
Ciekawa kampania musi angażować obserwatora lub pokazywać mu fakty niedostępne innym klientom.
Działania marek na Snapchacie muszą być niestandardowe. Klasyczne reklamy się tu nie sprawdzą. Ciekawa kampania musi angażować obserwatora lub pokazywać mu fakty niedostępne innym klientom. Powinna też dawać dostęp do akcji promocyjnych i konkursów oferowanych tylko w tym miejscu, w zamian za zaufanie, jakim odbiorca obdarzył firmę followując jej kanał. Polskie marki dopiero się tego uczą. Co sprawia im największe trudności?
Przede wszystkim obawiają się śmieszności, tego, że nie zdołają zainteresować i zatrzymać wnikliwej i zmiennej widowni tego medium, którą są głównie młodzi ludzie. - Wynika to w dużej mierze z charakterystyki Snapchata: niezbędnego wpasowania się w ten prawdziwie młodzieżowy świat, specyficznego języka komunikacji oraz konieczności posiadania dużego dystansu do siebie - twierdzi Marcin Trzepala, researcher z agencji DDB Tribal.
Snapchat jest młody
Prawie 1/3 Amerykanów w wieku 18-34 lat korzysta ze Snapchata.
(źrodło: ComScore 2013/2014)
Nieudana, wymuszona próba nawiązania kontaktu z młodzieżą staje się śmieszna, a że ze Snapchata naprawdę korzystają najmłodsi nie wszyscy specjaliści dobrze czują się w tym kanale. Tym bardziej, że o ile na Facebooku skuteczność kampanii można po prostu kupić, na Snapchacie nie jest tak łatwo. - To medium równych szans, w którym marki dysponujące dużymi budżetami promocyjnymi wcale nie dominują nad mniejszymi brandami - podkreśla Konrad Kobiela z Mind Progress.
W efektywnym wykorzystaniu Snapchata jako platformy dla marek przeszkadza też brak oficjalnych i konkretnych danych i brak dostępu do wielu narzędzi, które wystartowały już za Oceanem. - W USA marketerzy mają do dyspozycji chociażby funkcję Discover, która umożliwia emisję własnych treści wideo, artykułów, czy też korzystanie z interaktywnych Snapów, które użytkownicy mogą spersonalizować i share’ować na swój profil - wymienia Marta Szczepańska, strategy director w Isobar Polska.
Polskie marki nieśmiało podchodzą więc do tego kanału, choć – zważywszy na ich ograniczenia – pojawiło się kilka kampanii, które można uznać za sukces. Na przykład „Łap snap” - akcja przeprowadzona przez H&M. Polegała ona na grze miejskiej, w której zadaniem uczestników było znalezienie ostatnich biletów na wydarzenie Boiler Room. Były one schowane w sklepach, a wskazówki, uczestnicy dostawali właśnie na Snapchacie. Akcja trwała 48 h i rozgrywała się 5 sklepach na terenie Warszawy i Krakowa. Czynnie wzięło w niej udział aż 200 osób. „Łap snap” została doceniona również na gali KTR, gdzie zdobyła brązową statuetkę w podkategorii „Kreatywne wykorzystanie mobile”
Ale na uwagę zasługuje też projekt agencji Fenomem, która na Snapchacie przeprowadziła akcję rekrutacyjną o nazwie „Przez Snapchat do Fenomem”. - W pierwszym etapie kampanii realizowanym na przełomie lipca i sierpnia br. w miejscu, gdzie warszawska ulica Tamka krzyżuje się z Dobrą, na słupie reklamowym zamieszczony został przykuwający uwagę plakat rekrutacyjny z prostą instrukcją: "PRACA! Jesteś kreatywny? Zgłoś się po zadanie". Plakat zawierał wyżej wspomniany snapchatowy kod, który po zeskanowaniu odsyłał do profilu agencji, gdzie kandydaci zapoznać mogli się z zadaniem rekrutacyjnym. Co 24 godziny odświeżaliśmy komunikat zachęcający do udziału w rekrutacji. Osoby zainteresowane otrzymywały proste zadanie polegające na opracowaniu kreatywnej akcji na Snapchacie dla jednego z klientów agencji i opowiedzenie o nim za pomocą kilku snapów - opowiada Agnieszka Stelmaszczyk dyrektor zarządzający Fenomem.
Marcin Trzepala z DDB Tribal podkresla jednak, że komunikacja na Snapchacie nie powinna opierać się jedynie na spektakularnych akcjach czy krótkoterminowych kampaniach. Wartościowy profil jest przede wszystkim aktywny i regularnie dostarcza swoim fanom ciekawych treści. - Tvn24.pl ma bardzo dobrze prowadzone konto na Snapie. To marka bardzo nietypowa jak na ten kanał, bo telewizja informacyjna nie jest seksownym tematem, przez co ciężko dotrzeć jej do osób młodych, które niekoniecznie są zainteresowane codziennymi informacjami z Polski i świata. Tvn24.pl dzięki Snapchatowi w sprytny sposób dystrybuuje treści: miesza ciekawostki, backstage’owe smaczki z redakcji oraz trywialne newsy z tym, co naprawdę jest ważne i o czym młodzi ludzie powinni wiedzieć - podsumowuje ekspert.
Pobierz ebook "Agencje i marketing w social mediach. Ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie zmieniamy w …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»