Raport Interaktywnie.com: Wakacje przez internet

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 

Ponad 70 procent wszystkich ankietowanych przez Interaktywnie.com deklaruje, że na wakacyjne wyjazdy decyduje się w sezonie. Terminy wyjazdów w pozostałych miesiącach roku deklaruje również wcale niemała, 54-procentowa grupa uczestników badania, w którym od 17 do 22 maja wzięły udział 3874 osoby.

Popularność spędzania urlopu w Europie (66 procent) jest w tym sezonie nieznacznie większa od wyjazdów krajowych (64,5 procent). Co czwarty badany (26 procent) deklaruje, że odwiedza w ramach wypoczynku inne kontynenty.

Pobierz raport Interaktywnie.com: Wakacje przez internet [PDF]Ponad trzy czwarte badanych internautów, którzy jeżdżą na wakacje, wykorzystuje sieć do planowania wypoczynku. Przede wszystkim szukamy w niej informacji, ale także zamawianie usług turystycznych on-line jest już na porządku dziennym. Co więcej, częściej w sieci dokonujemy pełnego zakupu usługi, włącznie z płatnością, niż tylko samej rezerwacji.

Do czego wykorzystujesz internet podczas organizowania wakacji?
(odsetek użytkowników, którzy wykorzystują internet do planowania wakacji)

- Szukam informacji 78,00%
- Kupuję usługi (płacę za nie on-line) 49,62%
- Rezerwuję usługi (płacę już na miejscu) 46,51%

Usługi turystyczne są rezerwowane przez internet równie często przez kobiety, jak i mężczyzn, ale to panowie częściej dokonują ich pełnego zakupu, włącznie z realizacją płatności on-line. Skłonność do zakupów usług turystycznych przez internet rośnie wraz z zamożnością badanych. Osoby z dochodem netto powyżej 3000 złotych na osobę w gospodarstwie domowym stanowią aż 41 procent kupujących i 36 procent rezerwujących wakacyjne podróże w sieci. Ze względu na status zawodowy, są to przede wszystkim osoby specjaliści. Stanowią ponad 27 procent kupujących i 28 procent wszystkich rezerwujących takie usługi w internecie. W drugiej kolejności to osoby pracujące na stanowiskach kierowniczych.

Użytkownicy, którzy kupują lub rezerwują usługi turystyczne on-line według wieku (odsetek osób w poszczególnych grupach wiekowych, które wykorzystują internet do organizacji wakacji)
Wiek Rezerwuję Kupuję
do 24 lat 40,72% 39,69%
25-34 lata 52,95% 49,84%
35-44 lata 51,82% 48,18%
45-60 lat 47,03% 46,49%
61 i więcej lat 45,52% 34,33%

Usługi turystyczne w sieci kupują i rezerwują na ogół ludzie młodzi, choć już pracujący, w wieku 25-34 lata. Ale zakupy przez internet nie są obce osobom nawet z najstarszych grup wiekowych. Co ciekawe, wśród nich odsetek kupujących lub rezerwujących jest nawet większy, niż w przypadku internautów poniżej 24. roku życia.

Usługi turystyczne on-line: co, gdzie, jak

Rezerwacje noclegów w hotelach lub pensjonatach cieszą się w sieci największą popularnością, wskazało je ponad dwie trzecie respondentów, którzy zamawiają on-line usługi turystyczne. Większość badanych kupuje też przez internet bilety lotnicze oraz wczasy. Wynajem domów, mieszkań lub pokoi cieszy się mniejszą, choć wciąż sporą popularnością.

