Według Alexy, narzędzia do mierzenia ruchu w witrynach internetowych, największe polskie portale się nie liczą. W czołówce jest Facebook, Google i YouTube - pisze Marta Smaga w raporcie Interaktywnie.com.
Pobierz raport Interaktywnie.com - Badania w internecie [PDF]
W Polsce standardem badań internetu jest Megapanel. I na razie brakuje mu realnej alternatywy. Mówiło się o wejściu na polski rynek comScore, nawet powstał jeden ranking, ale dalszych informacji brak. Mówi się o Google AdPlanner, jednak metodologia tego narzędzia pozostawia wiele do życzenia. Wreszcie mowa o Alexie - narzędziu, które mimo równie niedoskonałej metodologii, wciąż wiele osób uważa za jeden z wiarygodniejszych wyznaczników polskiej sieci.
Alexa przetwarza dane o ruchu na witrynach internetowych: analizuje liczbę użytkowników odwiedzających serwis, liczbę odsłon, czas spędzany przez użytkowników na witrynie, źródła odwiedzin. Dane zbiera przez Alexa Toolbar – pasek narzędzi, który użytkownicy mogą zainstalować na komputerze jako dodatek do przeglądarek Firefox, IE i Chrome - pisze Marta Smaga w najnowszym raporcie Interaktywnie.com o badaniach w internecie.
Pobierz raport - Badania w internecie [PDF] |
Przyjęta metoda gromadzenia danych powoduje, że wyniki są obarczone znacznym błędem. Po pierwsze, pasek Alexy ma zainstalowany stosunkowo niewielki odsetek użytkowników. Alexa nie podaje informacji, jak duża jest próba badania w danym kraju, ale możemy spodziewać się, że w Polsce jest mniejsza niż próba stosowana w Megapanelu. Po drugie, użytkownicy biorący udział w badaniu nie są reprezentatywni dla ogółu internautów.
Alexa udostępnia także ranking pięciuset najpopularniejszych serwisów internetowych w poszczególnych krajach. Dzięki temu dowiedzieć się można, że najpopularniejsza witryna w Czechach to Seznam, w Chinach Baidu.com, w Kamerunie Yahoo!, a na Sri Lance Facebook jest używany częściej niż Google. W Irlandii w pierwszej setce znajdują się dwie polskie witryny Onet.pl na 91. i WP.pl na 97. miejscu (w czasie boomu na Naszą Klasę polski internet żył ciekawostką, że była notowana nawet na 6. miejscu rankingu w Irlandii).
Top20 witryn w polskim internecie wygląda następująco (23 lipca 2011):
1) Google Polska (google.pl)
2) Facebook.com
3) Google.com
4) Youtube.com
5) Onet.pl
6) Allegro.pl
7) Wirtualna Polska
8) Gazeta.pl
9) Wikipedia.org
10) Interia.pl
11) NK.pl
12) Blogger.com
13) mBank.pl
14) Yahoo.com
15) O2.pl
16) Demotywatory.pl
17) Kwejk.pl
18) OtoMoto.pl
19) Pudelek.pl
20) Goldenline.pl
Duże są różnice między rankingiem Alexy i Megapanelu PBI/Gemius, który jest uznawany za standard badań internetu w Polsce. Co przede wszystkim rzuca się w oczy, to znaczna rozbieżność wyników Facebooka. Według Megapanelu w maju (ostatnie dostępne wyniki są za maj 2011) był on dziewiątą witryną w Polsce, a Alexa nawet wtedy pokazywała go dużo wyżej. W top20 Alexy są też witryny, które w Megapanelu są notowane daleko za czołówką: mBank, Blogger, Kwejk, Pudelek, Goldenline, Yahoo. Z kolei brakuje witryn, które stale są obecne w top20 Megapanelu – serwisów należących do Mozilli, Microsoftu, Polskapresse, GG Network, Ringier Axel Springer, Next Infor, Money.pl. Przyczyny tych rozbieżności są dwie.
Pierwszy powód to słabości metodologii Alexy, czyli przede wszystkim niewielka i niereprezentatywna próba użytkowników objętych badaniem. Z pewnością bardziej dokładna i miarodajna jest metodologia Megapanelu, bazująca na audycie site centric ogromnej liczby witryn, a także na dużej grupie panelistów – jak zapewnia Gemius – reprezentatywnych dla ogółu internautów.
Druga przyczyna to sposób prezentacji witryn w rankingu. Alexa w swoim zestawieniu podaje serwisy według domen. Megapanel natomiast pokazuje grupy witryn należących do jednego wydawcy. Przykładowo, Pudelek.pl obecny w top20 Alexy, w badaniu PBI jest włączony do oglądalności Grupy O2.pl, wraz z jej innymi serwisami. W przypadku witryn należących do Ringier Axel Springer, Next Infor czy Money.pl jest tak, że w ich skład wchodzą serwisy prowadzone w różnych domenach, które pojedynczo mają oglądalność plasującą je poza pierwszą dwudziestką, ale łącznie stanowią silne grupy, obecne w top20 Megapanelu od lat.
Pobierz pełny raport Interaktywnie.com - Badania w internecie [PDF]
Pobierz ebook "Ebook: Ochrona firmy i jej danych przed cyberzagrożeniami"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
A obczajaliście <a href=\"http://updowner.com\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://updowner.com</a> ? - Ranking najszybciej rosnących i spadających stron w necie. nawet fajne - daje inne spojrzenie na to co się dzieje aktualnie.
Bardzo dobrze radzi sobie firma zanox. Oni zajmują się marketingiem internetowym. Tylko w ciągu ostatnich 3 miesięcy przyjęli 10 nowych osób i nadal poszukują ludzi. Więc w branży IT jest praca :)
@Adrian: Megapanel umożliwia pokazanie rankingu zarówno po samych domenach jak i po grupach domen. W aplikacji Gemius Explorer zakładka Analiza > Ranking. Nie wierzysz ? Weź darmową wersję demo aplikacji ze strony Gemiusa i sprawdź sam. Wydawcy jak i dziennikarze posługują się rankingiem grup domen, bo to pokazują reklamodawcom realny zasięg (potencjał) danego medium. Co do wielkości panelu (ponad 10 tys panelistów) zastosowanego w Megapanelu, jest dużo większy niż stosowany w badaniach przed wyborczych i absolutnie wystarczający - polecam powtórkę z podstaw statystyki :)
I tu wychodzi największa głupota Megapanelu. Ranking nazywają rankingiem witryn, a w tabelkach jak byk widać GRUPA <a href=\"http://onet.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://onet.pl</a> GRUPA Agora i tak dalej. Grupa kilku serwisów, to nie witryna! Co ma wspólnego poza właścicielem serwis w domenie <a href=\"http://plotek.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://plotek.pl</a> do seriwsu w domenie <a href=\"http://gazeta.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://gazeta.pl</a> - nic. Poza tym jak ma się kilka tysięcy klikaczy panelowych do połowy narodu, która według GUSu ma dostęp do Internetu - to o wiele mniej niż błąd statystyczny.
Dobrym narzędziem jest prognoza udostępniana w ramach <a href=\"http://https://www.google.comhttp:///adplanner/planning/site_profile?hl=pl#siteDetails?identifier=bblog.pl&lp=true\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">DoubleClick Ad Planer</a>
heheh dobre;)<br /> no i oczywiście roksa i zbiornik
a gdzie redtube?