22.11.2017 / Social media
 

Instagram angażuje bardziej niż Facebook. Jak wykorzystać to w promocji marki?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Source: pixabay.com
Source: pixabay.com

Do niedawna Instagram w budżetach marketingowych był zaledwie "przystawką" do Facebooka, które nie mogło zabraknąć. Dzisiaj, mimo że zasięgiem nadal nie może się z nim równać, coraz częściej deklasuje go potencjalnym zaangażowaniem. Według badań SocialBakers ogólna liczba reakcji (lajków, udostępnień, komentarzy) na profilach firmowych jest na Instagramie średnio trzy razy większa niż na Facebooku. 

Nie znaczy to oczywiście, że z Facebooka trzeba rezygnować. Warto jednak przyjąć, że jego naturalnym uzupełnieniem jest Instagram. Nie tylko dlatego, że synergia działań na obu platformach może prowadzić do obniżenia finalnych kosztów kampnii, ale także dlatego, że korzystanie z obu jest zwyczajnie łatwe. API Instagrama jest dostępne, a zestaw narzędzi marketingowych pozwala używać go do zarówno do kampanii sprzedażowych, jaki i do budowania świadomości marki. I nie - nie tylko tych spożywczych czy odzieżowych. 

64163_statistic_id253710_most-popular-brands-on-instagram-2017-by-followers.png

O ile jeszcze dwa lata temu na Instagramie królowały głównie kwadratowe ‘beauty shoty’, a on sam był medium zarezerwowanym przede wszystkim dla marek modowych i kosmetycznych, o tyle dzisiaj warto otworzyć horyzonty.

- Marki, które kierują swoją komunikację do kobiet powinny już dawno mieć rozbudowane profile na Instagramie. Jeśli tak nie jest - straciły na tym kilkaset transakcji - stwierdza Natalia Kijko-Łuciuk, Social Media Director, Lyrebird.

- Marki modowe, kosmetyczne, motoryzacyjne, wnętrzarskie i spożywcze mają ułatwiony start na Instagramie i co do zasady są lepiej odbierane przez społeczność użytkowników - dodaje Robert Ziółkowski, Creative Mentor, Feno. - Najważniejszy jest jednak oryginalny pomysł. Przykłady ciekawych działań marek spoza kategorii "naturalnie" występujących w środowisku Instagrama to choćby @generalelectric, @maerskline, @uber, @fedex, @airbnb.

64164_ge.png

 

Zadbaj o dobry content...

Dobry autorski content obroni się sam, mówi ekspert, nawet jeśli na początku będzie potrzebował nieco wsparcia. Tylko co znaczy "dobry content" na Instagramie, jeśli od dawna nie są nim już tylko zdjęcia. 

- Na Instagramie możemy zrobić transmisje life czy też zapytać naszych fanów, który kolor swetra pasuje bardziej do blond włosów. Funkcja robienia ankiet dała możliwość markom szybkiego reagowania na przykład na nowy produkt – dzięki temu komunikacja na Instagramie (stories) przestała być jednostronna. Niestety wiele marek trzyma się uporczywie tego, że ładne zdjęcia wystarczą i nie korzystają z możliwości, jakie daje nam nie tylko Instagram – pamiętajmy, że istnieje wiele aplikacji, które pomagają nam w kilku krokach urozmaicić nasz content – przez dodanie odpowiedniego filtra, tekstu czy animacji - mówi Joanna Szymaszek, Client Service Manager, Green Parrot.

- Tu nie ma miejsca na dopieszczone key visuale! Liczy się autentyczność, spontaniczność i lekkość. Użytkownicy docenią tu zwłaszcza te marki, które będą sprawnie komunikowały się w "ich języku", tzn. będą wykorzystywały naklejki, filtry, ankiety, markery i inne możliwości edycji contentu oferowane przez InstaStories. Uwaga: igersi alergicznie reagują na fotografię pochodzącą z popularnych stocków. Współczesny odbiorca w mig odróżni realny, autorski content marki, od standaryzowanej stylistyki zdjęć rodem z płatnych bibliotek - dodaje Robert Ziółkowski, Creative Mentor, Feno.

... wypromuj go

O tym, jakie możliwości promocji contentu daje Instagram piszą specjaliści, zaznaczając jednak, że Facebook ciągle rozwija portfolio narzędzi, które oferuje marketerom. Oprócz Insta Stories, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić, jest tam sporo elementów, które bezpośrednio wpływają na konwersję, jak choćby tagowanie produktów widocznych na zdjęciu, czy - ostatni - ankiety. 

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPNIĘ
64169_j.szymaszek.jpg

Joanna Szymaszek, Client Service Manager, Green Parrot:

Wszystko obsługujemy z poziomu narzędzi reklamowych Facebook'a - możemy oczywiście promować nasze treści bezpośrednio na Instagramie, ale z mojego doświadczenia widzę, że z tej pozycji wychodzi po prostu drożej.


64168_daniel-bankiewicz---senior-media-planner.jpg


Daniel Bankiewicz, Senior Media Planner, Feno

W zależności od typu marki IG może być wykorzystany jako kanał stałej komunikacji po przez publikowanie postów oraz wspieranie ich promocją lub też jako dodatkowy placement reklamowy.

64166_natalia_kijko2_fot.joanna_warszawska.jpg

Natalia Kijko-Łuciuk, Social Media Director, Lyrebird

Jeśli marka na początku może zaoferować tylko obrazki, bez inwestycji w dynamiczne posty, może urozmaicić swój content za pomocą dodatkowych aplikacji graficznych.

 

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 | 4 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.