko cena i asortyment czynią sprzedażowe cuda. Jak działają usability, konstrukcja koszyka, dostępność płatności i opcji dostawy, a także utrzymywanie relacji z klientami.
• Narzędzia wspierające sprzedaż w sklepie internetowym. Czym jest marketing automation i w czym może pomóc. Jak wykorzystać e-mail marketing do wsparcia sprzedaży. • Jak wypromować sklep internetowy. SEM czyli SEO i PPC. Promocja w mediach społecznościowych i inne sposoby pozyskiwania klientów.
• Porady ekspertów, które pomogą w skutecznej sprzedaży.
• Opcjonalnie: płatności w internecie i dostawa do klienta – kurierzy, inne rozwiązania.
Dane i wnioski z raportu
Według badania Accenture, przeprowadzonego wśród ponad 20 000 konsumentów w 19 krajach, 47% respondentów, którzy byli sfrustrowani niedawnymi zakupami, stwierdziło, że w przyszłości będzie unikać danego sprzedawcy lub marki. Jednocześnie, taka sama liczba osób przyznała, że jest skłonna zapłacić więcej za zakupy, które "wykraczają poza ich oczekiwania". Z tym, że oczekiwania konsumentów są tyleż wysokie, co nie do końca jeszcze sprecyzowane. Największe sklepy internetowe prześcigają się więc w implementowaniu rozwiązań, które mają szansę choćby minimalnie zmniejszyć "tarcia", jakich doświadcza konsument na swojej zakupowej ścieżce. Stąd też wirtualne przebieralnie, wyszukiwanie podobnych stylizacji na podstawie zdjęć czy też voice commerce, uznany - przez OC&C Strategy Consultants - za rynek, który niebawem wart będzie 40 mld USD.
Sprzedaż w internecie. Mobile w e-commerce
Na razie kupujemy wciąż głównie za pośrednictwem komputerów stacjonarnych, ale przyszłość e-zakupów to zdecydowanie urządzenia mobilne. Konsumenci za ich pomocą pochłaniają już nie tylko treści i komunikują się, ale także przeglądają sklepy internetowe i - właśnie - robią zakupy. Użycie technologii przyjaznych urządzeniom mobilnym - bez względu na to, czy będą to aplikacje, strony RWD, czy nowoczesne technologie AMP lub PWA - jest już nie tylko zalecane, ale wręcz wymagane zarówno przez użytkowników, jak i przez Google.
Udział m-commerce, czyli zakupów dokonywanych za pomocą smartfonów, konsekwentnie rośnie. W Polsce - jak wynika z raportu IAB - przynajmniej raz w tygodniu 17% badanych używa telefonu do zakupów (rok temu było to 9%), a 7% konsumentów robi to codziennie. Liczby te nie mówią jednak całej prawdy o roli smartfonów w zakupach online, bo nawet jeśli transakcje wciąż jeszcze finalizowane są na desktopach, to procesy zakupowe bardzo często inicjowane są już właśnie na smartfonach. To tam powstaje potrzeba zakupowa, która później przeradza się w intencję.
Z badań Google wynika jednoznacznie, że przyjazny urządzeniom mobilnym UX "zmienia użytkowników w klientów”. Według analiz giganta, aż 74% z nich stwierdziło, że chętniej wraca do sklepu, którego witryna dostosowana jest do potrzeb mobilnych, a 67%, że chętniej decyduje się wtedy na zakup. Co ważne, użytkownicy bardziej skłonni są też poświęcić swój czas na znalezienie sklepu przyjaznego smartfonom, niż przeszukiwać stronę tego, które taki nie jest. Zaniedbywanie mobile'a to więc prezent dla konkurencji, która sobie na to nie pozwala.
Sprzedaż w intrenet przez content
Content marketing, kiedyś mylnie utożsamiany z reklamą natywną lub sprowadzany do artykułów sponsorowanych, dzisiaj to centralny ośrodek działań marketingowych nie tylko (choć zwłaszcza) w branży B2B. Dlaczego? Wartościowy content zwyczajnie daje użytkownikowi to, czego ten oczekuje, a to - pośrednio - nagradzane jest przez wszystkich graczy, od których zależą losy internetowych biznesów. Google wartościowe treści nagradza wyższą pozycją w SERP-ach, Facebook - lepszym zasięgiem, a Instagram - zaangażowaniem. Oczywiście, wszyscy dbają też o to, by reklamy, na których przecież zarabiają, były wykorzystywane do "podbijania" zainteresowania organicznymi treściami, ale nie zmienia to faktu, że content to wciąż podstawa.
