
Gadu-Gadu a reszta świata
Na hasło komunikator internetowy zdecydowana większość Polaków odpowie bez namysłu - Gadu-Gadu. Popularność tej sieci IM (instant messaging) jest tak ogromna, że nie musi się ona obawiać poważniejszej konkurencji. Jednak przeciętny internauta często nie zdaje sobie sprawy z faktu, że jego rozmówca niekoniecznie musi korzystać z tego samego programu co on. I coraz częściej nie korzysta.
Pozycja oficjalnego klienta GG nadal jest bardzo mocna. Według najnowszych badań Megapanel PBI/Genius, stoi on nieprzerwanie na czele komunikatorów w Polsce z prawie siedmioma milionami aktywnych użytkowników. Daleko za zanim pozostaje Tlen, który obejmuje zasięgiem niewiele ponad 540 tysięcy internautów. 113 tysięcy prowadzi natomiast rozmowy tekstowe za pośrednictwem AQQ. Z czwartego Spika regularnie korzysta ok. 24 tysiące użytkowników sieci GG.
Liczba programów obsługujących protokół GG nie ogranicza się jednak tyko do tych czterech pozycji. Przeciwnie, komunikatorów sieci Gadu-Gadu zawsze było pod dostatkiem. Niektóre się nie przyjęły, reszta funkcjonuje i gromadzi rzesze fanów do dziś. Nie zmienia to jednak faktu, że część internautów nie ma bladego pojęcia o ich istnieniu. Zdecydowana większość z kolei, mimo, że słyszała o innych komunikatorach, wiernie pozostaje przy tym pierwszym, najbardziej popularnym, gdyż spełniał swoje funkcje oraz oferował niezwykle bogatą ofertę dodatkowych usług.
Producenci pierwszego w Polsce komunikatora nie mają zatem powodów do zmartwień. Jednak ostatnio zaczęło się coś zmieniać.
Internauci spoglądają w stronę alternatyw
Gdy na rynku pojawiła się nowa wersja tego komunikatora - Gadu-Gadu 10 - w internecie zaczęły pojawiać się coraz mocniejsze słowa krytyki, wskazujące głównie na przeładowanie i „choinkowy” wyglądu programu. Od czasu, gdy jego twórcy zaczęli maksymalnie utrudniać życie osobom korzystającym ze starszych wersji programu, m.in. poprzez zablokowanie rozmów z posiadaczami najnowszych numerów GG, można zaobserwować rosnące zainteresowanie alternatywnymi klientami sieci.
Część internautów zniechęcona nadmierną ilością reklam, dużym obciążenie dla systemu i przeniesieniem na drugi plan podstawowej funkcji programu, na rzecz ogromnej ilości dodatkowych funkcji, dowiedziała się w końcu o istnieniu innych komunikatorów.
Pogłębiona wiedza polskich internautów nie zmienia faktu, że „przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka” i raczej próżno spodziewać się jakiejś zdecydowanej migracji użytkowników komunikatorów. Jednak warto przy tej okazji przyjrzeć się bliżej programom, o których obecnie coraz częściej się mówi.
Tlen
Tlen jest drugim pod względem liczby użytkowników komunikatorem w Polsce i wizytówka portalu o2.pl. Jednak trudno do końca powiedzieć, czy liczbę ponad 540 tysięcy użytkowników osiągnął by on bez wprowadzenie przez firmę własnej wewnętrznej sieci i umożliwienia obsługiwani skrzynki e-mail na tym portalu bezpośrednio spod komunikatora.
Tlen to multikomunikator, który obsługuje protokoły GG, Tlen, XMPP. Bardzo duża ilość ciągle rozwijanych wtyczek do programu sprawia, że możliwości komunikatora są ogromne.
Dostępne są m.in. wtyczki do obsługi protokołów MSN i AQQ oraz szeroki wybór dodatkowych „skórek”. Jedną z kilku podstawowych można ustawić za pomocą okna wyboru „skórki” pojawiającego się zaraz po pierwszym uruchomieniu programu.
Na szczególną uwagę zasługuje możliwość wysyłania nie tylko zapisanych na dysku plików, ale również dowolnego wycinka ekranu, który zaznacza się w prosty sposób za pomocą myszki. Ciekawą funkcją jest również automatyczne dodawanie numeru nowego rozmówcy do listy kontaktów, jako nieznanego na samym dole.
