Raport Interaktywnie.com: Marketing Mobilny 2014

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Redakcja Interaktywnie.com
 

KLIKNIJ I POBIERZ PEŁNY RAPORT INTERAKTYWNIE.COM: MARKETING MOBILNY

Marketingowi mobilnemu teoretycznie sprzyja wszystko. Liczba tabletów i smartfonów rośnie, ceny internetowych pakietów maleją, a kampanie - mimo że ciągle jeszcze toporne, są już zadziwiająco skuteczne. Dlaczego więc ten kanał wciąż traktowany jest po macoszemu?

A że jest - eksperci wypowiadający się na łamach raportu Interaktywnie.com - nie mają wątpliwości. Bo choć wszystko wskazuje na to, że w 2014 roku w kieszeniach Polaków będzie 27 milionów smartfonów, wydatki na kampanie mobilne nieustannie są więcej niż skromne. Konkretnie - dziesięć razy mniejsze niż na przykład w Skandynawii czy Wielkiej Brytanii.

Choć wciąż rosną. W sumie średnia prognoz w porównaniu do zeszłorocznego raportu Interaktywnie.com jest wyższa o 16 mln zł i wynosi ponad 64 mln zł.

Płaci się jednak za jakość. Może więc póki co po prostu nie warto przepłacać? Tutaj opinie są podzielone. Bo o ile nikt nie ma wątpliwości, że nasze rodzime agencje szybko się uczą i nie brakuje im pomysłów, o tyle wciąż wiele realizacji - delikatnie mówiąc - nie zachwyca. Dlaczego? W opinii ekspertów przyczyną tego stanu rzeczy jest wciąż brak doświadczenia, który w większości wypadków skutkuje powielaniem rozwiązań znanych z tzw. dużego internetu, co zwykle zupełnie się nie sprawdza.

- Żywię głębokie przeświadczenie, że mobile ze względu na swoją charakterystykę, czyli
mały ekran, geolokalizację, impulsowe oddziaływanie, wymaga innego stylu i języka komunikacji. Niestety jeszcze go nie wymyślono - stwierdza przedstawiciel Tomasz Szulkowski, mobile strategy director w MoBehave.

Okazuje się jednak, że to nie kreacja przesądza o skuteczności kampanii mobilnych, bo ta oceniana jest całkiem wysoko. Czy to dlatego, że mobile jeszcze nie został zalany reklamową falą i użytkownicy na każdą nowinkę reagują entuzjastycznie? A może dlatego, że mobilni internauci mają po prostu mniejsze wymagania niż przedstawiciele branży, którzy - mimo wielu rozbieżności - zgadzają się jednak co do jednego. Każdy z nich twierdzi, że obecność w kanale mobilnym się opłaca, a będzie opłacać jeszcze bardziej.

Będzie też droższa i bardziej wymagająca, bo w 2015 roku ponad połowa Polaków będzie korzystała ze smartfonów i wyraźnie skurczy się grupa tych, którzy z możliwości posiadanych przez siebie urządzeń nie będą zdawać sobie sprawy.

- Kilka tygodni temu, wybierając telefon dla jednej z osób w mojej rodzinie w wieku 60+, miałem duży problem, aby w gąszczu atrap aparatów znaleźć poczciwy telefon z klawiaturą - opowiada Rafał Knap, managing director z Concept Interactive.

Tak duże nasycenie rynku będzie dla marketerów i wydawców wyzwaniem. Będą bowiem musieli nauczyć się mówić do wszystkich, nawet tych, którzy z technologią - nie tylko mobilną - nie mają wiele wspólnego. O to, by stosowali się do nowych reguł zadba sam Wielki Brat.

- W 2015 roku „mobile first” będzie zasadą, od której nie będzie wyjątków. Każdy wydawca będzie musiał być mobile friendly już nie tylko ze względu na potrzeby użytkowników. Zadba o to sam Google, oznaczając i faworyzując w wynikach wyszukiwania strony mobilne - twierdzi Jacek Dymkowski, mobile marketing manager w Gazeta.pl.

KLIKNIJ I POBIERZ PEŁNY RAPORT INTERAKTYWNIE.COM: MARKETING MOBILNY

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (1)
Stanisław Witczyk
1. Stanisław Witczyk, 77.65.50.*, 11.12.2014 / 09:31
Świat się zmienia, także i my musimy się zmienić. W USA prawie nikt nie korzysta z komputera stacjonarnego po dostęp do internetu, wszyscy prawie używają tam tabletów. U nas ta fala dopiero nadejdzie, ale warto się już przygotować.energo-domy.com.pl/jesli-z-cze...
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.