Według Shane'a Barkera aż 70% odbiorców chce dowiedzieć się jak najwięcej o produktach za pośrednictwem właśnie treści, a nie reklam, którym albo nie ufają, albo ich nie zauważają. Ponadto, treści dystrybuowane w social mediach, mają też szansę skorzystać na kolejnym trendzie, czyli social sellingu. Według Hubspota 74% nabywców B2B aktywnie szuka obiektywnych informacji przed dokonaniem zakupu lub skontaktowaniem się ze sprzedawcą, a social media są jednym z miejsc, od których rozpoczynają swój research.
By jednak efektywnie prowadzić działania content marketingowe i mieć pewność, że przekładają się one na sprzedaż, konieczne jest włączenie do sprzedaży narzędzi analitycznych. I Google Analytics może tu nie wystarczyć. Dzięki temu narzędziu oczywiście można dowiedzieć się, skąd przychodzą klienci, jakie kategorie produktów cieszą się największym zainteresowaniem, ile wizyt kończy się sprzedażą i to są rzeczywiście bardzo przydatne informacje, które pozwalają choćby lepiej rozporządzać budżetami reklamowymi. Warto jednak te podstawowe dane połączyć z innymi, np. z CRM-ami, CMS-ami, systemami e-mail marketingowymi i analitycznymi wbudowanymi w platformy społecznościowe tak, by lepiej poznać potrzeby klientów i skuteczniej dopasować do nich komunikację.
Koszty dostawy a sprzedaż
Przyjazny UX i wartościowe treści są - obok ceny - jednymi z ważniejszych kryteriów, którymi kierujemy się podejmując decyzje zakupowe, ale niskie koszty dostawy, albo, szerzej, wszystkie kwestie związane z logistyką, z każdym rokiem zyskują na znaczeniu. Klienci są jednak wymagający. Zz niskie koszty dostawy często uznają dopiero te darmowe, oczekując jednocześnie, że towar pojawi się pod ich drzwiami nazajutrz po złożeniu zamówienia. Bo oczekują dostawy bezpośrednio do domu lub do pracy, choć trzeba zaznaczyć, że odbiór "przy okazji" w punktach odbioru jest opcją, która - zwłaszcza w dużych miastach - dynamicznie zyskuje na popularności.
Nic więc dziwnego, że sklepy coraz częściej rozszerzają opcje dostępne w tym zakresie. Badanie serwisu Furgonetka.pl pokazało, że już 65% małych i średnich sklepów oferuje więcej niż jedną opcję doręczenia, z czego dwie możliwości proponuje 32% sklepów, trzy – 22%, a cztery i więcej – 11%. W przypadku dużych podmiotów, aż 91% z nich oferuje więcej niż jedną formę dostawy. Dwie opcje posiada 31% z nich, trzy - 34%, a cztery i więcej form jest dostępna w 24% z nich.
Darmową dostawę oferuje 37% małych i średnich sklepów oraz 62% dużych. W większości przypadków trzeba jednak dokonać zakupów za określoną kwotę: w przypadku małych i średnich podmiotów jest to średnio 425,72 złotych, a w przypadku dużych - 192,30 złotych.
Komentarz do raportu
Sprzedajesz offline, musisz także online. Nie masz wyjścia, bo i tak zmuszą Cię do tego klienci 77% Polaków korzysta z internetu. 62% populacji online robi zakupy w sieci i wydaje średnio 651,50 euro rocznie. Wartość polskiego rynku handlu online już w 2020 roku skoczy z 50 mld wydanych w 2019 roku do nawet 70 mld. To będzie rewolucja w handlu. Przemiana już się zaczęła, kto z niej nie skorzysta, straci.
W dodatku, nawet jeśli Twoi klienci nie kupują i nie będą kupować Twoich produktów i usług w sieci, to i tak oczekują, że dasz im taką możliwość. Lubią bowiem zapoznać się z ofertą online, choć zakupu dokonają albo w sklepie stacjonarnym, albo przez telefon. Potwierdza ten fakt coraz więcej badań. Nie masz więc wyjścia - w internecie powinien być każdy producent, dystrybutor, hurtownik czy detalista, a także dostawca usług.
Zapraszam do lektury
Tomasz Bonek, prezes zarządu i redaktor naczelny Interaktywnie.com
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Muszę przyznać, że zestawienie 10 największych rynków reklamowych trochę mnie jednak zaskoczyło. Może nie tyle skład, co kolejność, a szczególnie GBR na 4 miejscu i Korea na 8. Fajne dane
Nie znam się na programatic buying, ale zainteresował mnie ten fragment raportu. Fajnie, że wspominacie też o ciemnych stronach różnych rozwiązań. Takie opracowania lubię
Wydrukowałam sobie stronę z ramką o tym, jakie kanały będą napędzać wydatki na reklamę w sieci w 2020 i co jakiś czas do niej wracam. Przyznam, że mimo koronachaosu jest zaskakująco trafna. Brawo!
