21.09.2015 / Trendy / Social media
 

"Blogogody", czyli jak ślub w barterze oceniają specjaliści z branży reklamowej?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

Bo że w sieci wywołała ona falę hejtu było do przewidzenia. Sponsorowane śluby to u nas wciąż jeszcze nowość, a właśnie tak zostanie zorganizowane wesele dwójki popularnych blogerów Jakuba Prószyńskiego i Doroty Nowackiej. Przyjęcie odbędzie się bowiem... w Ikei. Szwedzka marka została bowiem głównym, ale nie jedynym partnerem wydarzenia. Oprócz niej o odpowiednią oprawę dba sześć innych firm, w tym WizzAir. W sieci oczywiście zawrzało, ale eksperci z branży interaktywniej nie są jednoznaczni w ocenach.

Tylko właściwie dlaczego? Większość blogerów właśnie na takich niestandardowych akcjach zarabia, a i media - w poszukiwaniu kolejnych źródeł przychodu - nie uchylają się już od łączenia treści redakcyjnych z komercyjnymi, a przynajmniej zacierania wyraźnej granicy między nimi. I coraz mniej to wszystkim przeszkadza. Ale ślub w Ikei? Że dla internautów to przesada - wiadomo. Bo nie ma intymności, tradycji, wszystko jest szpetnie komercyjne i na sprzedaż. Zanim ujawnione zostały bardziej konkretne informacje na temat wydarzenia, posypały się więc złośliwe komentarze "w oczekiwaniu na live-streaming z nocy poślubnej", choć Prószyński szybko rozwiał te "nadzieje" informując, że relacja z imprezy będzie mocno wybiórcza i post factum. To jednak nie zmniejszyło powszechnego sieciowego oburzenia, co to też raczej nikogo nie zaskoczyło.

Odsuwając jednak na bok kwestie chronienia prywatności i szacunku do tradycji, aktualne pozostaje pytanie o skuteczność całej akcji. Czy w obliczu tak silnego hejtu, nie będzie ona strzałem do własnej bramki? Ikea - jak sama przyznaje - chce być obecna w życiu klientów. Akcja doskonale więc teaoretycznie wpisuje się w ich strategię. - Jest nam bardzo miło, że IKEA to dla Doroty i Jakuba tak szczególne miejsce, że zdecydowali, aby właśnie w jednym z naszych sklepów uczcić swój ślub - mówi Małgorzata Jezierska, specjalista ds. PR, IKEA Retail Polska. - Tego typu działania zawsze znajdują wielu zwolenników, ale też zdarzają się przeciwnicy. Decydując się na udział w kampanii kierowaliśmy się naszą filozofią – IKEA każdego dnia uczestniczy w życiu swoich klientów, zapewniając proste i funkcjonalne rozwiązania dla domu. Wspieramy wszystkie chwile – zarówno te drobne, jak i niezapomniane. Dlaczego zatem nie zostać częścią tak ważnego wydarzenia, jakim jest ślub?

Ale - na co zwraca uwagę Paulina Krasińska z Lemon Sky J. Walter Thompson Poland. - Gdyby Ikea zaproponowała jakiejś przypadkowej parze zasponsorowanie przyjęcia weselnego, pewnie wszyscy rozpływaliby się nad ich hojnością i kreatywnością. A teraz krytykujących boli pewnie to, że blogerzy dostają znów coś za darmo, choć sama akcja z przyjęciem wewnątrz sklepu Ikei, z przestrzenią dostosowaną do indywidualnych potrzeb gości, jest po prostu fajna. Tomasz Mazurek z agencji IMAGINE uważa jednak, że Ikea jest na stosunkowo bezpiecznej pozycji, bo została do akcji zaproszona.

A w ogóle sponsorowany ślub w takiej Francji na przykład niczym nowym. - Istnieją od końca 2010 i na początku były oczywiście przyczynkiem do burzliwych dyskusji między konserwatystami i liberałami w mediach i w internecie. Dziś to zjawisko zbanalizowało się do tego stopnia, że pojawiły się nawet serwisy wyspecjalizowane w kojarzeniu młodych par z markami - trzeźwo zauważa Krzysztof Urbanowicz z Mediapolis.

