O tym specjalnie dla Interaktywnie.com piszą specjaliści.
Do niedawna Instagram w budżetach marketingowych był zaledwie "przystawką" do Facebooka, które nie mogło zabraknąć. Dzisiaj, mimo że zasięgiem nadal nie może się z nim równać, coraz częściej deklasuje go potencjalnym zaangażowaniem. Według badań SocialBakers ogólna liczba reakcji (lajków, udostępnień, komentarzy) na profilach firmowych jest na Instagramie średnio trzy razy większa niż na Facebooku.
Nie znaczy to oczywiście, że z Facebooka trzeba rezygnować. Warto jednak przyjąć, że jego naturalnym uzupełnieniem jest Instagram. Nie tylko dlatego, że synergia działań na obu platformach może prowadzić do obniżenia finalnych kosztów kampnii, ale także dlatego, że korzystanie z obu jest zwyczajnie łatwe. API Instagrama jest dostępne, a zestaw narzędzi marketingowych pozwala używać go do zarówno do kampanii sprzedażowych, jaki i do budowania świadomości marki. I nie - nie tylko tych spożywczych czy odzieżowych.
O ile jeszcze dwa lata temu na Instagramie królowały głównie kwadratowe ‘beauty shoty’, a on sam był medium zarezerwowanym przede wszystkim dla marek modowych i kosmetycznych, o tyle dzisiaj warto otworzyć horyzonty.
- Marki, które kierują swoją komunikację do kobiet powinny już dawno mieć rozbudowane profile na Instagramie. Jeśli tak nie jest - straciły na tym kilkaset transakcji - stwierdza Natalia Kijko-Łuciuk, Social Media Director, Lyrebird.
- Marki modowe, kosmetyczne, motoryzacyjne, wnętrzarskie i spożywcze mają ułatwiony start na Instagramie i co do zasady są lepiej odbierane przez społeczność użytkowników - dodaje Robert Ziółkowski, Creative Mentor, Feno. - Najważniejszy jest jednak oryginalny pomysł. Przykłady ciekawych działań marek spoza kategorii "naturalnie" występujących w środowisku Instagrama to choćby @generalelectric, @maerskline, @uber, @fedex, @airbnb.
Zadbaj o dobry content...
Dobry autorski content obroni się sam, mówi ekspert, nawet jeśli na początku będzie potrzebował nieco wsparcia. Tylko co znaczy "dobry content" na Instagramie, jeśli od dawna nie są nim już tylko zdjęcia.
- Na Instagramie możemy zrobić transmisje life czy też zapytać naszych fanów, który kolor swetra pasuje bardziej do blond włosów. Funkcja robienia ankiet dała możliwość markom szybkiego reagowania na przykład na nowy produkt – dzięki temu komunikacja na Instagramie (stories) przestała być jednostronna. Niestety wiele marek trzyma się uporczywie tego, że ładne zdjęcia wystarczą i nie korzystają z możliwości, jakie daje nam nie tylko Instagram – pamiętajmy, że istnieje wiele aplikacji, które pomagają nam w kilku krokach urozmaicić nasz content – przez dodanie odpowiedniego filtra, tekstu czy animacji - mówi Joanna Szymaszek, Client Service Manager, Green Parrot.
- Tu nie ma miejsca na dopieszczone key visuale! Liczy się autentyczność, spontaniczność i lekkość. Użytkownicy docenią tu zwłaszcza te marki, które będą sprawnie komunikowały się w "ich języku", tzn. będą wykorzystywały naklejki, filtry, ankiety, markery i inne możliwości edycji contentu oferowane przez InstaStories. Uwaga: igersi alergicznie reagują na fotografię pochodzącą z popularnych stocków. Współczesny odbiorca w mig odróżni realny, autorski content marki, od standaryzowanej stylistyki zdjęć rodem z płatnych bibliotek - dodaje Robert Ziółkowski, Creative Mentor, Feno.
... wypromuj go
O tym, jakie możliwości promocji contentu daje Instagram piszą specjaliści, zaznaczając jednak, że Facebook ciągle rozwija portfolio narzędzi, które oferuje marketerom. Oprócz Insta Stories, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić, jest tam sporo elementów, które bezpośrednio wpływają na konwersję, jak choćby tagowanie produktów widocznych na zdjęciu, czy - ostatni - ankiety.
KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPNIĘ | |
Joanna Szymaszek, Client Service Manager, Green Parrot: |
|
Daniel Bankiewicz, Senior Media Planner, Feno |
|
Natalia Kijko-Łuciuk, Social Media Director, Lyrebird |
Joanna Szymaszek, Client Service Manager, Green Parrot
Instagram jest po prostu kolejnym kanałem, dzięki któremu możemy dotrzeć do naszych obecnych Klientów i zdobyć nowych a więc dlaczego nasza kwiaciarnia, zakład dentystyczny czy stoisko z warzywami nie miałyby go wykorzystywać?
Musimy pamiętać tylko o jednej rzeczy – muszę (jako marka) mieć co pokazać i o czym opowiadać!
Z pewnością nie wyobrażam sobie marki kosmetycznej czy odzieżowej, która nie ma konta na Instagramie. Osobiście traktuję Instagram jak wyszukiwarkę, jeśli chce zobaczyć co dana marka ma do zaoferowania, wpisuje ją w pierwszej kolejności na Instagramie.
