19 na 20 najpopularniejszych parlamentarzystów aktywnie ćwierka.
Twitter, choć popularnością nie zbliża się nawet do Facebooka, dla ludzi ze świata polityki stał się miejscem szczególnym. 19 na 20 najpopularniejszych parlamentarzystów aktywnie z niego korzysta i jak wynika z obserwacji ekspertów coraz lepiej sobie z tym radzi, czego dowodem jest popularność Radosława Sikorskiego. Minister Spraw Zagranicznych okazał się politykiem najchętniej obserwowanym przez kolegów.
Agencja Public Relations Hill+Knowlton Strategies przebadała, kogo na Twitterze obserwują polscy parlamentarzyści. Efektem badania, które przeprowadzono w listopadzie br. we współpracy z serwisem Twiangulate, jest pierwszy w Polsce ranking kont twitterowych najchętniej śledzonych przez polskich parlamentarzystów.
Serwis społecznościowy Twitter, relatywnie mało popularny wśród polskich internautów, zajmuje w polskim dyskursie publicznym szczególne miejsce. Politycy, zarówno szczebla lokalnego, jak i ministrowie, premier oraz wysocy urzędnicy administracji publicznej chętnie używają Twittera do codziennej komunikacji z otoczeniem. Ich wpisy na Twitterze („tweety”) coraz chętniej cytowane są przez media, którym podoba się bezpośredniość wyrażanych sądów i prędkość pozyskania informacji.
- Hill+Knowlton uznało, że najwyższy czas przyjrzeć się obiektywnie fenomenowi polskiej „twitterowej polityki” i dokonać pierwszej próby jej ilościowego i jakościowego opisu - wyjaśnia Grzegorz Szczepański, CEO Hill+Knowlton Strategies. Przy pomocy Twiangulate, amerykańskiego serwisu wyspecjalizowanego w analizie sieci społecznościowych, przebadano wszystkich polskich posłów i senatorów, identyfikując 244 polskich parlamentarzystów posiadających konta na Twitterze. To niemal 44 proc. wszystkich przedstawicieli obu izb polskiego Parlamentu.
Jako że Twitter służy przede wszystkim do nasłuchiwania, co do powiedzenia mają ciekawe osoby, Hill+Knowlton Strategies i Twiangulate sprawdziły w pierwszej kolejności, kogo obserwują nasi politycy na Twitterze i skąd czerpią informacje na temat codziennych wydarzeń. Na bazie danych dostarczonych przez Twiangulate Hill+Knowlton Strategies przygotowało zestawienie użytkowników Twittera najchętniej obserwowanych przez polskich posłów i senatorów. Na tej podstawie na załączonych infografikach prezentujemy cztery rankingi:
- Parlamentarne Top 20
- Top 10: Dziennikarze i Blogerzy
- Top 10: Media
- Top 10: Politycy
- Politycy stanowią awangardę polskiego Twittera. Używają go chętnie i w odpowiedni sposób - komentuje Maciej Szaroleta, Brand Practice Director w Hill+Knowlton Strategies. - Trudno o lepszy przykład skutecznego wykorzystania Twittera niż niedawna dyskusja między politykiem Prawa i Sprawiedliwości a Ministerstwem Rozwoju Regionalnego, które jeszcze w trakcie trwania opozycyjnej konferencji prasowej zaczęło na Twitterze dementować stwierdzenia swoich politycznych konkurentów. Dyskusja ta odbiła się szerokim echem nie tylko wśród użytkowników tego serwisu społecznościowego, ale też w mainstreamowych mediach - dodaje.
Odsetek użytkowników Twittera wśród polskich parlamentarzystów (prawie 44 proc.) na tle całej Polski robi wrażenie. Podczas gdy swoje konto na Facebooku posiada już blisko 11 milionów Polaków, na Twitterze to ok. 2,5 mln, z czego aktywnych użytkowników jest tylko ok. 500 tys. Tymczasem na 20 polityków najpopularniejszych wśród polskich parlamentarzystów, 19 posiada konta aktywne, tzn. takie, na których w ciągu ostatnich dwóch tygodni pojawił się co najmniej jeden wpis. Zaskakuje pozytywnie, że 15 z nich wykorzystuje wszystkie funkcjonalności Twittera - dodaje tagi, hashtagi, prowadzi rozmowy i podaje dalej wpisy innych.
Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że Twitter to niszowe miejsce, gdzie politycy rozmawiają z dziennikarzami, a wszystko ma na celu ocieplenie swojego wizerunku i dowcipne odgryzienie się politycznemu konkurentowi. Biorąc pod uwagę stosunkowo mały zasięg Twittera w Polsce można odnieść wrażenie, że nie jest to najbardziej odpowiedni kanał do komunikacji z wyborcami. Nic bardziej mylnego. Politycy na Twitterze reagują szybko, często zwracając się bezpośrednio do innych polityków, a także konkretnych mediów, dziennikarzy czy liderów opinii. Tym samym pośrednio komunikują się z opinią publiczną.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Mam nieodparte wrażenie, że polski twitter opanowany jest przez samozwańczych dziennikarzy i publicystów. Ale to może cecha internetu w ogóle... Ja polecam https://twitter.com/JudytaPapp