Zresztą nawet Polsce mieliśmy już ślub w telewizji (w polsatowskim reality-show BAR), więc ślub blogerów też nie powinien wzbudzać takich emocji. A wzbudza. I to duże. Czy na tyle duże, że może nieść negatywne skutki dla blogerów, kórzy są zarazem autorami pomysłu? To nie jest już takie oczywiste. Paulina Krasińska uważa, że nie. - Zawiść blogerom nie zaszkodzi, bo to norma - podobnie jak Krzysztof Śpiewla z agencji Eura7: - Fala krytyki (ale i rozgłosu), która rozchodzi się po "internetach" w niewielkim stopniu trafi do szerokiej publiczności. Jak stwierdziła sama Dorota Nowacka: "Hejt hejtem, fejm fejmem, dalej jestem niszową blogerką".

Jednak Wojtek Żubr Boliński, copywriter z agencji FaceAddicted, nie jest tego taki pewien. Przyznaje, że akcja jest niestandardowa, tym bardziej więc ludzie z branży internetowej nie powinni mieć z nią problemów, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że to po prostu "wyższy poziom wyciągania od marekdarów losu" i odbije się czkawką w małej blogerskiej społeczności, ktora coraz głośniej walczy o poważne traktowanie (czyli z barterami). - Jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu (jak deklarują sami zainteresowani) jako reklama natywna i "treść sponsorowana" to coś, czego zupełnie nie kupuję - jednoznacznie stwierdza Wojtek Żubr Boliński, copywriter z agencji FaceAddicted. - Nie z powodu mojej osobistej oceny, a tego, że to po prostu wizerunkowy strzał w stopę, którego konsekwencje były aż nazbyt łatwe do przewidzenia,

 

Źródło: Interaktywnie.com

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPINIĘ  NA TEMAT "BLOGOGODÓW"

EKSPERT
KOMENTARZ
Tomasz Mazurek

Tomasz Mazurek, strategy manager w agencji IMAGINE:

Skoro celebryci robią to na co dzień, to dlaczego nie maja tego robić blogerzy? Czy stracą na tym wizerunkowo? Raczej nie, bo w końcu nie kolorują rzeczywistości, tylko pokazują ją jaka jest. Traktuję to raczej jako pewien eksperyment, który już za chwilę może się stać codziennością.

Krzysztof Urbanowicz, Mediapolis Sp. z o.o.:

Nie widzę nic złego w tym, że para blogerów postanowiła zrobić sobie „ślub w barterze” i wykorzystać swój potencjał marketingowy i PRowy oferując markom okazję do promocji.


Krzysztof Śpiewla, Eura7:

Wydarzenie będzie korzystne dla marek, ale nie należy przesadzać z oceną skali sukcesu. Jest to wydarzenie istotne wyłącznie dla blogerów i blogosfery.

Wojtek Żubr Boliński, copywriter, FaceAddicted:

Na stronie Blogogodów (co za dźwięczna nazwa) nie ma już modułu z automatu zaciągającego i publikującego tweety z tym hashtagiem. I słusznie, bo po co komu na stronie akcji (na dzień dobry, pod headerem), fala hejtów na nią.
Robert Sosnowski

Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający agencji Biuro Podróży Reklamy:

Jeśli akcja będzie lekka, zabawna, pomysłowa to raczej będzie to zarówno dla blogerów, jak i marek na plus. Na pewno jakaś kontrowersja i hejty się pojawią, ale raczej na „standardowym” poziomie.

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (2)
Aspagio
1. Aspagio, 89.72.187.*, 22.09.2015 / 13:06
Problem polega na tym, że nie nie można wszystkiego sprowadzać do bilansu korzyści materialnych. Jest pewna granica prywatności, której przekroczenie jest zwyczajnie niesmaczne. Niezależnie od tego czy robi to celebryta, bloger czy przeciętniak z ulicy obok.

Wiki
2. Wiki, 178.43.123.*, 06.07.2017 / 13:39
Zespoły muzyczne z województwa łódzkiego znajdują się w katalogu firm i zespołów. Poszukujący naprawdę dobrego zespołu mogą wybrać sobie ten najlepszy z naszego katalogu i zaprosić go do grania na swoim weselu. http://www.firma.alfabetfirm.pl/21896-zespol-weselny-crazy-dance-wesela-lodz-warszawa/
Staramy się aby wpisy były aktualne i prezentowały tylko grupy muzyczne na poziomie. Zapraszamy do zapoznania się z naszym katalogiem.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.