Raport Interaktywnie.com: Marketing w wyszukiwarkach 2015

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Redakcja Interaktywnie.com
 

Sztuczki pozycjonerów przestały być skuteczne, a zaczęły poważnie szkodzić. Specjaliści od marketingu w wyszukiwarkach muszą się dostosować do nowych wymagań Google, które bez litości karczuje farmy spamerskich linków. Teraz liczy się użytkownik i to, co jest dla niego ważne, czyli unikalne i angażujące treści opakowane w responsywnej formie.

W 2014 roku branżę SEO nawiedziły aż dwa trzęsienia ziemi: w maju, kiedy weszła aktualizacja algorytmu Panda; i w październiku, gdy wdrożona została kolejna wersja Pingwina. Pierwszy z algorytmów wziął na celownik jakość witryny i unikalność treści, drugi - profil linków prowadzących do strony.

Specjaliści, którzy pozycjonowali łatwo, szybko i tanio musieli zmienić podejście albo... branżę, bo stare, spamerskie, metody po prostu przestały działać.

- Zmiany wymusiły dalszą poprawę jakości, co z pewnością jest bardzo pozytywnym czynnikiem, gdyż największa bolączką rynku SEO i SEM, a zwłaszcza SEO w Polsce były zawsze małe firmy, które z jakością działań nigdy nie miały nic wspólnego - mówi Michał Herok, managing director SEOgroup. - Ten etap się definitywnie kończy. Można powiedzieć, że rynek mocno dojrzał i poprzeczka związana z prowadzeniem efektywnych działań również się podniosła.

Jakie działania wysunęły się na pierwszy plan? Przede wszystkim doskonalenie budowy i kodu źródłowego serwisów, a także tworzenie unikalnego kontentu.

- Optymalizacja strony (również pod zapytania mobilne) i rozwój treści angażujących internautów w połączeniu ze strategią content marketingową, dedykowaną promocją SEO oraz stale rosnącą rolą social media, będzie motorem do rozwoju witryny w naturalnych wynikach wyszukiwania - nie ma wątpliwości Dariusz Szpak z OX Media.

Rewolucji nie będzie za to w branży SEM. Gdy rok temu Interaktywnie,com prognozowało wydatki w tym sektorze, specjaliści szacowali, że zbliżą się one do miliarda złotych. W tym roku ma być lepiej. Większość zgodnie uznaje, że bariera miliarda zostanie przekroczona.

Firmy działające w branży liczą, że wzrost nastąpi również pod względem udziału kanału mobilnego w całości wyszukiwań w polskiej sieci. Najwięksi optymiści zakładają w 2015 roku będą stanowiły ponad 30 procent.

- W pierwszym tygodniu tegorocznych finałów futbolu amerykańskiego, według danych podawanych przez Google, 78 proc. zapytań pochodziło z mobile! To pokazuje, że na udział wyszukiwań mobilnych należy patrzeć w odniesieniu do branży, ale też specyfiki prowadzonego biznesu. W wielu sektorach, także w Polsce udział ten może już przekraczać 50 proc.! - twierdzi Cezary Lech z MaxROY.com.

KLIKNIJ I POBIERZ PEŁNY RAPORT INTERAKTYWNIE.COM: MARKETING W WYSZUKIWARKACH

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (9)
Szymon Slowik
1. Szymon Slowik 26.02.2015 / 10:38
Absolutnie nie chcę krytykować całego raportu niemniej wstęp może sugerować laikom, że treści + RWD to recepta na SEO, a linki tylko szkodzą. Linki to wciąż istotne paliwo dla SEO. Mądrze zdobywane odnośniki z jakościowych miejsc to wciąż jeden z głównych czynników. Strona bez linków nie wypozycjonuje się na komercyjne frazy.
Daniel Borowski
2. Daniel Borowski 02.03.2015 / 15:30
Pełna zgoda z komentarzem wyżej. Czytając różnego rodzaju serwisy traktujące o szeroko rozumianym marketingu internetowym, można odnieść wrażenie, że link building to w tej chwili największe zło w SEO i szybko prowadzi do filtrów. Oczywiście nie jest to prawda i wciąż przepisem na sukces jest odpowiedni balans między WH, a BH. Różnica jest tylko taka, że z każdą aktualizacją równowaga zostaje zachwiana w kierunku "legalnych" działań.
Patrycjusz Urbanek
3. Patrycjusz Urbanek 11.03.2015 / 11:05
Dla wielu mikro przedsiębiorców stawianie na coś innego niż budowa odnośników jest niemożliwe z powodu małego budżetu na marketing w wyszukiwarkach. Duże firmy mające odpowiednie budżety mogą stawiać na jakościowy marketing treści, w którym jeden dobrze napisany artykuł będzie kosztować więcej niż miesięczny budżet pizzerii na SEO.
Piotr Synakiewicz
4. Piotr Synakiewicz 11.03.2015 / 13:43
Dość kontrowersyjny artykuł i słowa w nim padające. Największą wartością wyszukiwarki zawsze było właśnie to, że nawet małe firmy nie mając dużego budżetu, ale profesjonalnie podchodząc do SEO mogły się rozwijać. W artykule padają słowa, że największą bolączką SEO są "małe firmy". Nie zawsze tak jest. Duże firmy też potrafią spamować.
Bogdan Markowicz
5. Bogdan Markowicz 11.03.2015 / 15:50
Piotr ja bym poszedł dalej i byl bym skłonny to twierdzenia: ze to te duzy firmy spamują bo mają za co:) apropos kontentu to jestem tez kontent.

Pracując z małymi firmami i na tym rynku moge śmiało powoedzieć że świetnie sobie radzą z pomocą kreatywnych ludzi którzy pomimo ograniczonego budżetu maja zadowalające rezultaty i stają bez obaw, w szranki z dużymi agencjami które pochłaniają budżety jak stary dizel...i wbrew pompowaniu medialnemu pt: to działa, a tamto już nie działa. człowiek robi swoje i rezultaty ma. Epatowanie filtrami i kolejna aktualizacja google to forma strategi by klientom robic wode z mozgu by wyrywać większa kasę i choć jest w tym ziarno prawdy to media robią z tego cale plony i sieja hektary by zarzucać sieć na klienta. Natomiast pisanie o optymalizacji to coś jak napisać: żeby zdrowo żyć, to polecamy oddychać :)
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.