Instalacja programu nie przysparza problemów, podobnie jak podłączenie protokołu GG. Korzystanie z tego komunikatora wymaga jednak założenia nowego konta na Tlenie. Program wyświetla graficzne emotikony , a rozmowy prowadzi się w jednym oknie, ale w osobnych kartach. Umożliwia on także ustawianie i czytanie dłuższych opisów oraz przechodzenie do strony poprzez kliknięcie na link w nim umieszczony. Posiada opcję szybkiego wyszukiwania na liście kontaktów. Nie pozwala jednak na rozmowę z posiadaczami nowych numerów GG.
Tlen jest dość mocno naładowany reklamami, które pojawiają się nie tylko w panelu głównym i rozmowy, ale wyskakują również w nowych oknach.
AQQ
Trzecim pod względem liczby użytkowników i drugim wieloprotokołowym komunikatorem w Polsce jest AQQ. Obsługuje on sieci XMPP, GG, Tlen, AQQ i GTalk. Na pierwszy rzut oka wyróżnia się on spośród licznej konkurencji barwnym interfejsem graficznym. Choć już sam oryginalny wygląd skromnością nie grzeszy, to producent dodatkowo oferuje duży wybór równie kolorowych „skórek”. Może to zniechęcać, co bardziej nastawionych na prostotę i asceza wizualną internautów. Tym bardziej, że program nie jest pozbawiony reklam. Są one wyświetlane zarówno w oknie głównym, jak i oknie rozmowy. Nie można jednak powiedzieć, aby było one prezentowane w sposób inwazyjny.
Większą uwagę niż same reklamy zwracają kolorowe graficzne emotikony wyświetlane w opisach osób z listy kontaktów zamiast znaków tekstowych. Ich wygląd, podobnie, jak wygląd statusów, jest bardzo zbliżony do wersji znanej wszystkim Gadu-Gadu, przez co przesiadka z jednego komunikatora na drugi nie jest tak odczuwalna.
Instalacja programu jest prosta, jednakże wymaga on od użytkownika założenia nowego konta na AQQ. Komunikator automatycznie znajduje profil Gadu-Gadu i podłącza go do własnego. Możliwy jest także import archiwum z GG przy pomocy odpowiedniej wtyczki.
Program posiada funkcję szybkiego wyszukiwania kontaktów na liście, jednak trzeba posłużyć się skrótem CTRL+F. Umożliwia on kontakt z posiadaczami nowych numerów GG, a rozmowy prowadzone są w jednym oknie. Wyświetla i pozwala ustawiać długie opisy oraz obsługuje zawarte w nich linki. Nie wyświetla natomiast awatarów z nowego GG.
Dlaczego założyłem Space Ads?
Poznaj historię Rafała Chojnackiego, założyciela agencji.
Słabe agencje i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »
Firma MENTAX powstała w 2005 roku. Posiadamy ponad 15-letnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania na...
Zobacz profil w katalogu firm »
Specjalizujemy się w marketingu efektywnościowym. Dzięki doświadczeniu naszych specjalistów tworzymy kampanie,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Konnekt sam w sobie moze nie jest rozwijany, ale po co go zmieniac skoro wszystko dziala bardzo dobrze?
Problem to brak ludzi chetnych do pracy nad wtyczkami, na ich updacie.
Na szczescie najwazniejsze wtyczki dla programu zostaly ostatnio poprawione.
Nowe Numery GG: TAK
Długie opisy: TAK
Rozmowy w 1 oknie: TAK
Brak reklam: TAK
Aktywne linki w opisach: TAK
Szybkie wyszukiwanie: TAK
Emotikony graficzne: TAK
Oczywiscie po instalacji programu, folder z programem mozemy przeniesc na pendrive i korzystac w dowolnym miejscu. Osobiscie polecam!
http://www.konnekt.info/
http://www.konnekt.info/forum/
Pozdrawiam
Artykuł namawia do złamania regulaminu GG. W pkt. 20. napisano:
Konnekt jest bardzo dobrym programem.
Moze sam w sobie nie jest rozwijany, ale po co cos zmieniac skoro wszystko dziala?
Problemem jest brak osob robiacych update wtyczek. Na szczescie najwazniejsze wtyczki dla programu zostaly ostatnio poprawione. Dziala wszystko jak nalezy!
Nowe Numery GG: TAK
Długie opisy: TAK
Rozmowy w 1 oknie: TAK
Brak reklam: TAK
Aktywne linki w opisach: TAK
Szybkie wyszukiwanie: TAK
Emotikony graficzne: TAK
Artykuł nikogo do niczego nie namawia, a jedynie opisuje aktualne zachowania i preferencje internautów.
http://unicom-im.pl
Unicom to GG, Jabber, Tlen, Skype i AOL w jednym miejscu.
