3.07.2017 / Social media
 

Instagram czy Snapchat? Oto, co powinieneś o nich wiedzieć

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
 
źródło: Instagram News
źródło: Instagram News

Jeszcze rok temu były to dwie zupełnie różne od siebie platformy. Na Instagramie królowały kwadratowe ‘beauty shoty’, a na Snapchacie wertykalne video. Za sprawą wprowadzenia przez Instagram formatu Insta Stories, a raczej skopiowania go od swojego konkurenta, obie platformy bardzo się do siebie upodobniły. Nie znaczy to jednak, że są takie same.

Plusy i minusy Snapchata i Instagrama wylicza Maciej Wosk, Social Media Project Manager, K2 Media

SNAPCHAT
wady zalety
Brak możliwości komentowania, co ogranicza komunikację pomiędzy fanami a marką.   Zakulisowy charakter publikowanych materiałów zdecydowanie wyróżnia Snapchata. Tu możemy pozwolić sobie na więcej niż w innych kanałach.
W porównaniu do Instagrama - małe możliwości płatnego wspierania pojawiających się treści. Na Snapchacie znajdziemy tylko aktualny kontent, wszystkie „suchary” znikają po 24 godzinach. 
Brak oficjalnych statystyk i trudności w mierzeniu efektów. Spektakle! – okulary, które pozwalają nagrywać Snapy bez użycia rąk, to kolejny krok do popularyzacji tej platformy. Innowacyjne rozwiązania zawsze w cenie. Od niedawna można je kupić w Europie (oficjalnie w Polsce dalej są niedostępne).
Brak możliwości odkrywania innych profili bez znajomości ich Snapkodu lub nazwy użytkownika.  Treści na Snapchacie są bardziej wiarygodne, pokazują ludzkie oblicze marki. 

 

INSTARGRAM
wady zalety
Reklamy mogą być negatywnie odbierane. Do niedawna zaletą Instagrama był brak reklam.   Duże możliwości płatnego wspierania treści
Każde zdjęcie musi być dopieszczone. Tu nie ma miejsca na amatorszczyznę. Komunikacja odbywa się w dwie strony, a marka może liczyć na natychmiastowy feedback ze strony fanów.
Duża konkurencja ze strony reklamodawców utrudnia szanse wybicia się z komunikatem. Platforma rozwija się w kierunku e-commerce oraz wprowadza coraz więcej możliwości bezpośrednio wpływających na sprzedaż.
  Profile biznesowe mają dostęp do statystyk postów.
  Duża różnorodność formatów (zdjęcia, video, karuzele, Insta Stories).

Użytkownicy

Instagram stara się dorównać Snapchatowi i z powodzeniem kopiuje jego najważniejsze funkcje. Instagram Stories czy maski to rozwiązania, które już od dawna funkcjonowały na Snapie, a teraz podbijają serca użytkowników Instagrama. 

 63045_screen-shot-2017-06-08-at-5.28.34-pm.png

Mimo wszystkich podobieństw grupy docelowe obu tych platforma wciąż się różnią. Na Snapchacie królują najmłodsi, wg. informacji podawanych przez serwis Digiday - 60 proc. jet użytkowników to osoby poniżej 25 roku życia. Nielsen szacuje że w USA korzysta z niego blisko ponad 40 proc. użytkowników pomiędzy 18-34 rokiem życia. Instagram celuje w starszy target. Pew szacuje, że jest najbardziej popularny w grupie wiekowej 30-49 lat.

A jak wygląda sytuacja w Polsce? Do niedawna Snapchat był platforma bardzo niszową, a kampanie z jego wykorzystaniem omawiane głównie w branżowych mediach, ale - według danych zebranych przez NapoleonCat - zainteresowanie tą platformą w Polsce dynamicznie. 

63048_zainteresowaie-snapchatem-w-polsce_styczen-2016_napoleoncatcom.png

Snapchata trudno więc uznać teraz za marginalnego gracza na rynku mediów społecznościowych, ale - porównując go do Instagrama - nie można uciec od oczywistych wniosków. O ile rzeczywiście może być ciekawą platformą, to głównie dla największych marek, których zasadnicza część targetu mieści się właśnie w najmłodszej grupie wiekowej i które nie muszą oszczędzać na promowanie znikającego contentu. 

63049_20161202_instagram-users-in-poland-november-2016_instagram-user-demographics-in-poland_instagram-analytics-in-napoleoncat_uzytkownicy-instagrama-w-polsce-2016.jpg

Instagram natomiast wydaje się już zadomowiony w mainstreamie. A co ważne - 30 proc. jego użytkowników (wg. raportu przygotowanego przez Yotpo) zakupiło produkty, które znaleźli na Instagramie, co dla marketerów - bez względu na cel kampanii - zawsze ma największe znaczenie. 

Reklamy na Snapchacie

 • Snap Ads - maksymalnie 10-sekundowe wideo, które umożliwia przejście do np. artykułu lub dłuższego materiału wideo celem uzyskania większej ilości informacji nt. produktu;
 • Discover - 10-sekundowych wideo układające się w serię. Opcja ta jest dostępna jedynie dla największych graczy ze względu na wysoki koszt;
 • Geofiltry - graficzne nakładki, powiązane z określoną lokalizacją, które można umieszczać na swoich Snapach. Aplikacja wykorzystuje GPS, aby ustalić gdzie jest użytkownik i proponuje mu konkretne geofiltry. 
 • Filtry (Sponsored Lenses) - podobne do filtrów "maski", dzięki którym na zdjęciu możemy zmienić się w gigantyczne np. taco (jedną z najpopularniejszych kampanii z wykorzystaniem tych filtrów przeprowadziła sieć Taco Bell). 

Problemem jest też targetowanie. - Do teraz wykupienie reklam na rynek polski jest praktycznie niemożliwe, no chyba, że zdecydujemy się kupić również reklamę na rynek amerykański lub brytyjski, co finalnie będzie kosztowało majątek - zauważa Daniel Biegaj, media director z Feno.  

Reklamy na Instagramie

Przede wszystkim - trzeba mieć konto na Facebooku, bo wszystko odbywa się właśnie tam, a proces wygląda podobnie jak dodawanie reklam Facebook Ads. To ważne, bo reklamodawcy, którzy chcą skorzystać z oferty Snapchata nadal skazani są na ich bezpośrednie zamawianie przez wyznacoznych reprezentantów 

A jeśli chodzi o formaty, mamy do wyboru 

 • statyczne zdjęcia, choć trzeba zadbać o ich odpowiednią jakość;
 • wideo - maksymalnie 60-sekundowe, z możliwością zamieszczenia linka kierującego po więcej informacji;
 • karuzele - czyli slideshow, złożony ze zdjęć;
 • Instagram Stories - historie złożone ze zdjęć albo wideo, pojawiające się pomiędzy historiami znajomych.

Na co postawić? Oprócz tego, że oczywiście obie platformy mają swoje zalety i ostateczna decyzja zależeć powinna od grupy docelowej i celów kampanii, trudno oprzeć się wrażeniu, że wybór Instagrama jest wyborem bezpieczniejszym, zwłaszcza w Polsce. Zakup reklamy jest prostszy, zwykle tańszy, a szansa na wygenerowanie satysfakcjonujących wyników większa. Snapchat to jednak idealne miejsce dla większych marek, w tym mediów, ale Polska nie jest dla niego rynkiem, o który warto specjalnie zabiegać. 

 

 

 

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Facebook Ads, Instagram, Snapchat, snap, social media


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.