Czy dzięki Wiki można zarobić pieniądze? Dlaczego jest to idealne narzędzie do bardzo wielu zastosowań?
Najpopularniejszemu serwisowi korzystającemu z Wiki, czyli Wikipedii wróżono rychły i nieuchronny upadek. Serwis w niedalekiej przyszłości miały nawiedzić hordy internetowych wandali, demolujących skrzętnie opracowywane i zbierane treści. Nic takiego się nie wydarzyło. Serwis ma się dobrze i jest obecnie pierwszym miejscem, do którego kierują się internauci szukając wiedzy na interesujący ich temat.
Wiki w biznesie
Wiki to jednak nie tylko Wikipedia. To co stanowi o jej wartości biznesowej bardzo często jest skrzętnie ukryte za firewallami, w korporacyjnych sieciach wewnętrznych. Wiki w biznesie to przede wszystkim wiedza, informacja i praca grupowa.Firmy, w których przepływ wiedzy i informacji jest najlepszy, rozwijają się. Wiki jest zaś stworzona do gromadzenia informacji i budowania baz wiedzy. Jej struktura jest prosta i przejrzysta. W odróżnieniu od rozwiązań dedykowanych, które wymagają często wykupienia zestawu szkoleń dla pracowników, Wiki jest systemem powszechnie znanym. Trudno znaleźć osobę, która chociaż raz nie trafiła na stronę Wikipedii. Poza tym jest to aplikacja darmowa, którą można rozwijać względem potrzeb. Koszty wdrożenia są więc niewielkie.
Kolejnym plusem zastosowania Wiki w firmie jest możliwość pracy grupowej. Wiedza zgromadzona w firmowym serwisie może być na bieżąco weryfikowana i aktualizowana. Wiki jest również świetnym narzędziem do pracy kreatywnej. Wystarczy wydzielić przestrzeń stanowiącą firmowy „hyde park”. Mogę się założyć, że wkrótce zapełni się ona ciekawymi pomysłami i dyskusjami na ich temat.
Wiki to także bardzo dobre rozwiązanie dla firm technologicznych i developerskich. Najlepszym przykładem jest tutaj pomoc techniczna nVidii. Proste problemy są rozwiązywane przez społeczność. Dla pracowników firmy zostają więc tylko te najbardziej złożone problemy, które wymagają dogłębnej wiedzy o produkcie. Firma oszczędza zatem na supporcie technicznym. Rozwiązanie tego typu owocuje również lepszym wglądem w problemy, z którymi spotykają się użytkownicy. Istnieje tutaj także aspekt psychologiczny. W ogólnej opinii firmy rzadko odpisują na maile (co nie jest dalekie od prawdy), na Wiki zaś zawsze znajdą się osoby, które w szybkim czasie nawet jeśli nie dadzą wyczerpującej odpowiedzi, to przynajmniej popchną nasze poszukiwania w dobrym kierunku.
Wiki a marketing
Dla większości internautów Wikipedia jest pierwszym serwisem typu Social, z którym mają styczność. Bardzo często również ostatnim. Osoby, które nigdy nie założyłyby profilu w serwisie społecznościowym (osoby starsze, „niedzielni internauci”) z Wikipedii korzystają na co dzień. Buduje to zaufanie do formy w jakiej prezentowane są treści, co wpływa na popularność Wiki jako takiej.W ogólnym przekonaniu Wiki stanowi wiarygodne i wygodne w korzystaniu źródło. Może być więc wykorzystywana w marketingu jako jawne, lub nie miejsce przekazywania konsumentom informacji. Dobrym przykładem są wiki poświęcone popularnym serialom telewizyjnym. Użytkownicy mogą opisywać każdy odcinek serialu bez konieczności używania stylu, który większość osób określa jako „marketingowa papka”. Pozwala to tworzyć treści bliższe językowi używanemu naturalnie przez konsumenta.
Coraz częściej serwisy typu Wiki przedkładane są nad fora internetowe. W dziedzinach, w których liczy się nie tyle dyskusja co wiedza, Wiki pozwala na dużo wygodniejsze wyszukiwanie treści. Internauta nie musi przekopywać się przez setki postów, a interesujący go temat może pogłębiać poprzez czytanie przypisanych mu, bliskich tematycznie haseł. Poza tym na Wiki, w odróżnieniu od for internetowych nie widać kiedy zamieszczone były ostatnie treści, co sprawia, że operator ePR nie musi się dwoić i troić, by wygenerować ruch, a później często tworzyć nowe posty, by internauci nie zaczęli postrzegać serwisu jako „nieaktualny”.
Wiki jest także, dzięki usługodawcom takim jak Wetpaint.com bardzo łatwa do założenia. Nie potrzeba dedykowanego serwera czy drogiego hostingu. Nie bez znaczenia dla wiarygodności serwisu jest także możliwość założenia go w jednym z darmowych hostingów Wiki. Poza tym dzięki swojej strukturze i sympatii Googla serwisy typu Wiki bardzo dobrze się pozycjonują.
Podsumowanie
Wydaje mi się, że Wiki nie została jeszcze wystarczająco doceniona przez świat biznesu. Częściowo dzieje się tak ze względu na jej otwartą formę i wątpliwości z tym związane. Jest to jednak forma publikowania treści, której kontrolowanie i animowanie nie jest niemożliwe. Wikipedii udało się okiełznać wandalizm i wypracować skuteczne formy ochrony treści. Osobiście wierzę, że wkrótce Wiki stanie się jednym z najważniejszych narzędzi biznesowych.Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jeszcze tylko dorzuce, ze dla zainteresowanych stworzylem miejsce gdzie mozna o wiki w biznesie pogadac:<a class="non-html" href="http://biznes20.pl/?p=36"> http://biznes20.pl/?p=36</a>
Nie zgadzam się tylko z jednym stwierdzeniem:<br /> <blockquote>Wiki jest systemem powszechnie znanym</blockquote><br /> <br /> O ile faktycznie chyba każdy internauta potrafi sprawdzić na wikipedii jakieś hasło, o tyle osób, które potrafią dodawać nowe treści, jest zdecydowanie mniej. Zgadzam się z tezą, że Wikipedia ma wysoką barierę wejścia (polecam: <a href="http://przypadki.pl/bariera-wejscia-w-wikipedii" target="_blank">przypadki.pl</a>).<br /> <br /> Dlatego wiki moim zdaniem mają szansę na zdobycie popularności w biznesie tylko wtedy, gdy będą miały bardziej przyjazny i zrozumiały dla laików interfejs, niż typowa Wikipedia.<br /> <br /> I faktycznie - są biznesowe wiki, których developerzy wzięli sobie to do serca :)
Tomaszu, wszystkie zastosowania, które wymieniłeś są uwzględnione w tekście. Swoją drogą to bardzo ciekawy pomysł na biznes. Życzę Wam powodzenia!
Piotrze, ja od kilku miesiecy wlasnie tym sie zajmuje o czym piszesz. Tworzymy oprogramownie wiki dla biznesu -<a class="non-html" href="http://bizneswiki.pl/"> http://bizneswiki.pl/</a><br /> Do zastosowan, ktore Ty wymieniles dodalbym:<br /> - prosty intranet dla malych i srednich firm<br /> - baza pomyslow<br /> - wspolpraca grupowa