
Agnieszka Stelmaszczyk podpowiada, którą platformę wybrać do promocji materiałów wideo.
Najważniejszym trendem 2015 roku w Social Media było wideo i pozostanie nim w 2016. Z jednej strony - naturalnie następuje zmiana z płaskiego obrazka na formaty multimedialne, zachęca do wykorzystywania wideo przez użytkowników i marketerów.
Bo więcej filmów to więcej wyświetleń, większa liczba reklamodawców i, rzecz jasna, większe wpływy. Od jakiegoś czasu możemy obserwować ostrą rywalizację o miano najważniejszej platformy wideo między Facebookiem i YouTubem, który był do tej pory niekwestionowanym liderem. Przyglądając się działaniom Facebooka w ciągu ostatnich miesięcy widać jak na dłoni, że za punkt honoru przyjął on zdobycie wiodącej pozycji i zdominowanie branży.
Nie da się ukryć, że wprowadzone w ostatnich miesiącach rozwiązania takie jak video 360 stopni czy, całkiem niedawno, live streaming, wyróżniają tę platformę na tle innych. Facebook posiada obecnie funkcjonalność YouTube’a, Periscope’a oraz o wiele więcej – a to tylko wynik ich prac w ciągu niecałego roku. Facebook jest już zatem uznawany przez nas za pełnoprawną platformę dystrybucji wideo. Powstaje pytanie: kiedy powinniśmy skorzystać z możliwości, jakie stwarza ta platforma a kiedy wybrać YouTube?
Jeśli chcemy szybko zbudować zasięg i częstotliwość rekomenduję Facebooka, w szczególności w nowych formatach optymalizacyjnych takich jak Reach&Frequency. Jego słabym punktem jest jednak to, że nie daje możliwości wyszukiwania treści, w związku z czym YouTube ma wyraźną przewagę w przypadku treści, które mogą być wartościowe dla użytkowników w dłuższym przedziale czasowym. Badania potwierdzają, że YouTube generuje tzw. długi ogon oglądalności, zaś Facebook szybki zasięg.
Kolejnym aspektem porównawczym jest generowanie zaangażowania wobec publikowanych materiałów wideo. Wydaje się, że skoro w przypadku Facebooka lajkowanie i udostępnianie treści jest wpisane w naturalną formułę platformy, to przekłada się to na wyższy engagement w stosunku do materiałów. Jeśli jednak przyjrzymy się młodszym targetom, gdzie YouTube jest już codzienną „telewizją”, platforma ta zyskuje istotny aspekt społecznościowy przekładający się na wyrażanie emocji i komentarzy w stosunku do materiałów. Osobnym tematem są materiały wideo kreowane przez lub przy współudziale YouTubowych influencerów. W takich przypadkach, dzięki wysokiej puli subskrybentów kanałów, YouTube może szybko generować zasięg.
Czy to oznacza, że można i trzeba wybierać między YouTubem a Facebookiem? Wydaje się, że najlepszą rekomendacją jest wykorzystywanie tych kanałów równolegle. Tak, jak przy planowaniu kampanii telewizyjnych najlepsze wyniki uzyskuje się przez dobór kilku stacji, tak w kampanii online nie ma potrzeby i uzasadnienia dla ograniczania się do jednej platformy.
Ponadto wciąż powstają i rozwijają się kolejne platformy, na których materiały wideo świetnie sprawdzają się w komunikacji (Snapchat i Instagram) oraz nowe aplikacje do video streamingu (Periscope, Meercat etc.). Należy im się nie tylko bacznie przyglądać, ale i aktywnie testować. W mediach społecznościowych zyskują nie te marki, które mają największe budżety, ale te, które aktywnie adaptują nowe trendy w komunikacji. Na Facebooku i YouTubie jest już drogo i walczymy z dużym clutterem. Na pozostałych kanałach znacznie łatwiej można się wyróżnić i zbudować realne więzi z odbiorcami.
Agnieszka Stelmaszczyk - od 15 lat związana z mediami, od 5 jako CEO i Co-owner agencji FENOMEM
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Tak, fajnie byłoby zobaczyć jakies case study agencji a nie czytac farmazony ekspertki od wszystkiego
Ciężko się nie zgodzić z tezą zawartą w artykule, rzeczywiście Youtube generuje bardzo dużo zasięgi, wykorzystanie influencerów tym bardziej. Jednak szukam na stronie agencji realizacji w tym temacie i kompletnie nic nie widać. Możecie podać jakieś przykłady takich akcji, które przeprowadzaliście? Dzięki!
Nasz błąd. Poprawione
Wrzucacie okno z raportem wideo a podpięty jest raport o e-commerce??!!