
Co oglądają, jak często i w jakich porach?
YouTube to najchętniej odwiedzana przez Polaków platforma z treściami wideo - wynika z badania przeprowadzonego przez IQS na zlecenie Google. Coraz popularniejsze staje się korzystanie z serwisu na urządzeniach mobilnych - aż 54% użytkowników sięga w tym celu po smartfony. Wyjątkowo mobilni są rodzice małych dzieci (67%).
Z przeprowadzonych badań wynika, że 72% polskich internautów ogląda wideo lub telewizję w sieci, a odsetek ten jest jeszcze wyższy w przypadku młodzieży. Wśród osób między 15 a 24 rokiem życia już niemal każdy (92%) deklaruje kontakt z takimi treściami w sieci. Jak na tym tle kształtuje się rola i sposób korzystania z najpopularniejszej platformy wideo, czyli YouTube?
Na jakich urządzeniach króluje YouTube?
YouTube najczęściej wciąż oglądamy na komputerach (96%), ale coraz chętniej również na smartfonach (54%) czy tabletach (30%). Korzystanie z treści wideo na urządzeniach mobilnych najczęściej odbywa się za pomocą aplikacji (64%), rzadziej przez mobilną przeglądarkę. Wśród rodziców małych dzieci (0-3 lata), aż 67% korzysta z YouTube na smartfonach. Mobilny sposób korzystania z serwisu jest także najprawdopodobniej wygodniejszy dla rodziców, którzy muszą wykonywać jednocześnie wiele obowiązków.
Jak często i kiedy internauci korzystają z YouTube?
Treści dostępne na platformie, dzięki zróżnicowaniu zarówno pod względem zawartości, jak i formy przyciągają aż 82% internautów. Serwis jest chętniej odwiedzany w poszukiwaniu wideo, niż kolejny na liście Facebook (46%) i Ipla (37%). YouTube to medium, do którego wracamy niemal każdego dnia - 67% odsłon jest generowanych przez osoby korzystające z serwisu co najmniej kilka razy w tygodniu. Analiza odwiedzin serwisu, którą w ramach projektu przeprowadziła na swoich danych firma Gemius, wskazuje, że najchętniej oglądamy wideo na YouTube w weekendy, szczególnie w niedziele, a dobowy rozkład oglądalności serwisu przypomina telewizyjny - YouTube włączamy przede wszystkim wieczorami, a w weekendy chętnie sięgamy do zamieszczanych w nim filmów także przed południem.
Jakie treści cieszą się największą popularnością?
Najczęściej oglądane są muzyka i teledyski (76%), zabawne filmiki (63%) oraz zwiastuny produkcji kinowych (37%). YouTube to także miejsce, które chętnie odwiedzają pasjonaci filmów pełnometrażowych (21%). Specyficzne dla tego medium są treści tworzone przez vlogerów, po które sięga co trzeci widz YouTube (31%). Specyfika YouTube zachęca jego widzów do poszukiwania tam także filmów instruktażowych (39%), ciekawostek popularno-naukowych (36%), ale też wideo tworzonych przez popularnych gamerów przedstawiających zapis gier komputerowych (15%). Kanały niektórych polskich zawodowych graczy mają nawet 2 mln susbkrybentów i setki tysięcy odtworzeń każdego z zamieszczanych przez nich wideo. Kanały na YouTube subskrybuje już co trzecia osoba odwiedzająca serwis (34%), a wśród osób młodych (16-24 lata) jest to aż 64%. Użytkownicy z tej grupy wiekowej z reguły subskrybują też najwięcej kanałów.
YouTube a telewizja
Użytkownicy YouTube równolegle oglądają także telewizję. Różnica w czasie, jaki internauci poświęcają szklanemu ekranowi zależy głównie od grupy wiekowej, do której należą. Wśród młodszych użytkowników YouTube, czyli osób pomiędzy 16 a 24 rokiem życia telewizja jest najmniej popularna. Tylko 40% z nich deklaruje, że telewizor włącza kilka razy dziennie, codziennie lub prawie codziennie. Tendencja ta wzrasta wraz z wiekiem, gdyż w przedziale 25-34 lata odsetek ten wynosi 63%, a w 35-44 lata już 69%. Zarówno w przypadku telewizji, jak i YouTube widzowie głównie korzystają z obydwu mediów wieczorami, jednak to YouTube w ciągu tygodnia jest częściej używany w godzinach bezpośrednio przed, jak i po południu.
YouTube to medium, które stwarza możliwość dotarcia do zdecydowanej większości internautów, jednak wiedza na temat dobowego rozkładu oglądalności czy popularności urządzeń mobilnych jest w stanie przesądzić o uzyskaniu większej liczby wyświetleń oraz precyzyjniejszym dotarciu do obranej grupy docelowej. Dodatkowo cennych informacji na temat użytkowników dostarczy narzędzie analityczne dla partnerów - YouTube Analytics. Mogą to być m.in. ich dane demograficzne, źródła z których trafili na dany kanał, łączny czas oglądania czy liczbę wyświetleń.
Warto również pamiętać, że YouTube nie wymusza na użytkownikach oglądania reklam. Osoby, które nie chcą wyświetlać treści promocyjnych zawsze mogą je pominąć, dzięki czemu nie zniechęcą się do marki w wyniku zbyt nachalnego przekazu. Korzyść z takiego rozwiązania odniesie także sam reklamodawca, którego spot zostanie obejrzany tylko przez zainteresowane osoby.
Kuba Piwowar, Analytical Consultant w Google
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»