
Content jest królem, a królem contentu jest?
Choć termin content marketing jest pojęciem w miarę nowym (powstało w latach 80. XX wieku) jego przykłady są obecne w historii od prawie trzystu lat. Pierwszym odnotowanym działaniem content marketingowym jest Poor Richard’s Almanack - czasopismo wydawane od 1732 przez Benjamina Franklina, mające służyć jako reklama jego drukarni. „Almanack” zawierał często krzyżówki, porady, a nawet zadania matematyczne. Innym przykładem może być paryska biblioteka Librairie Galignani, która - niczym dzisiejszy Empik - w 1801 roku otworzyła czytelnię oraz zaczęła wydawać swoje własne książki i artykuły, by rozwinąć swój biznes.
Od lat więc słyszymy, że content jest królem. Kto więc jest królem contentu? Poniżej przedstawiamy listę najlepszych polskich i zagranicznych kampanii content marketingowych.
The Furrow
Naszym pierwszym wyborem na najlepszą zagraniczną kampanię content marketingową będzie The Furrow, najsłynniejszy przykład z XIX wieku (często uznawany za pierwszą kampanię tego typu). To tytuł gazety agrarnej, którą w 1895 roku zaczęła wydawać firma John Deere. Co ciekawe, pozycja przetrwała ponad 120 lat i jest wydawana do dziś. Z początku The Furrow składał się w większości z reklam produktów, by z czasem przeistoczyć się w zbiór porad. Rolnicy wymieniali się specjalistyczną wiedzą, która była im równie potrzebna do prowadzenia gospodarstwa, co same produkty.
The Furrow cieszył się największą popularnością w 1912 roku, kiedy to czytało go aż 4 miliony osób. Dziś ma roczny zasięg około 570 tys.czytelników w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a na świecie czyta go aż 2 miliony osób. Czasopismo wydawane jest w 40 krajach i tłumaczone na 12 języków. Choć firma John Deere nie była wcale prekursorem tego pomysłu, ich kampania do dziś pozostaje najbardziej rozpoznawalną spośród wszystkich gazetek wydawanych w tamtych czasach. Wśród podobnych tytułów wymienić można na przykład The Locomotive, który w 1867 roku zaczęła wydawać firma ubezpieczeniowa Hartford Steam Boiler Inspection and Insurance Company .
Nyx Face Awards
Świetnym przykładem współczesnej, udanej kampanii content marketingowej, jest konkurs zorganizowany przez należącą do L'oreala linię kosmetyków Nyx. Nyx Face Awards to wydarzenie, które każdego roku gromadzi setki uczestników - w tym dziesiątki znanych youtuberów, na czele z subskrybowanym przez blisko 3 miliony osób Glam&Gore.
Konkurs polega na wykonaniu i nagraniu jak najbardziej oryginalnego makijażu, niemalże filmowej charakteryzacji, dzięki której uczestnik przejdzie transformację zgodnie ze wskazanym w zadaniu konkursowym tematem. Stworzone przez siebie tutoriale (opatrzone odpowiednimi hasztagami) uczestnicy umieszczają na swoich kanałach na YouTube i profilach na Instagramie. Zwycięzców wybiera publiczność, co dodatkowo angażuje osoby niebiorące udziału w konkursie. Nyx Face Awards jest organizowany od 7 lat i nie tylko zwiększa ogólną świadomość marki NYX, ale też stale utrzymuje zaangażowanie publiczności.
Will it Blend?
Ostatnim laureatem naszych miniwyborów na miss zagranicznej kampanii content marketingowej będzie firma Blendtec - producent blenderów, który od ponad dziesięciu lat tworzy serię filmów “Will it Blend?”. Założyciel firmy, Tom Dickson, miksuje przed kamerą różnej maści przedmioty: od piłeczek golfowych aż po najnowszego iPhone’a. Wszystko po to, by pokazać siłę blendera i przekonać widza do jego zakupu.
Kanał Blendtec na Youtubie ma już 883,006 subskrybentów, a ich filmy zostały odtworzone aż 285,783,333 razy. Mimo że od powstania pierwszych klipów minęła już dekada, fani wiernie oglądają nowe odcinki. Ta kampania w ciekawy sposób udowadnia, że nawet z pozoru nudną branżę (w tym przypadku: blendery) można promować w śmieszny i nietuzinkowy sposób.
