Raport Interaktywnie.com: "Wideo w internecie 2015"

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Redakcja Interaktywnie.com
 

O tym, że wideo w sieci ma szanse przebić tradycyjną telewizje pisaliśmy już w zeszłym roku. Wtedy jednak specjaliści prognozowali, że wydarzy się to raczej w dalszej przyszłości. Teraz wygląda to inaczej. Wideo rośnie szybciej niż cały segment reklamy internetowej, wydawcy inwestują we własne studia nagraniowe, youtuberzy, których jeszcze kilka lat temu, nikt nie brał poważnie, dzisiaj wyrastają na prawdziwe gwiazd, a tradycyjna telewizja coraz bardziej obawia się nowych konkurentów.

KLIKNIJ I POBIERZ RAPORT "WIDEO W INTERNECIE"

To prawda, że rewolucja na razie nas omija, ale w USA i na zachodzie Europy trwa już w najlepsze, przybierając oblicze Netfliksa. Ta powstała w 1997 roku internetowa wypożyczalnia filmów wideo, które wyrosła na jednego z bardziej liczących się producentów filmowych i telewizyjnych, zapowiada, że w ciągu dwóch lat będzie dostępna w niemal na całym świecie. W Polsce nie brakuje takich, którzy czekają na to z utęsknieniem.

Bo legalna oferta rodzimych serwisów VOD oceniana jest na trójkę. Niby nie jest wiec źle, ale... piraci wciąż dają więcej i szybciej. Trudno się więc dziwić, że poszukując konkretnej pozycji trafiamy do nielegalnych źródeł. Czasem nie mając świadomości, że nasze pieniądze nie trafiają do właścicieli praw autorskich.

- Zdarza się, że internauci nie wiedzą, z jakiego źródła pochodzi oglądany materiał. Gdy płaca za transfer filmu wydaje im się, że robią to legalnie. Nic bardziej mylnego - zaznacza Gabi Jakimik, marketing & PR manager w agencji Tube.AD. - A wystarczy te serwisy wideo wyraźnie oznaczyć, by widzowie mieli pewność, co do źródła.

Trudno się jednak łudzić, że niewiedza internautów to jedyny powód, dla którego piraci wciąż mają przewagę. Polskie serwisy VOD nie zachwycają przede wszystkim ofertą. Bazując na własnych produkcjach telewizyjnych, nie mogą zaoferować nawet ułamka tego, co jest dostępne w sieci. Pocieszające jest to, że sytuacja się poprawia.

- Współpraca T-Mobile z platforma Player, mimo że samobójczo zawężona tylko dla abonentów sieci, może zwiastować pojawianie się kolejnych partnerów gotowych dołożyć się do opłat licencyjnych zwiększając ofertę. Niestety stan obecny to nadal namiastka kontentu dostępnego w szarej strefie. Spotify odniósł sukces właśnie dzięki ogromnej bibliotece muzycznej dostępnej dla każdego, wartej płacenia miesięcznego abonamentu - uważa Jakub Kwaczyński z GoldenSubmarine.

Coraz lepiej sprawy mają się także z reklamami wideo. Klienci powoli zaczynają rozumieć, że to, co sprawdza się w telewizji, niekoniecznie zadziała w internecie. Sprzyja temu polityka Google i Facebooka, które podkreślają konieczność personalizowania kontentu wideo.

- Klienci uruchomili budżety przeznaczone na działania wideo w digitalu, a to musiało
przełożyć się na jakość kreacji reklamowych - zauważa Maciej Sawicki, CEO z Mumin's Interactive. - Dodatkowo agencje zaczęły dostrzegać, że wartości, które są istotne dla kreacji ATL-owych, schodzą na drugi plan w kontekście prerolli na YouTube czy reklam na Facebooku.

Mimo zwiastunów pozytywnych zmian, wciąż nie brakuje "oszczędnych", którzy jeden do jednego chcieliby przenosić spoty ATL-owe do digitalu. A to się po prostu nie sprawdza.

- Reklama wideo jest przedstawiana tak, jak w TV, czyli nachalnie, przed lub w trakcie oglądanego materiału wideo. Do sieci trafiają spoty o tej samej treści i długości, co do telewizji tradycyjnej. W większości przypadków nie wykorzystuje się interaktywności z użytkownikiem, która stwarza możliwość nawiązania z nim więzi. Tego nie można osiągnąć w TV - podsumowuje Barbara Helman, publisher development director w z Sataku.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (3)
Paweł Kee
1. Paweł Kee 12.05.2015 / 12:01
Takie kreatywne inicjatywy jak udostępnienie filmów zwycięzców Krakowskiej Festiwalu Filmowego przez http://vod.pl dają ogromną przewagę tego typu serwisom. Telewizja próbuje umozliwić telewidzom podobną interakcję ale dzisiejszy telewidz chce mieć niemal całkowitą władzę nad tym co ogląda. Dlatego tez młode pokolenie rezygnuje z telewizji na rzecz serwisów udostepniających filmy oraz inne treści na żądanie. Jesli TV tego w pore nie zrozumie, bardzo szybko straci znaczną część tego tortu.
awd
2. awd, 31.61.136.*, 16.05.2015 / 10:37
Grę Wiedźmin 3 Dziki Gon możecie kupić już w nocy w największych marketach, więcej znajdziecie tutaj: http://ulubione.blutu.pl/
awd
3. awd, 31.61.136.*, 19.05.2015 / 11:14
http://ulubione.blutu.pl/
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.