Jeśli chodzi o formy promocji - nie odkryję tutaj Ameryki. Wszystko obsługujemy z poziomu narzędzi reklamowych Facebook'a - możemy oczywiście promować nasze treści bezpośrednio na Instagramie, ale z mojego doświadczenia widzę, że z tej pozycji wychodzi po prostu drożej. Jeśli sprzedajemy coś on-line warto zapoznać się z takimi aplikacjami jak lettly, które pozwalają tagować produkty, które widzimy na zdjęciu i bezpośrednio przenoszą nas do sklepu www. Możemy również dodawać linki do naszych sklepów, bloga czy vloga w Insta Stories - poprzez przeciągnięcie napisu ku górze Zobacz Więcej (oczywiście funkcja nie dostępna jeszcze dla wszystkich kont firmowych).
Jest jeszcze bardzo duża luka pomiędzy naszym kontem na Instagramie a na przykład sklepem internetowym - na pewno luka będzie powoli wypełniania i warto być pierwszym w testowaniu rozwiązań, bo kto pierwszy...ten pierwszy.
Daniel Bankiewicz, Senior Media Planner
Instagram pod względem promocji reklam jest ściśle zintegrowany z Ad Managerem FB, daje to szerokie możliwości realizacji różnych celów kampanijnych.
W zależności od typu marki IG może być wykorzystany jako kanał stałej komunikacji po przez publikowanie postów oraz wspieranie ich promocją lub też jako dodatkowy placement reklamowy. Przy większych kampaniach pozwala to reklamodawcom na dotarcie do aktywnych użytkowników Instagrama, których nieudało się złapać na Facebooku w efekcie generujemy większy zasięg oraz częstotliwość wyświetlania reklam.
Instagram jest stworzony dla marek odzieżowych i to nie tylko do kreatywnej komunikacji, ale również jako kanał sprzedażowy. Równo rok temu IG wprowadził funkcję tagowania produktów, która znacznie ułatwia i przyspiesza proces zakupowy odbiorców naszych reklam. W skrócie działa to tak: widzisz reklamę z modelką, która ma na sobie ubrania marki x po kliknięciu na konkretną część odzieży wyświetla się podstawowa informacja (nazwa & cena), po przejściu na stronę www wybrany produkt jest już w naszym koszyku – proste, szybkie i skuteczne. Ta opcja nie jest zabookowana wyłącznie dla marek odzieżowych, można ją zaimplementować w kreatywny sposób dla różnych brandów.
Po za wykorzystywanym już od dawna przez reklamodawców news feedem IG warto pamiętać o jeszcze jednym umiejscowieniu reklam – InstaStories. Specyfika tego umiejscowienia, które jest mocno dynamiczne pozwala na krótki i wyraźny komunikat, najczęściej wykorzystywany przez marki w reklamowaniu zniżek / wprowadzenia nowego produktu.
Instagram posiada szerokie spektrum możliwości reklamowych, które cały czas są poszerzane, dlatego trzeba być na bieżąco aby wykorzystywać jego pełen potencjał.
Instagram cały czas eksperymentuje z nowymi formami. Od niedawna udostępniono funkcję ankiet, które na ten moment są popularnym narzędziem wykorzystywanym przez zarówno użytkowników, jak i marki. Co więcej? Albumy czy boomerangi i inne formy wideo to obecnie kluczowe formaty wykorzystywane w komunikacji na Instagramie. Profil stworzony z samych zdjęć bez form ruchomych jest już passé. Jeśli marka na początku może zaoferować tylko obrazki, bez inwestycji w dynamiczne posty, może urozmaicić swój content za pomocą dodatkowych aplikacji graficznych jak np. VSCO czy Pixlr. Ma być pięknie – taki jest cel publikowania treści na Instagramie. Efektem takiej komunikacji jest zaangażowanie, które przekłada się na sprzedaż.
Natalia Kijko-Łuciuk, Social Media Director, Lyrebird
To, co najważniejsze na Instagramie, to społeczności budowane wokół pasji. Content musi więc lifestylowo opowiadać o produkcie i pokazywać go w naturalnej formie. Grafiki packshotowe, idealnie obrobione przez fotografów czy art designerów, lepiej publikować na Facebooku. Na Instagramie głównym bohaterem są zdjęcia i najlepiej, by zostały stworzone na niepozorowanej sesji. Obecnie marki szukają również innych rozwiązań, takich jak współpraca z blogerem, który w naturalnym środowisku sfotografuje ładny zegarek, porcelanę czy nowe buty.
Instagram cały czas eksperymentuje z nowymi formami. Od niedawna udostępniono funkcję ankiet, które na ten moment są popularnym narzędziem wykorzystywanym przez zarówno użytkowników, jak i marki. Co więcej?
Albumy czy boomerangi i inne formy wideo to obecnie kluczowe formaty wykorzystywane w komunikacji na Instagramie. Profil stworzony z samych zdjęć bez form ruchomych jest już passé.
Jeśli marka na początku może zaoferować tylko obrazki, bez inwestycji w dynamiczne posty, może urozmaicić swój content za pomocą dodatkowych aplikacji graficznych jak np. VSCO czy Pixlr. Ma być pięknie – taki jest cel publikowania treści na Instagramie. Efektem takiej komunikacji jest zaangażowanie, które przekłada się na sprzedaż.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»