Legendy Polskie
Wybierając polskich kandydatów na najlepsze kampanie contentowe, stwierdziliśmy, że wśród nich nie może zabraknąć Allegro. To marka, która zdecydowanie może się pochwalić największym kalibrem. W ramach jednej z ostatnich kampanii Allegro reżyser Tomasz Bagiński, wraz ze studiem Platige Image, stworzył pięcioodcinkową serię “Legendy Polskie”, której części zdobyły łącznie ponad 50 milionów wyświetleń. Jeden z filmów - “Twardowsky 2.0” - stał się tak popularny, że Allegro postanowiło po raz kolejny zatrudnić Bagińskiego oraz odtwórcę tytułowej roli Roberta Więckiewicza, by tym razem stworzyć na jego bazie film pełnometrażowy. Premiera produkcji (zatytułowanej “Twardowsky 3.14”) przewidywana jest na 2019 rok. Ciekawostką jest, że za jedyne 12 tys. złotych Allegro oferuje udział w zdjęciach (oby nie jako statysta!). W serii “Legendy Polskie” pojawiły się również zbiory opowiadań, audiobooki czy teledyski.
Kuchnia Lidla
Kolejną pozycję na naszej liście zajmuje Kuchnia Lidla. Co prawda Lidl to niemiecka sieć, ale za tę kampanię w całości odpowiadają content marketingowi specjaliści z Polski. Marka przeprowadziła badanie, by dowiedzieć się nieco więcej o kulinarnych preferencjach Polaków. Wyniki nie pozostawiały wątpliwości: 95% badanych zadeklarowało, że preferuje gotowanie w domu, a około 90% przyznało się do eksperymentów z przepisami. Stworzenie kampanii, która ułatwi zadanie eksperymentującym domowym kucharzom było więc strzałem w dziesiątkę.
Ze współpracy sieci z Dorotą Wellman, Karolem Okrasą i ich gośćmi, powstała produkcja, w której popularny duet nie tylko rozmawia o kuchni, ale także gotuje, ucząc widzów zupełnie nowych przepisów i prezentując znane dania w nowych odsłonach. W ramach Kuchni Lidla powstał również bardzo popularny blog oraz seria książek kulinarnych (Ryby są super, Kuchnia polska).
Obcokrajowcy w Polsce
Na tej liście nie mogło zabraknąć również akcentu z naszego własnego podwórka. W końcu ze swoich osiągnięć należy być dumnym, a my jesteśmy bardzo dumni z naszej kampanii “Obcokrajowcy w Polsce”. Jej głównym punktem było badanie, w którym poprosiliśmy mieszkających w polskich miastach obcokrajowców o opinie dot. miejscowości, w których żyją. Po opublikowaniu ten gorący w dzisiejszych czasach temat rozprzestrzenił się w mediach niczym ogień. Lokalne gazety chętnie dzieliły się zarówno pozytywnymi jak i negatywnymi opiniami na temat swoich miast. Na przykład Wrocławska Gazeta Wyborcza, która umieściła nasze badanie na pierwszej stronie. O publikacji mówiła nawet jedna z większych stacji radiowych w kraju, a zasięg kampanii w mediach społecznościowych przebił próg 900 000 odbiorców. “Obcokrajowcy w Polsce” trafiają na naszą listę, ponieważ wyniki badania momentalnie spowodowały efekt kuli śnieżnej, który jest niezbędny do stworzenia viralowego contentu.
Wiele kampanii stało się kultowymi elementami współczesnej kultury. Od Disneylandu po pełnometrażowe filmy Lego. Content marketing stał się integralną częścią strategii większości marek, od lat budząc niejednokrotnie większe zainteresowanie niż faktyczny produkt.
Isabelle Sigrist, Junior Content Marketing Specialist w anglojęzycznym dziale Elephate.
Pobierz ebook "Ebook: Jak chronić dane w firmie. Kompendium wiedzy dla managerów"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie zmieniamy w …
Zobacz profil w katalogu firm
»