Firmy na Facebooku, poza standardową reklamą, mogą wykorzystać profile użytkowników jako "słup reklamowy". Czy skutecznie?
Sponsored stories, czyli zdarzenia lub historie sponsorowane, mają cztery formy: lubię to, interakcja z aplikacją, post na fan page'u oraz check-in, wspierający aplikację Places. Z tej ostatniej rodzime firmy nie mogą jeszcze korzystać.
Historie sponsorowane opierają się na działaniach i poleceniach znajomych.
- W momencie, w którym użytkownik polubi fan page reklamodawcy lub wejdzie w interakcję z jego aplikacją, aktywności te pojawią się na tablicy internauty - mówi Paweł Karaś, head of Facebook sales, Facebook Now. - Dodatkowo informacje o nich znajdą się na tablicy jego znajomych. Następnie zdarzenie sponsorowane może przenieść informację o aktywności internauty na premiowe miejsce strony głównej i stron profilowych wszystkich jego znajomych.
Specjaliści oceniają, że zdarzenia sponsorowane mogą okazać się skuteczne. Ich główną zaletą jest to, że do reklamy marki wykorzystują pocztę pantoflową.
- Sponsored stories mogą się sprawdzić podobnie jak sprawdzają się wpisy na forach. Można je przyrównać do marketingu szeptanego, ale według mnie sponsorowane historie są bardziej wiarygodne i prawdziwe, bo pisane przez moich znajomych - mówi Marta Szczepańska, strategy director w agencji Socializer.
Na ich korzyść przemawia także potencjał samego Facebooka. Liczba użytkowników tego największego na świecie serwisu społecznościowego niedługo przekroczy 600 milionów użytkowników.
- Zdarzenie sponsorowane jest produktem dostępnym na Facebooku od niedawna. Mimo krótkiego czasu jaki upłynął od debiutu tej formy reklamowej, już można zauważyć, że została ciepło przyjęte przez użytkowników - dodaje Paweł Karaś.
Gdy pojawiła się informacja o tym, że Facebook planuje wprowadzić nową usługę, użytkownicy nie byli zadowoleni. Krytykowane było przede wszystkim to, że właściciele kont nie będą mogli wpływać na to, czy ich nazwisko będzie firmować logo danej marki czy nie. Teraz, gdy pierwsze zdarzenia sponsorowane są widoczne dla polskich użytkowników, niepochlebne opinie trochę ucichły.
- Sponsored stories nie sa zbyt inwazyjne, a pojawiające się loga są delikatne i niezbyt duże - dodaje Marta Szczepańska.
Mimo to część internautów nadal obawia się, że na Facebooku staną się słupem reklamowym. Świadczy o tym chociażby to, że w Centrum Pomocy serwisu najczęściej padające pytania dotyczą między innymi możliwości wykorzystania prywatnych danych oraz zdjęć profilowego przez reklamodawcę.
Reklamodawcy mogą korzystać z historii sponsorowanych po wykupieniu modelu Premium Ads oraz Marketplace Ads. Jako pierwsze zdecydowały się na to koncerny Coca-Cola, Starbucks i Levi's.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
To, że lubię jakąś stronę, nie znaczy, że mój znajomy też będzie ją lubił. Wkurza mnie, kiedy jestem zasypywana reklamami, których nie chcę dostawać.
Mnie osobiscie dosc dziwi ze ktos chce deklarowac ze lubi jakas firme czy marke. Bardzo to amerykanskie, mam wrazenie ze przynajmniej polskiej mentalnosci to niespecjalnie odpowiada.<br /> Czy ktos tu ma jakies dane/pojecie o tym na ile takie \"lubienie\" firmy jest zjawiskiem istotnym dla polskich uzytkownikow Facebooka?<br /> Mi sie opisywany wyzej pomysl okrutnie nie podoba, nachalne to jest. Ale jak ktos z wlasnej i nieprzymuszonej woli deklaruje ze lubi firme XYZ, to pewnie mu to mniej przeszkadza.
ogólnie bardzo sprytny pakiet, aby firmy płaciły za to, co dotychczas było za darmo : - ) nie oczekiwałabym super rewolucji, jasne jest to kolejny, lepiej wyeksponowany TP i niezły kierunek jeśli chodzi o grupowanie preferencji.
Trzeba przyznać że facebook to coraz większe narzędzie marketingowe. Dzięki temu że użytkownicy mogą sobie w prosty sposób polecać strony, artykuły i wydarzenia wiele tron ma duży ruch.