
Na Snapchacie brylują millenialsi, na Twitterze - dziennikarze i politycy, na Facebooku - wszyscy. A Linkedin? Przy odpowiednim wykorzystaniu może być doskonałym sposobem dotarcia do profesjonalistów. Od dawna jednak nie jest już tylko serwisem rekrutacyjnym i zamieszczenie ciekawej oferty pracy, nie wystarczy, by ich zainteresować. Jak na Linkedin budować markę, relacje i kto powinien to robić? O to zapytaliśmy specjalistów.
Przeczytaj jak połączyć reklamę na LinkedIn i rekrutacje: https://www.eactive.pl/social-media/reklama-linkedin-i-rekrutacja-o-tym-jak-marketing-moze-pomoc-hr-owi/
Na tle pozostałych serwisów społecznościowych pod względem statystyk wypada on blado. Badanie Wave przeprowadzone przez UM wskazuje, że Facebooka w Polsce 59,6 proc. internautów odwiedza przynajmniej raz dziennie, podczas gdy Linkedin tylko 1,8 proc. Jego przewaga nad innymi serwisami nie opiera się jednak na zasięgach, ale na grupie docelowej, która jest zdefiniowana bardzo ściśle. Z jednej strony usprawnia to komunikację w tym kanale, ale z drugiej - czyni ją bardziej wymagającą. Nie jest to bowiem serwis, który odwiedzamy w poszukiwaniu memów. Linkedin umożliwia za to budowanie marki w segmencie B2B, zarówno osobistej, jak i komercyjnej.
- LinkedIn bez wątpienia jest naturalnym środowiskiem dla marek reprezentujących szeroko rozumianą branżę cyfrową i technologiczną: agencji marketingowych, przedstawicieli startupów czy software house’ów. Łatwość nawiązywania kontaktów biznesowych z użytkownikami z całego świata umożliwia pozyskiwanie nowych kontrahentów, inwestorów, prowadzenie działań PR czy wreszcie rekrutowanie wykwalifikowanych pracowników do swoich zespołów. Na drugim biegunie znajdują się profile markowe globalnych korporacji - ich działania skupiają się głównie na budowaniu pozytywnego wizerunku jako pracodawcy (employer branding) oraz public relations.
Serwis jest również doskonałym miejscem dla freelancerów, którzy mogą budować tu własną markę osobistą, dzielić się wiedzą i aktywnie poszukiwać nowych zleceń.
Dla porządku tylko wspomnę o firmach z branży HR, które nie mogły sobie chyba wymarzyć lepszego miejsca na szukanie kandydatów dla swoich klientów.
- Bartosz Wilim, Starszy Specjalista ds. Reklam z agencji WebTalk.
- To serwis, którym powinny zainteresować się marki działające w sektorze B2B, duże spółki o zasięgu krajowym i międzynarodowym oraz firmy HR-owe, których pracownicy mogą poszukiwać kandydatów o wysokich kompetencjach - dodaje Diana Drobniak, PR Executive z ContentHouse. - To też miejsce dla dużych firm, prowadzących sprzedaż w sektorze B2C, ale potrzebujących pracowników (np. Zalando, Ceneo, Totalizator Sportowy). Tam mogą budować pozycję dobrego pracodawcy. Można to robić na Facebooku (por. profile Interia po Godzinach, Brainly Team), ale bądźmy szczerzy – rekrutacja wykwalifikowanych pracowników na wysokie stanowiska to już nie oczekiwanie na CV. Tu trzeba aktywnie poszukiwać kandydatów, których łatwiej „złapać” na LinkedIn.
By jednak to zrobić, trzeba zadbać o to, jak się prezentujemy. I nie ma tu miejsca na przypadkowość. Content powinien być dobrze przemyślany i użyteczny. Dobrze też angażować się w branżowe dyskusje. Jeśli wnosimy do nich dodatkową wartość - budujemy własny ekspercki wizerunek, jeśli zadajemy wartościowe pytania (i pozwalamy na to, by swój wizerunek budowali inni) nawiązujemy wartościowe relacje.
- To miejsce na działania employer brandingowe (witanie nowych pracowników, prezentowanie ich sylwetek, success story), PR-owe – aktualności z życia firmy, publikowanie wywiadów z pracownikami, wpisów na blogu, case study, wzmianek w mediach, cytatów z wywiadów, efektów podejmowanych działań CSR-owych lub charytatywnych. Warto przeplatać treści, by nie stać się przypadkiem tablicą z ogłoszeniami o pracę.
Grafiki przygotowane pod Facebooka najczęściej nie chcą się poprawnie wyświetlać w newsfeedzie LinkedIn. Bardzo brakuje również opcji dodawania artykułów i filmów na company page. Warto zwracać również uwagę na słowa. Wpisy w tym serwisie cechują się większym stonowaniem niż te na Facebooku. Wątpię również, by „emotikowy” styl pisania był tu skuteczny – LinkedIn nie obsługuje wszystkich formatów emotek.
- Diana Drobniak, PR Executive, Content House
Jakie możliwości jego promocji daje LinkedIn?
Kampanie na LinkedIn osiągają skuteczność, o jakiej można pomarzyć na Facebooku, gdzie i clutter jest większy i klimat mniej zobowiązujący. Są jednak drogie i nie zapłacimy za nie w złotówkach. Jak przygotować się do prowadzania działań na Linkedin? O szczegółach piszą specjaliści.
KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPNIĘ | |
![]() |
Jagoda Kaczmarek, Social Media Specialist, agencja INSIGNIA: |
![]() |
Bartosz Wilim, Starszy Specjalista ds. Reklam z agencji WebTalk:
|
![]() |
Diana Drobniak, PR Executive, Content House: Śledzenie konwersji na LinkedIn pozwala zmierzyć skuteczność reklam i zwrot z inwestycji w reklamy.” Jest to LinkedIn Insight Tag. LinkedIn proponuje kilka rodzajów mierzenia skuteczności reklamy, ale do każdej kampanii możesz dodać własne konwersje. |
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »
Tworzymy nowoczesne dedykowane web aplikacje. Naszą domeną jest bezkompromisowa jakość kodu, bezpieczeństwo oraz...
Zobacz profil w katalogu firm »
BIZZIT S.A. to Mistrz Polski w pozycjonowaniu stron internetowych już w 2008 roku (oraz nagrody i wyróżnienia)....
Zobacz profil w katalogu firm »