Fajnie że robicie te raporty w ten sposób, że są interesujące dla człowieka z branży, ale jednocześnie zrozumiałe dla kompletnego laika. Ja jestem trochę pomiędzy, dlatego tak to sobie cenię
Dzięki waszemu raportowi wreszcie mi się w głowie poukładało, jak to jest z tym PPC, CPC, CMP czy RTB. Dziękuję za kawał dobrej roboty:)
Mam wrażenie, że przez koronawirusa do podstawowego pakietu słów kluczowych każdej kampanii reklamowej trafił przymiotnik „polski”, odmieniany przez wszystkie przypadki. Polskie firmy jeszcze bardziej niż wcześniej chwalą się polskością i jest to kluczem do sprzedaży w sieci (żeby towar nie przypłynął z Chin, wiadomo…). Ciekawe jak długo to potrwa i jakie przyniesie skutki
Zgadzam się, że formularze, formy płatności, formy dostarczenia – to bardzo, ale to bardzo ważne i trzeba to ludziom powtarzać. To już nie jest tak, że zagramy ceną i gitara…
Ciekawy raport ale prawda jest taka, że wszystkie przewidywania co do nowego roku czynione jeszcze parę miesięcy temu można wyrzucić na śmietnik. Rok 2020 natomiast- zwłaszcza w online będzie rokiem COVID-19 i wszystkich skutków tego zjawiska, które tak mocno wpłynęły na świat zakupów online.
Ładnie rozpracowany mobile checkout
Wciągnął mnie rozdział o automatyzacji komunikacji, bo nie jestem co do tego przekonana. Można się wkopać źle ustawionymi botami… a mnie osobiście takie automaty strasznie denerwują. Ale cóż poczytałam i troszkę zmieniło to moją optykę. I muszę jeszcze poczytać o tych scenariuszach marketingowych
Brak poczucia bezpieczeństwa na stronie może zrujnować sklep. Macie 100 proc. racji i dzięki za rozdział o emocjach! Niech idzie w świat, że SSL to podstawa! Niby nic takiego, a naprawdę głupio robi wielu przedsiębiorców nie doceniając tego drobnego znaczka w pasku adresowym
Wieeelkie dzięki za rozdział o rozwiązaniach technologicznych służących do prowadzenia sprzedaży. Super, że podajecie konkretne nazwy i przykłady, bo można sobie od razu sprawdzać co i jak . Tak trzymać
Ciekawy rozdział o aspektach technologicznych i przewagach konkretnych rozwiązań. Z ciekawością obserwuję rozwój aplikacji i platform zakupowych, co chwilę jakieś nowe pomysły. Fajnie, że na to też zwróciliście uwagę w raporcie
Juź wiadmo, że przez wirusa zakupów w sieci będzie więcej i będą je robic ludzie, którzy dotąd nie cenili specjalnie tego kanału. Dlatego wydaje mi się, że jeszcze ważniejszy stanie się efekt ostatniej mili. Bardzo jestem ciekawa, czy sprzedawcy podołają tym nowym wyzwaniom
wielkie brawa za to, że udostępniacie te treści za darmo, nawet lidów nie sępicie, szacuneczek :)
77% Polaków korzysta z internetu. 62% populacji online robi zakupy - bardzo jestem ciekaw, jak te dane zmienią się w związku z epidemią. Sam robię więcej zakupów w sieci, namawiam do tego rodziców i nie wydaje mi się, żebyśmy byli w tym odosobnieni. I bardzo mnie ciekawi, jak ten trend przełoży się na działania marketingowe i e-commerce. Będę wypatrywał waszych kolejnych raportów!