Jedna paczka dla Windows (32b) i Linuxa (32b i 64b).
Program gotowy do wgrania na pendrive.
Historia oparta o SQLite, szyfrowanie, skórki, rozmowy w zakładkach. Wszystko w niezwykle kompaktowej i wydajnej aplikacji.
Witam. Kadu ma opcję szybkiego wyszukiwania kontaktów, wystarczy tylko załadować moduł "filtering" (nie wiem, jak wygląda jego dostępność w Windows).
W kolejnej wersji Kadu będzie wspierało także protokół Jabber (XMPP, w tym Google Talk). Zapraszamy do testów.
wtw ma wyszukiwanie kontaktow, wystarczy zaczac pisac w oknie glownym i nastepuje filtracja. ma takze emotki i dzwieki, sluza do tego wtyczki. ma rowniez niby unikalne dla kadu wyswietlanie danych z katalogu publicznego pod rozmowa z nieznanym kontaktem. linki na liscie kontaktow tez sa aktywne, wystarczy prawo-klik -> przejdz do linku. kilka zdan i co najmniej 4 klamstwa.
Jako, że Miranda IM funkcjonuje na zasadzie wtyczek, jest możliwość podpięcia pluginu obsługującego emotikony, również załadowania identycznych jakie udostępniane są w Gadu-Gadu. Proszę o skorygowanie informacji :)
Przemysławie, owszem, wielu z nas korzysta z innych aplikacji do obsługi protokołu GG i napisałeś bardzo dobry tekst o alternatywnych programach. Jasne, że tekst nikogo nie zachęca do korzystania z przedstawionych alternatyw. Ale wydaje mi się, że zabrakło zdania o regulaminie GG. A ten jest taki, jak zacytowałem. GG ma prawo zablokować nasz nr jeśli odkryje, że korzystamy np. z Kadu. Czytelnik powinien być tego świadomy.
A sam zapis w regulaminie sugeruję jako temat na kolejny artykuł - GG broni się przed alternatywami, ponieważ nie zarabia wówczas na reklamach. Większość userów to mało zaawansowani Internauci i albo nie wiedzą o alternatywach, albo nie myślą o nich z przyzwyczajenia. A po każdej aktualizacji GG narzekają na problemy z komunikatorem ;)
@FanKonnekta: Konnekt działa, ale brak aktualizacji (ostatnia wersja wyszła ze 2 lata temu) sprawia, że nie jest bezpieczny. Wśród domorosłych hakierów łamanie GG jest bardzo popularne.
W Mirandzie mam animowane emotikony. Żeby szybko wyszukać kontakt wystarczy w oknie z listą zacząć wpisywać nazwę kontaktu i bardzo ładnie zaznaczają się kontakty, które pasują do naszego wyszukiwania. Ikonki gg mam po lewej stronie kontaktu. Rozmiar głównego okna można dowolnie zmieniać. Itd...
Dużo się pozmieniało - wtw coraz lepszy - pidgin rozpada się na windows 7 64-bit, kadu jest brzydkie a miranda, nie dla zwykłego śmiertelnika, choć ktoś bardziej rozgarnięty niż przeciętny 13-latek byłby w stanie ją zainstalować i uraczyć się dobrym komunikatorem.
WTW jest przez prostotę raczej dla starszych userów zmęczonym cukierkowym i przerośniętym klientem sradu-padu.
Wyjaśniam ewidentne błędy o WTW.
gdyby Pan który to pisał zainteresował się tematem, dowiedziałby się że te nieznane numery są dodawane tylko na czas trwania sesji (tj działania aplikacji - po restarcie te nieznane, niezapisane przez nas numery znikają z listy kontaktów)
również polecam zapoznać się z wtyczkami wprowadzającymi emotikony i zestawami emotiknon tworzonych przez społeczność
mając otwarte okno główne aplikacji szybkie wyszukiwanie kontaktów istnieje, wystarczy wpisać szukaną frazę i już :) [czy zawsze do wyszukiwania musi być osobny panel? oszczędzamy miejsce]
Bzdura - jak najbardziej linki w opisach są aktywne, działają i mają się dobrze.
Naprawdę nie mogę zrozumieć jak można pisać artykuł z faktami, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Proszę o poprawienie i przetestowanie nowej wersji stabilnej - nie beta.
