16.03.2016 / Social media / Social media
 

Czy Snapchat ma w Polsce potencjał czy pozostanie dla nas tylko ciekawostką?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Źródło: Snapchat
Źródło: Snapchat

Na świecie Snapchat jest obecnie trzecią najpopularniejszą aplikacja społecznościową wśród millenialsów. Nie udostępnia niemal żadnych statystyk, przez co trudno dokładnie określić, ilu użytkowników korzysta z niej w Polsce. Według Hash.fm, które stworzyło ranking najpopularniejszych kont na Snapchacie, grupa polskich użytkowników przekracza milion osób. Największym zainteresowaniem cieszy się Maffashion, której snapy dotarły maksymalnie do 796 tys. widzów.

Platforma stworzyła dla marek dwa podstawowe narzędzia. Pierwszym z nich jest „My story” pozwalające na tworzenie contentu dostępnego przez 24 godziny. Drugie narzędzie stanowi lista „Discover”, w której za obecność marki płacą określoną kwotę. Snapchat otwarty jest również na współpracę niestandardową. McDonald’s, który błyskawicznie zaczął wykorzystywać ten kanał w komunikacji, wprowadził ostatnio dedykowane geo-filtry zdjęć dostępne w restauracjach sieci w USA. Jednak najważniejszym narzędziem pozostają standardowe snapy, które użytkownik wyświetla przez okres do 10 sekund. Wielu sceptyków argumentuje, że jest to jeden z podstawowych problemów Snapchata. Pytaniem pozostaje, jak budować relacje i docierać do użytkowników z wartościowym komunikatem dostępnym tylko przez chwilę?

Marketerzy, również w Polsce, często chcą wykorzystać trendujące sposoby dotarcia do użytkowników, a potencjalna grupa miliona millenialsów to smaczny kąsek. Osobiście uważam, że Snapchat jest kanałem, który będzie nieodpowiedni dla większości marek w Polsce. Nie tylko ze względu na fakt, że trudno jest tworzyć wartościowy content dopasowany do tej platformy, ale przede wszystkim dlatego, że jeśli już ten content stworzymy – to obecnie potencjalne zasięgi tejże platformy są bardzo ograniczone. Jeżeli najpopularniejsze konto w kraju dociera maksymalnie do 80 tys. użytkowników, marki mogą liczyć na wielokrotnie niższe zasięgi - zasięgi, które nie uzasadniają obecności na tym kanale.

Marki w Polsce wciąż nie nauczyły się poprawnie wykorzystywać i osiągać celów w bardziej tradycyjnych mediach społecznościowych. Wiele z nich nie odważyło się korzystać z takich platform jak Instagram, które w mojej opinii oferują dużo większe możliwości niż Snapchat. Marketerzy w Polsce powinni skoncentrować się na strategiach obecności na platformach socialowych, które umożliwiają prowadzenie długotrwałej interakcji z użytkownikami. Wyjątkiem od tej reguły są akcje jednorazowe lub wydarzenia, które mogą być odpowiednio wspierane, wykorzystując zasięgi influencerów na Snapchacie.

Michał Dunin - managing director w WebTalk

 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (1)
Marta Werpachowska
1. Marta Werpachowska 16.03.2016 / 12:20
Pierwsze zdanie "Na świecie Snapchat jest obecnie trzecia najpopularniejsza aplikacja społecznościowych " i już takie błędy, ktoś to w ogóle sprawdza przed publikacją.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.