To, że e-commerce przejmie większość rynku handlu było od dawna wiadomo. Zastanawiam się tylko, jak będzie wyglądać sytuacja, kiedy AI na poważnie zacznie mieszać. :)
Trzeba pamiętać, że e-commerce to jednak też sezonowość i wyniki, które sa robione w czwartym kwartale mocno zakrzywiają średnią. Wystarczy śledzić w tym czasie stawki za reklamy. Jak ktoś potrzebuje wypstrykać budżet to grudzień jest idealny. Drogo, duża konkurencja i ciężko się przebić. Czasami naprawdę warto poczekać do stycznia, jak wszystko wraca do normalnych poziomów
Moim zdaniem darmowe odsyłanie produktu dużo zmieniło na polskim rynku. Sama po raz pierwszy w życiu dzięki takiej opcji zdecydowałam się na zakup 5 par butów, z góry wiedząc, że 4 odeślę. Ciekawe, jak to się firmom bilansuje? Tak czy inaczej z pewnością się opłaca, patrząc na rozkwit e-commerce
Zainteresował mnie fragment o tym, kto robi zakupy w sieci. Podajecie, że szczególnie mocno rosną grupy skrajne, tj. najmłodsza i najstarsza. Ciekawe, jak to ma się do dochodów tych grup i czy one kupują więcej, czy raczej chodzi o to, że się przenoszą z dotychczasowymi zakupami do sieci. Na czuja obstawiam raczej wariant numer dwa, ale jedynka chyba też mogła się przyczynić. Ciekawe, jak będzie dalej. I po raz kolejny brawo za kawał solidnej pracy
ciekawe, jak na e-commerce wpłynie koronawirus. Myślę, że kolejna edycja waszego raportu będzie jeszcze ciekawsza, niż poprzednie. Pewnie ujawnią się w tym roku trendy, które ciężko było przewidzieć i pozostanie pytanie, które będą trwałe, a które jednak wygasną z wygaśnięciem pandemii. Tak czy inaczej tradycyjnie dzięki za kawał solidnej roboty
Ta wielość narzędzi sprawia czasami, że użytkownik zostaje zapętlony na amen. Nie cierpię tego, jak po szukaniu prezentów świątecznych wyświetlają mi się wszędzie bezużyteczne reklamy rzeczy, których nigdy więcej nie kupię. albo jak po przejrzeniu jakiejś strony z ładnymi wzorami płytek widzę je wszędzie, chociaż oglądałam tylko dlatego, że znajoma chciała mi się pochwalić, co kupiła :/
Jak to się można zdziwić przy porannej kawie. Email Retargeting, Real Time Mailing czy Real Time Content Management uff..... dziękuję za wytłumaczenie mechanizmów, o których w sumie nie miałam pojęcia. Wydawałoby się, że mailing to mailing, a tu takie nowości
Ciekawe uwagi na temat personalizacji na Facebooku. Zgadzam się, że płatne reklamy w tym kanale można mocno targetować, ale jak sprawdziłam, jak Facebook mnie widzi i jak mi targetuje (polecam sprawdzić swój profil, to ciekawa obserwacja), to materiały wybierane dla mnie nie mogą być trafione i nie są. Często opierają się na prostym schemacie, że jak raz zatrzymałam na czymś wzrok, to trzeba mnie tym bombardować. Jeszcze się trochę ta SI musi rozwinąć
Najważniejsza dobra ścieżka zakupowa, przejrzyste opłaty i szybki serwer:)
nie miałam pojęcia o wynikach aplikacji PWA. Szok! jakie fajne dane zebraliście. Wreszcie się dowiedziałam, jak bardzo jest to skuteczne narzędzie i z czego bierze się ta skuteczność
LUbię wasze raporty za to, że są wypośrodkowane. Nie jest to tylko poradnik, jak zrobić ładne słupki z wynikami do raportów sprzedażowych, ale pamiętacie też o tym, że po drugiej stronie jest człowiek - odbiorca, konsument. To wcale nie jest takie oczywiste, a znacząco zmienia perspektywę. I dla mnie to ważne. Bo chcę, żeby moje działania były nie tylko skuteczne, ale też przyjazne użytkownikowi. I nie uważam, że to musi się wykluczać.
zgadzam się, że mobile-friendly to dla e-sklepów podstawa. Jak widzę, co ludzie przeglądają w tramwajach i autobusach, to najczęściej fb albo sklepy. Z drugiej strony np. ja lubię przeglądać w telefonie, ale kupuję raczej korzystając z laptopa, bo jest mi o wiele wygodniej i pewniej się czuję, że nie kliknę gdzieś przypadkowo. <br />
Ciekawa i wielowątkowa analiza. Zgadzam się z tym, że efekt ostatniej mili jest kluczowy i może nawet coraz bardziej nabiera na znaczeniu. Np. ja nie kupuję, jeśli nie mogę mieć towaru w paczkomacie albo jakimś punkcie odbioru. Wizja kuriera zawsze mnie odrzuca. Sprawdzam też warunki odsyłania. Zdecydowanie nie kieruję się tylko ceną, chociaż oczywiście jest oba bardzo istotna
Bardzo lubię te wasze raporty za to, że z jednej strony wyjaśniają podstawy, a z drugiej mówią o trendach i nowościach. To bardzo pomaga w ogólnym rozumieniu tematyki i odnalezieniu się w tym gąszczu nowomowy. Naprawdę kawał dobrej roboty
Na to czekałam. Dzięki. Kawał fantastycznej robot. Dane są super optymistyczne. Czy ktoś z Was miał doświadczenia z CSS-ami czyli porównywarkami. Czy faktycznie CPC są o 20 proc. niższe.?