Kupowanie on-line biletów lotniczych jest na ogół najłatwiejsze i najtańsze, a czasem jest to po prostu jedyna możliwa opcja. Inaczej jest w przypadku pozostałych środków komunikacji publicznej. Polskie spółki kolejowe już od dobrych kilku lat mają systemy sprzedaży on-line i wygląda na to, że użytkownicy przekonali się do tej formy – korzysta z niej co czwarty badany e-klient. Natomiast możliwość kupna biletów autokarowych jest stosunkowo nowa, rozpropagowana głównie przez zdobywający coraz większą popularność Polski Bus. Kupowanie takich biletów wskazała blisko jedna piąta kupujących usługi turystyczne on-line, co w tych okolicznościach wydaje się całkiem niezłym rezultatem.

Jeśli przemieszczamy się drogą lądową, to lubimy korzystać z wypożyczonego auta. Wynajem samochodów ma wśród środków transportu rezerwowanych on-line wysoką pozycję. Korzystanie z takich usług wskazał co piąty badany internauta, który kupuje on-line. Co dziesiąty natomiast kupił lub zarezerwował w sieci bilet na prom, co też jest dobrym wynikiem, bo z przeprawy promowej korzysta się w specyficznych warunkach, na ogół po prostu nie ma takiej potrzeby.

Stosunkowo niewielką popularnością cieszą się wycieczki objazdowe. Jeśli już korzystamy ze zorganizowanego wypoczynku, to wczasy wybieramy znacznie częściej niż wycieczki objazdowe. Najmniej badanych osób przez internet wynajmuje jachty, ale tu trudno oczekiwać innego wyniku – nie jest to masowa forma spędzania urlopu.

Jakie usługi kupujesz lub rezerwujesz przez internet? (odsetek osób, które kupują lub rezerwują usługi turystyczne on-line)
Noclegi w hotelach lub pensjonatach 69,13%
Bilety lotnicze 61,74%
Wczasy 52,23%
Wynajem domów, mieszkań lub pokoi 41,75%
Bilety kolejowe 25,26%
Wynajem aut 19,01%
Bilety autokarowe 18,93%
Wycieczki objazdowe 16,73%
Bilety na promy 11,13%
Wynajem jachtów 4,87%

Wynajem aut lub jachtów, a także kupno biletów na promy, to przede wszystkim domena mężczyzn. Nieco więcej panów nabywa on-line także bilety lotnicze oraz zorganizowane wczasy. Kobiety natomiast częściej kupują bilety kolejowe i autokarowe, a także zajmują się rezerwowaniem noclegów.

Najmłodsi internauci, do 24. roku życia, lubią wypoczynek organizowany na własną rękę. To w tej grupie jest najwięcej osób, które rezerwują noclegi w hotelach, wynajmują domy, mieszkania i pokoje, kupują bilety lotnicze, autokarowe i kolejowe, a także wynajmują jachty. Bilet lotnicze, hotele, domy i jachty cieszą się też dużą popularnością wśród internautów trzydziestolatków. Osoby w wieku 25-44 lata zdecydowanie dominują natomiast wśród klientów wypożyczających przez internet samochody.

Użytkownicy w średnim wieku i starsi są w największym stopniu zainteresowani wypoczynkiem zorganizowanym, ponad połowa z nich kupuje przez internet wczasy, a ponad jedna czwarta – wycieczki objazdowe. Osoby starsze rezerwują również miejsca w hotelach oraz kupują bilety lotnicze, ale w mniejszym stopniu niż młodsi internauci.

Pobierz raport Interaktywnie.com: Wakacje przez internet [PDF]
  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: badania, dane., internet, raport, wakacje


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Komentarze (1)
Nikola
1. Nikola, 91.221.145.*, 23.06.2014 / 17:10
Ja zawsze sprawdzam oferty przez internet, porównuję, apotem na koniec i tak idę do biura podróży dowiedzieć się więcej o danymhotelu. Wydaję mi się, że pracownik danego biura, który jeździ na przeróżnewycieczki studyjne, potrafi dobrze doradzić. Ostatnio kupiłam wyjazd do Turcjiw w alfa starze, agentka doradziła mi świetny hotel, bardzo dobrze się czuliśmyw nim, ja i rodzinka :-)
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.