O zjawisku social media wie przeszło 16 milionów Polaków. 10 milionów z nas deklaruje, że jest ich aktywnymi użytkownikami.
Ecco International Communications Network opracowało pierwszy globalny przegląd mediów społecznościowych. Wśród 22 opisanych w nim krajów, znalazła się również Polska. W Polsce do sieci Ecco należy agencja On Board PR, która przygotowała część poświęconą naszemu krajowi. Jaki obraz Polski wyłania się z tego zestawienia?
O fenomenie mediów społecznościowych wie przeszło 16 milionów Polaków. 10 milionów z nas deklaruje, że jest ich aktywnymi użytkownikami - czyli korzystali z nich w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Autorzy raportu podkreślają przede wszystkim, że na społecznościowej scenie w Polsce rodzima twórczość wygrywa z globalnymi potentatami.
Facebook, MySpace, LinkedlIn, Orkout, YouTube czy Google oddają palmę pierwszeństwa Naszej Klasie. To rzecz jasna nie nowość, ale już fakt, że podobna sytucja ma miejsce w Niemczech, gdzie niekwestionowanym liderem jest VZ Group, oraz na Węgrzech, gdzie równych sobie nie ma Hi5, tak oczywisty już nie jest.
Raport Everything you need to know about social media but were afraid to ask / Poland to kompendium wiedzy na temat polskich mediów społecznościowych. Znaleźć w nim można wyniki znanych już wcześniej badań, prowadzonych przez wiele firm i instytucji. Niewątpliwą zaletą jest zebranie ich wszystkich w jednym miejscu i możliwość zderzenia z wynikami globalnymi. Choć skala zagadnienia wymagała wielomiesięcznej pracy, przez co prezentowane dane statystyczne mogły do dziś się nieco zmienić.
Opierając się na dostępnych badaniach, On Board pokusiło się również o przygotowanie portretu polskiego blogera. Co trzeci jest po trzydziestce, połowa studiuje, choć część z nich łączy studia z pracą. Dwie trzecie autorów blogów to bowiem osoby czynne zawodowo. Blogi piszą, by dzielić się swoimi przemyśleniami i opiniami. Choć nie brak i takich osób, które na prowadzenie bloga zdecydowały się by poznać nowych ludzi, albo być w kontakcie ze znajomymi.
Autorzy raportu podkreślają jednocześnie, że pod kątem reklamowym blogi są wciąż terenem do zdobycia. Reklamy i płatne linki pojawiają się zaledwie na 6 procentach rodzimych blogów. Zarabia w ten sposób zaledwie co czwarty autor, czytany przez tysiąc lub więcej osób.
Osobną kwestią są natomiast mikroblogi. Autorzy raportu podkreślają eksplozję zainteresowania tą formą. W ciągu roku, między czerwcem 2008 a czerwcem 2009 ich popularność nad Wisłą wzrosła o 300 procent. Podział sił w tym segmencie, według widniejących w opracowaniu danych z października również podkreślał dominację krajowych przedsięwzięć.
Opracowania ujęte w opracowaniach Ecco International, jak podkreślają ich autorzy, będą pomocne dla każdego, kto chce lub musi poznać i zrozumieć wpływ mediów społecznościowych na życie prywatne i zawodowe na poziomie międzynarodowym oraz dowiedzieć się jak wykorzystywać media spolecznościowe w komunikacji. W raporcie omówiono m.in. takie narzędzia jak: Blog Roll, Crowdsourcing, Flog, RSS Feed, SMO czy Widget.
Lokalne raporty pokazują, że członkowie sieci Ecco włączyli komunikację w mediach społecznościowych do portfolio swoich usług. Dla każdego profesjonalisty od komunikacji istotne jest zrozumienie, że tak jak kultura, rynek mediów czy praktyk PR – tak zasady i kształt mediów społecznościowych różni się w poszczególnych krajach - przekonuje Sara Render, Przewodnicząca Ecco Network. - Jedno podejście naprawdę nie pasuje do wszystkich – ignorowanie lokalnych różnic, niuansów może skutkować niedopasowanymi działaniami PR i marnowaniem środków na nie przeznaczonych.
Badanie przeprowadzono w Argentynie, Austrii, Brazylii, Chile, Czechach, Francji, Niemczech, Węgrzech, Indiach, Włoszech, Irlandii, Meksyku, Holandii, Polsce, Rosji, Hiszpanii, Ukrainie, Szwecji, Szwajcarii, Wenezueli, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Raporty z poszczególnych krajów dostępne są na stronie eccosocialmedia.wordpress.com.
