Raport Interaktywnie.com: Aplikacje mobilne

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Bartomiej Dwornik
 
Redakcja Interaktywnie.com
Redakcja Interaktywnie.com
Z ostatniego badania TNS na temat mobilnego rynku w Polsce wynika, że 25 procent z nas ma smartfony. Intryguje jednak to, że zaledwie 9 procent zdaje sobie z tego sprawę - bo taki właśnie odsetek badanych deklarował posiadanie smartfona, choć techniczne parametry urządzeń mówiły wyraźnie, że jest ich znacznie więcej.

Pobierz pełny raport Interaktywnie.com: Aplikacje mobilne [PDF]

Polski rynek rozwija się szybko, podążając za globalnym trendem. Na świecie smartfonów wkrótce będzie 2 miliardy. Rynek zdominowany jest przez urządzenia z systemem Android od Google. Według ostatnich danych, dwa na trzy smartfony mają właśnie taki system operacyjny.


Najpopularniejsze mobilne systemy operacyjne na świecie
Android 68,3 proc.
iOS 18,8 proc.
BlackBerry OS 4,7 proc.
Windows Phone 2,6 proc.
Linux 2,0 proc.
źródło: IDC Worldwide Mobile Tracker

W przypadku Polski, gdzie z mobilnego internetu korzysta 5,5 miliona osób, o jednoznaczne dane jest jednak trudniej. Najbardziej miarodajne, cykliczne badanie GemiusTraffic uwzględnia bowiem liczbę mobilnych odsłon, generowanych przez poszczególne systemy, a nie liczbę urządzeń, posiadanych przez Polaków. W tym ujęciu również zdecydowanym liderem jest jednak Android.

Najpopularniejsze mobilne OS w Polsce (tygodniowo generowane odsłony)
Android 143 mln
iOS 58 mln
Symbian 16 mln
Windows Phone 10 mln
źródło: Gemius Traffic, 25.02-3.03.2012

Walka producentów urządzeń i systemów operacyjnych nabiera jednak rumieńców. Nie tylko patentowych - o których co jakiś czas głośno w światowych mediach. Karty, które z jednej strony wydawać się mogą rozdane między Androida i iOS, kilku graczy będzie się starało radykalnie przetasować. Nowy system operacyjny Microsoftu - Windows Phone - sukcesywnie pnie się w górę w rankingach. Ostatniego słowa nie powiedziało też jeszcze nieco zapomniane BlackBerry - do niedawna znane jako RIM - prezentując na początku roku nowy OS, oznaczony numerem 10. System, który zbiera całkiem pozytywne opinie, zwłaszcza wśród najbardziej atrakcyjnych klientów biznesowych. Z kolei do Androida zaczyna przyklejać się łatka platformy dziurawej i niebezpiecznej - jest najczęściej i najskuteczniej atakowana przez cyberprzestępców.

W tym kontekście interesujące dane opublikowała ChangeWave Research, która zbadała poziom zadowolenia użytkowników poszczególnych systemów z tego, co oferują im platformy, kontrolujące ich urządzenia. Tutaj Android wypadł już zdecydowanie gorzej.

Odsetek zadowolonych użytkowników mobilnych OS
iOS 71 proc.
Windows Phone 53 proc.
Android 48 proc.
BlackBerry 26 proc.

źródło: ChangeWave Research

Czy będzie miało to wpływ na przyszły podział rynku? Kto ma największe szanse w wyścigu po mobilnego klienta i użytkownika?

Karty rozdane, ale...


- W przypadku smartfonów ponad 90 procent sprzedawanych obecnie urządzeń jest opartych o platformę Andorid lub iOS. Z pozostałych największy udział ma Windows Phone, a na końcu BlackBerry. Nie sądzę, aby w najbliższym czasie wartości miałby ulec drastycznej zmianie. Android jest sprzedawany w wielu wersjach, też przestarzałych 2.3 na tanich smartfonach za 1 zł, oraz na urządzeniach sporej liczby producentów. To główna przewaga nad konkurencją i powód wysokiej penetracji rynku - uważa Paweł Zieliński, PR & marketing manager firmy Softhis. - Dla pewnej grupy heavy userów znaczenie ma również otwartość Androida na zewnętrzne aplikacje, spoza Google Play, czego nie możemy powiedzieć o pozostałych systemach. Pomimo niedawnej premiery BlackBerry X to nadal jest urządzanie kojarzone bardziej biznesowo, z pewnym odstępstwem tańszej linii Curve.

Zieliński przypomina też, że w przypadku tabletów – analitycy IDC przewidują, że w 2013 Android odbierze Apple palmę pierwszeństwa w tym segmencie osiągając 48,8 procent udziału. Niektóre źródła mówią, że to już się stało. - Jednak co istotne, według danych Chitika.com, to użytkownicy iPadów generują ponad 80 procent ruchu w sieci z tabletów oraz są najaktywniejszą grupą konsumentów - wyjaśnia manager z Softhis. - Wysoka świadomość możliwości swoich urządzeń oraz surfowanie w sieci to cechy wyróżniające większość właścicieli iPadów.

- Każdy gracz na rynku mobile w inny sposób usiłuje dotrzeć do użytkowników - dodaje Bartłomiej Lozia, CEO w JOJO Mobile Polska. - Windows Phone stawia na obecność poprzez produkty Nokii i HTC adresowane do najbardziej dynamicznej grupy odbiorców, która świadomie korzysta ze smartfonów. Jako część ekosystemu Windowsa zyskuje na sile wraz z popularnością Modern UI i Windows 8. W wyścigu po ilość użytkowników przewagę zachowa Android, oferujący korzystne cenowo urządzenia i dostęp do największej ilości aplikacji. Z kolei Apple, jako synonim stylowej elegancji, posiada stałe grono fanboyów i od strony wykonania oraz estetyki może zostać wiodącym OS. Jednak stawia na stabilność kosztem interfejsu, któremu brak świeżości. Traci dawny blask oferując przestarzałe rozwiązania, dlatego użytkownicy szukają bardziej innowacyjnych produktów u konkurencji.

O tym, że na razie pozycja Androida na rynku mobilnym wydaje się być niezagrożona przekonana jest również Magdalena Kurylak, strategic planner w GoldenSubmarine.

- Optymistyczne prognozy dotyczą zarówno wzrostów sprzedaży urządzeń z tym systemem, jak i liczby pobrań aplikacji na smartfony. Tutaj w 2013 roku 58 procent pobieranych aplikacji ma trafiać na telefony z systemem Android, na iOS – 33 procent - podkreśla Kurylak. - Jeśli szukać alternatywy dla iOSa i Androida, w najbliższym czasie raczej będzie to Windows Phone. Mimo głośnej premiery BB10, systemowi BlackBerry nie daje się dużych szans na „wielki powrót”. Analitycy stawiają na Androida także w dłuższej perspektywie. Prognozują, że do 2016 roku zdominuje on rynek nie tylko mobilny – liczba wszystkich urządzeń z systemem Android ma przewyższyć liczbę tych z Windowsem.

Pobierz pełny raport Interaktywnie.com: Aplikacje mobilne [PDF]
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: aplikacje, mobile, raport


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.