Raport Interaktywnie.com. Bezpieczeństwo w internecie

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 

Ile zastosowań internetu, tyle zagrożeń czyhających na użytkowników sieci. Dane mówią same za siebie. Wartość szkód poczynionych przez internetowych przestępców przekracza 118 miliardów dolarów rocznie, a - jak policzyli analitycy Symanteca - co sekundę osiemnaście osób pada ich ofiarą.

Jak się bronić? Tradycyjnie najlepszą odpowiedzią jest - zdrowym rozsądkiem i ostrożnością. Tyle tylko, że liczba kierunków, z których przyjść może niebezpieczeństwo błyskawicznie rośnie. Wirusy komputerowe, uszkadzające komputery dziś wydają się być tylko poczciwymi zabawkami. Współcześni cyberprzestępcy wolą kraść nam pieniądze, tożsamość albo cenne dane wszystkimi możliwymi sposobami. Od komputerów, przez telefony po karty płatnicze włącznie.

Pobierz raport Interaktywnie.com: Bezpieczeństwo w internecie [PDF]

Co więcej, ciemna strona internetu to dziś cały przemysł, do tego coraz śmielej wykorzystywany jako narzędzie polityczne. Eksperci mówią wprost - mamy do czynienia z cyberwojną. W najnowszym raporcie Interaktywnie.com staramy się podpowiedzieć, jak w tej wojnie zachować neutralność.

Sieć pełna zagrożeń, ale które największe?

Zanim padnie odpowiedź na pytanie co dziś jest największym zagrożeniem ze strony cyberprzestępców wypada zadać sobie najpierw inne - w jakim zakresie używam sieci? Internetowi złodzieje, bandyci i zwykli wandale specjalizują się bowiem w wielu bardzo często odległych dziedzinach, potrafiących uprzykrzyć życie każdemu, kto wykona online nawet jeden, nierozważny krok.

Fundacja BezpieczniejwSieci.org w styczniu opublikowała raport porównujący ocenę zagrożeń i poziom bezpieczeństwa w polskiej sieci. Wynika z niego, że najczęściej z niebezpiecznymi lub podejrzanymi sytuacjami spotykamy się korzystając z portali społecznościowych.

źródło: Fundacja BezpieczniejwSieci.org, styczeń 2013
Dziesięć zagrożeń, które internautów w Polsce dotykają najczęściej
niechciane treści w serwisach społecznościowych 63 proc.
utrata danych z komputera (z różnych przyczyn) 41 proc.
otrzymanie złośliwej aplikacji w serwisie społecznościowym 32 proc.
oszukańcze maile, wyłudzające informacje 31 proc.
podszywanie się, kradzież tożsamości 9 proc.
włamanie do komputera bez kradzieży danych 9 proc.
ujawnienie hasła do konta e-mail 8 proc.
włamanie do komputera i kradzież danych 4 proc.
próba włamania do konta bankowego 4 proc.
włamanie do konta bankowego i kradzież pieniędzy 3 proc.

Pobierz bezpłatnie raport
Bezpieczeństwo w internecie w PDF

Czy jednak na podstawie najczęściej występujących w sieci zagrożeń można jednoznacznie wskazać, które z nich jest najpoważniejsze? Odpowiedź nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Jak się bronić?

Atak może nadejść z każdej strony sieci. Przez komputer, tablet czy smartfona. W raporcie Interaktywnie.com pokazujemy nie tylko ranking najważniejszych zagrożeń i najpopularniejszych przestępstw internetowych.

Pokazujemy też, że niezależnie od systemu operacyjnego, żaden smartfon nie jest w pełni bezpieczny ani odporny na zagrożenia. Zaglądamy w chmury, czyli sprawdzamy na ile bezpieczna jest dziś dla użytkowników i ich danych technologia cloud computingu. Nie tylko ona zresztą. Bo zagrożenia - prawdziwe i wyimaginowane - niesie też ze sobą nowatorska technologia płatności NFC.

Zastanawiamy się, jak skutecznie je zminimalizować. I oczywiście - wspólnie z Michałem Smareczyńskim, redaktorem naczelnym portalu WebSecurity.pl - szukamy też odpowiedzi na pytanie - który program antywirusowy jest najlepszy i dlaczego.

Pobierz raport Interaktywnie.com: Bezpieczeństwo w internecie [PDF]

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: bezpieczeństwo, interaktywnie, raport, wirus


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Komentarze (1)
Marek
1. Marek, 62.87.242.*, 17.05.2017 / 12:11
Ale dlaczego tylko antywirusy? One nie zawsze są niezawodne. Ważne jest aby robić backup swoich danych, to moim zdaniem podstawa, zwłaszcza w biznesie. Jak duże firmy mogą o tym zapominać? Ja od kiedy nauczyłem się na własnym błędzie korzystam z Xopero i polecam, bo to polskie rozwiązanie w dobrej cenie.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.