Pobierz raport Everything you need to know about social media... / Poland [PDF - 724 KB]
Pobierz globalny raport Integrating social media in communications [PDF - 12,2 MB]
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Merytoryczna wartość raportu dla pozostawia niestety wiele do życzenia.<br /> Z jednej strony raport ma charakter jakościowego kompedium i obejmuje szeroki krajobraz mediów społecznościowych (chwała mu za to), ale wnioski wyciągane przez autorów w oparciu o falę PBI sprzed 9 miesięcy na tak dynamicznym rynku są już prehistorią<br /> Stąd biorą się właśnie \"kwiatki\", takie jak zauważona przez Marka popularność MySpace\'a w Polsce (tyle, że w październiku 2009) czy obecność nieistniejących witryn.<br /> <br /> Cieszę się, że autorzy dostrzegli przykłady lokalnych case-studies godnych światowej uwagi. Szkoda tylko, że wybrali jedynie akcje społeczne pomijając udane działania wsparcia marek za pomocą social media (swoją drogą mało kto wie, jak to robić dobrze). <br /> <br /> Krótko mówiąc - \"prawie\" ciekawy raport... gdyby tylko ukazał się pół roku wcześniej.
@Szymon <br /> Wiem, że MySpace był/jest popularny w pewnych grupach. Zobacz, że pokazałem dane za rok 2009, nawet jeżeli weźmiemy dane z czerwca, to Facebook ma dwa razy więcej zapytań. Ilość wyszukań nazwy własnej to w sporej części lenistwo userów, zamiast wpisać adres w przeglądarce wrzucają go w Google. Wg raportu jest zupełnie odwrotnie. Albo próba 15 mln Polaków korzystających Google się myli, albo Ecco źle wybrało grupę docelową. Patrząc na inne wpadki w raporcie jestem skłonny uwierzyć w to drugie.
@Marek:<br /> Może MySpace to serwis dobrze znany w pewnych grupach, wokół którego jednak ostatnio jest zupełnie cicho. Odwrotnie w przypadku Facebook - tak naprawdę dopiero zyskuje na popularności, no i jest cały ten \"hype\" wokół niego (co odbija się na wynikach w Google Insight Search).<br /> <br /> Osobiście znam sporo osób, które na MySpace siedzą od lat, a dopiero od niedawna na Facebook. Przy tym zaczynają tworzyć kolejne FanPage\'e i na pewno szukają w Google informacji na ten temat.
Hmm jakoś mi te dane nie pasują. Myspace dwa razy bardziej rozpoznawalny od Facebooka? W Google Insight Search wygląda to zupełnie odwrotnie <a href=\\\"http://www.google.com/insights/search/#q=nasza%20klasa%2Cmyspace%2Cfacebook&geo=PL&date=1%2F2009%2012m&cmpt=q\\\" target=\\\"_blank\\\" rel=\\\"nofollow\\\" target=\\\"_blank\\\" rel=\\\"nofollow\\\"><a href=\\\"http://www.google.com/insights/search/#q=nasza%20klasa%2Cmyspace%2Cfacebook&geo=PL&date=1%2F2009%2012m&cmpt=q\\\" target=\\\"_blank\\\" rel=\\\"nofollow\\\">http://www.google.com/insights/search/#q=nasza%20klasa%2Cmyspace%2Cfacebook&geo=PL&date=1%2F2009%2012m&cmpt=q</a></a> Czyli w Polsce znamy Myspace a w Google szukamy Facebooka? Wychodzi na to, że albo grupa docelowa chybiona albo statystyki z kosmosu. I kolejna wpadka, wśród najpopularniejszych wyszukiwarek w Polsce Onet i WP? Ktoś z twórców raportu w ogóle wchodził na te strony? Ten raport to jakiś żart.
Niestety trafiło się kilka \"kwiatków\". Pobierznie przeglądając znalazłem:<br /> <br /> <blockquote>> Antymatrix – <a href=\"http://bendyk.blog.polityka.pl/\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://bendyk.blog.polityka.pl/</a> – subjects related to nuclear power industry<br /> discussed by a journalist of opinion-forming “Polityka” weekly.</blockquote><br /> <br /> Bendyk specjalistą od technologi nuklearnych? ;) Od kiedy?<br /> Błąd pojawił się conajmniej dwukrotnie w raporcie.<br /> <br /> <blockquote><a href=\"http://blogfrog.pl/\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://blogfrog.pl/</a><br /> Allows you to search the blogosphere. You can search for your brand on Technorati and<br /> subscribe to RSS alerts so that when someone blogs about you, you will be alerted.</blockquote><br /> <br /> A od jakiegoś czasu (kilka miesięcy?) Blogfroga już nie ma...
Raport zapowiada się ciekawie, ale chyba nikt nie zwrócił uwagi, aby uczynić go print-friendly - czarne tło w części poświęconej Polsce?