27.03.2017 / Social media
 

"Polish boy wanted" to nie jedyna kampania, która zaczęła się od fake'a

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
źródło: YouTube.pl/Help help Polish boy wanted! :)
źródło: YouTube.pl/Help help Polish boy wanted! :)

Kiedy okazało się, że piękna Dee Dee wcale nie szukała Votka tylko promowała ubrania, specjaliści z branży podzielili się w ocenach. Dla jednych akcja była "udana i angażująca", a oburzenie - infantylne; dla drugich - Reserved strzeliło sobie w stopę, bo zamiast zrobić wspólnie z internautami coś fajnego, zrobiło internautów w... trąbę. I fakt, na fake'a daliśmy się złapać nie pierwszy raz i z pewnością nie ostatni, ale zdecydowanie wolimy być oszukiwani w szczytnym celu.

Kiedy w 2012 roku Bartłomiej Topa wprowadzał nas w błąd w głośnej kampanii "Autyzm - całe moje życie" reakcje były zgoła inne. Dziwne zachowanie aktora najpierw utrwalone na amatorskim filmiku trafiło do sieci, potem Topa pojawił się w programie na śniadaniowym i też nie wydawał się w najlepszej kondycji, ale - gdy okazało się, że wziął udział w kampanii Fundacji Synapsis, social media nie zabulgotały ze wzburzenia. Wręcz przeciwnie. Kampania została zgodnie uznana za sukces, także dlatego że - wytrąciła "internety" z bańki dobrego samopoczucia. Idea, która zakładała uświadomienie, z czym borykają się na co dzień osoby chore na autyzm, okazała się od niego ważniejsza. Nowa, wiosenna kolekcja Reserved - niekoniecznie.

- Akcja "Autyzm wprowadza ludzi w błąd" z Bartłomiejem Topą, który jednak nie staczał się, a promował szczytną ideę powodowała, że rzeczywistość okazała się przerastała oczekiwania - mówi Aneta Głowala z agencji interaktywnej KERRIS. - W przypadku "Polish boy wanted" - odwrotnie. Tysiące osób zaangażowało się w walkę o piękne love story, a w zamian otrzymali rozczarowanie w postaci kolejnego chwytu marketingowego. 

Kontrowersje można było przewidzieć. W 2011 roku niemałe wywołała teaserowa kampania Stoperanu. Objęła outdoor oraz internet, ale zgrabne hasło niebiegam.pl, nie zachęcało tylko do cieszenia się życiem i zwolnienia tempa. I nawet jeśli Stoperan w tym pomaga, internauci podstępem "wkręceni" w lubienie tej marki na Facebooku koncept docenili tak sobie. A to i tak tylko kilka przykładów.

- Wystarczy przypomnieć sobie kampanię Stoperanu, kilka akcji pani Julii ze Złotowa i nie zapominać o “wizualizacji” Jakóbiaka. A nawet gdyby ktoś chciał odbić te argumenty kontrargumentem o polskim zaścianku to przypomnę, że film „First Kiss”, który poszybował na sam szczyt oglądalności w 2014 roku, a następnie brutalnie zakończył się z dodanym logotypem marki „Wren”, też został zhejtowany. Za granicą - mówi Paweł Jan Nowak - Senior Art Director z Faceaddicted.

Ale może właśnie o to chodziło? Ryzykowne i wciąż niestandardowe (choć w czasach post-prawdy i fake-newsów coraz mniej) działanie marki Reserved na pewno wywołało szum, a że i trochę hejtu - cóż... Branża lubi co prawda dywagować o tym, że reklamy nie mogą być irytujące, nachalne i powinny budować wyłącznie pozytywne skojarzenia wokół marki, ale potem, w praktyce, liczą się szery, lajki i komentarze. A w tym kontekście akcja Reserved może być uznana za modelową.

- Jest jeszcze za wcześnie, żeby powiedzieć, jaki wynik da akcja. Jednak zasięgi z pewnością są wysokie, a o to przecież chodziło. Ciekawszym tematem jest oburzenie w branży. Dla każdego kto uważa, że reklama powinna być prawdą, chciałbym przytoczyć historię, która mi się przypomniała. "Na wiadukcie stały dwie dziewczynki i rzucały kamieniami w przejeżdżające samochody. Jedna była dobra, a druga zła. Dobra trafiała w każdy samochód, zła w co trzeci. Dobro zawsze zwycięża ze złem - podsumowuje Ignacy Bochiński, Partner w agencji interaktywnej KERRIS

Źródło: Interaktywnie.com

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPINIĘ

EKSPERT
KOMENTARZ
62226_pjn.png

Paweł Jan Nowak, Senior Art Director z Faceaddicted:

Liczby, które mówią o tym, że ludzie zainteresowani byli Votkiem, a nie marką Reserved, na koniec dnia i miesiąca są ogromne. To wielkie liczby opisujące rzesze rozczarowanych ludzi.

62223_grzeszkowski.png

Rafał Grzeszkowski, dyrektor kreatywny Communication Unlimited:

Zabrakło doświadczenia komunikacyjnego, wyczucia oraz szacunku dla użytkowników. Zamiast wykorzystać okazję, by zrobić coś wspólnie z użytkownikami SOME, marka po prostu ich wykorzystała.

62224_gustaw_rozmarynowski.jpg

Gustaw Rozmarynowski, Prezes Zarządu, Digital Kingdom:

Klient na pewno głośno powie "SUKCES" agencja powie "SUKCES" bo co innego można zrobić... Niestety życie, to nie wizualizacje Łukasza Jakóbiaka i serio jeśli powtórzysz kłamstwo 5 razy to nie stanie się ono prawdą. 

62225_krzysztof-gonda_insignia.jpg

Krzysztof Gońda, Senior Copywriter, Insignia:

Manifestowana w sieci niechęć do manipulacji ubranej w Reserved jest infantylna. Sieć to brutalne środowisko, w którym wszyscy kapitalizują na słabościach i potrzebach innych. Opomiarowany, obliczalny, śledzony i naiwny - tak aktualnie rysuje się #polskichlopak.

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: fake news, media społecznościowe, social media


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (2)
Witek Wnuk
1. Witek Wnuk, 93.157.72.*, 27.03.2017 / 21:00
"... i zmusić do bardziej krytycznego p e r c y p o w a n i a rzeczywistości jaką jest..."
pisze senior copywriter agencji insignia....
Krzysztof Gońda
2. Krzysztof Gońda, 195.150.192.*, 28.03.2017 / 13:57
Ech, Witek, szkoda strzępić ryja.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.