Specjalnie dla Interaktywnie.com pisze Adam Skrzypek z WebTalk.
Kategoria foodowa od zawsze jest uważana za jedną z najbardziej dynamicznych i rozwiniętych w social media. Przez wiele lat Danio wyznaczał trendy w komunikacji stosując rozpoznawalnego brand hero, unikatowe formaty angażowania fanów, czy aplikacje. Dziś ta kategoria jest jednak o wiele bogatsza. Poniżej kilka przykładów marek tworzących lokalnie content na wysokim poziomie.
1. Coca-Cola
Coca-Cola w Polsce jest marką, która chyba w najszerszym stopniu wykorzystuje potencjał mediów społecznościowych, nie ograniczając się wyłącznie do Facebooka. Mocno mediowo dopalony Facebook, angażujący Instagram, oparty na własnych treściach Youtube, współprace z influencerami, integracja świata vlogerów z offline, aplikacja z autorskim serialem, serwis contentowy – jest tego pełno. Wydawać by się mogło, że ta marka jest idealnym klientem dla każdej agencji – daje możliwość realizowania kreatywnych, dużych kampanii i ma na to budżet. Warto moim zdaniem rozważyć trochę zmianę grupy influencerów z którymi marka współpracuje, bo kolejna kampania z Abstrachuje może być już nudna.
2. Tiger Energy Drink
Komunikację Tiger Energy Drink w social media zna chyba każdy. Kontrowersyjne treści, wulgarny język, wykorzystanie memów i błyskotliwa, na granicy dobrego smaku, moderacja stały się znakiem rozpoznawczym tej marki. Chyba żadna inna firma nie pozwoliłaby sobie na treści nawiązujące do narkotyków czy seksizmu. Niewątpliwie jest to zupełnie inna strategia od konkurencynej w tej kategorii marki, czyli Red Bulla, oparta na bardzo sportowej, zachęcającej do aktywności komunikacji. Tiger nie stara się motywować użytkowników, ani dawać im szansy na bycie kimś lepszym, ale serwuje im content, taki jaki lubią. Bierze przykład z najbardziej popularnych materiałów w sieci jak np. faile, memy, suche żarty, cięte riposty i ubiera w nie świat marki.
Czy jest to dobra strategia? To wiedzą tylko osoby posiadające raporty sprzedażowe, ale na pewno Tiger wyróżnił się na tle nudnej konkurencji – tańszych od Red Bulla energetyków. W nieco podobną stronę zmierza Black, wykorzystując jako główny element komunikacji treści związane z seksem, natomiast pewnych granic nie przekracza, a poza tym tworzy zdecydowanie bardziej nudny i mało błyskotliwy content.
3. Lidl
Lidl jest marką, która chyba jako pierwsza z sieci dyskontów i hipermarketów położyła nacisk na komunikację w social media, zauważając, że tam znajdzie nieco innych konsumentów niż odbiorców gazetek promocyjnych i standardowych reklam ATL. W przeciwieństwie do marek telekomunikacyjnych angażowanie celebrytów daje tu jakąś wartość dodaną do komunikacji, a nie tylko znaną twarz na reklamach.
Facebook marki nie jest pełen zaawansowanego contentu – oparty o statyczne, ale bardzo estetyczne i pomysłowe grafiki sprawia bardzo pozytywne wrażenie. Podobnie na Instagramie – prosty, ale estetyczny cotent robi robotę. Na YouTube, z pomocą celebrytów, udało się Lidlowi się stworzyć dobrej jakości treści poradnikowe, które w żaden sposób nie są odkrywcze, ale są dowodem na to, że nawet oklepane pomysły, zrealizowane z dbałością o jakość mogą cieszyć się zainteresowaniem odbiorców.
4. Jeżyki
Jeżyki to marka która od już ponad dwóch lat wykorzystuje tę samą koncepcję wizualną na Facebooku i robi to znakomicie. Dzięki dopracowanym, pomysłowym grafikom wprowadza użytkownika w magiczny świat marki, który zachwyca. Nie znam drugiej polskiej firmy, która tworzyłaby tak interesujące i dopracowane kreacje, których potencjał nie wyczerpał się przez tyle czasu.
Na tej stronie nie znajdziecie treści sprzedażowych, informacji o akcjach dodatkowych firmy, ani żadnej innej rzeczy, która nie mieści się w koncepcie. Nie ma modnych animacji, gifów czy długich postów zachęcających do kliknięcia. Oczywiście zdarzają się słabsze kreacje, ale jest to ułamek.
Czego nie wiemy?
Kluczową kwestią, która na pierwszy rzut oka nie może być oceniona, jest efektywność reklamowa. W moim przekonaniu to co dzieje się w tle, jest nie mniej istotne od jakości contentu i zaangażowania fanów i obserwujących. Strategie mediowe odgrywają kluczowa rolę w dotarciu do grupy docelowej i są głównym narzędziem budowania wzrostu sprzedaży – a na tym każdej marce zależy najbardziej. Sprytne targetowanie, dopasowane do produktu i grupy docelowej może doprowadzić do uzyskania niemałej przewagi konkurencyjnej, w przeciwieństwie do przemijającego już emitowania reklam, gdzie celem jest jak największy zasięg.
Adam Skrzypek, Senior Accout Manager w WebTalk
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»