Panie Anonim, komunikatory były opisywane zgodnie z funkcjami i wtyczkami, jakimi dysponują po instalacji. Brak emotikonów i dźwięków wymaga ściągania dodatkowych plików, ale przede wszystkim jest przedstawiony na oficjalnie stronie programu jako jego zaleta, a nie wada. Dlatego te dodatkowe wtyczki nie zostały wzięte pod uwagę. Niestety nie mogę się też z Panem zgodzić jeszcze w jednej kwestii. Dostępna mi wersja programu, ściągnięta ze strony programu nie wyświetla automatycznie danych z katalogu osoby spoza listy kontaktów. Co do wyszukiwania kontaktów to mają Państwo racje. Przepraszam, za przeoczenie, ale funkcja ta jest moim zdaniem włączana w sposób mało intuicyjny. Zostanie to poprawione.
tak samo mało intuicyjne jak ta sama funkcja w oknach windowsa od kąd powstał ? :P
A jak opisywać komunikatory bez wtyczek to dla czego Miranda zmodyfikowana ?
Dziękuje za uwagi i przepraszam za nieprawidłowości, które zostały już skorygowane.
Nie uważam Panie Anonim i Panie ab0012, żeby taki sposób wchodzenia w link można było do końca nazwać "aktywnym linkiem W OPISIE". Równie dobrze i tak samo szybko mógłbym sobie skopiować adres z opisu i wkleić do przeglądarki, gdyby to było możliwe ;)
Testowana wersja została zainstalowana przez Instalator Online, który ma zapewnić jej aktualność... W tabelce wyświetlanie emotikonów zostało opisane "nie/tak", ponieważ nie jest w standardzie. Podobny zapis został użyty w stosunku do GG LIte.
Panie ab0012 napisał Pan:
A czy ja napisałem, ze jest inaczej? Informacja ta jest przecież podana na plus, nie na minus programu... :)
pozdrawiam
Ja od wielu już lat korzystam z tlena i nie narzekam na jego działanie. Również żadne reklamy nie wyskakują mi w trakcie rozmowy (nie licząc tych w oknie rozmowy, ale na tą nie zwracam już dawno uwagi), wyskakuje tylko jedna reklama po zalogowaniu - czasem okno reklamy uda się zamknąć jeszcze zanim reklama się załaduje :)
Szkoda, że komunikatory posegregowano po popularności, a nie po np. rozwoju/rokowaniach.
Tlen - wersja 6 to sypiące się pruchno, nie rozwijane od lat i porzucone przez programistów. Wersja 7 jest wersją beta - w dodatku wtyczki z 6 nie są kompatybilne z 7. Podobnie skórki.
Spik i Stefan - to programy nie rozwijane, także porzucone przez twórców. Nie mówiąc już o Konnekcie (którego akurat nie ma, ale założę się, że ktoś go w komentarzach wcześniejszych zaprezentował).
Pidgin - wtyczka do GG rozwija się bardzo słabo.
Protokół GG prężnie się rozwija, zachodzą istotne zmiany, a to wymaga szybkich reakcji. Nie można przecież polecać jako alternatywę czegoś, co nie jest w pełni zgodne z podstawowymi funkcjami oferowanymi przez daną sieć.
W opisie powinien pojawic sie jeszcze komunikator Kopete (Linux/Windows KDE) ;)
Nie. Po prostu odwalił pan kaszane. Pan w Kadu dostaje WSZYSTKIE moduły po instalacji, kwestia KONFIGURACJI programu i włączenia modułów. Jeśli nie umie pan przeprowadzić dobrze konfiguracji programu, to proszę nie opisywać wad i zalet programów, dobrze?
Dość duży błąd. W tabelce pisze, że Kadu nie ma szybkiego wyszukiwania, tymczasem ma. Wystarczy mając aktywne okno komunikatora wcisnąć dowolny klawisz.
Proponuję policzyć ilu internautów przerzuciło się na wbudowany w gmaila komunikator gtalk. Zgaduję, że liczba niebagatelna.
Beznadziejny i tragiczny opis Mirandy:
"Znane z Gadu-Gadu żółte słoneczka znajdują się za nazwami znajomych, czyli po prawej stronie okna."
Takie proste rzeczy można tam ZMIENIĆ i standardowo można mieć słoneczka z lewej strony.
"Komunikator nie pozwala na rozciąganie ani zwężanie okna głównego, które wyświetla się zawsze w rozmiarach standardowych."
BREDNIE !
"Program ma wbudowaną funkcję służącą do pokazywania, którzy spośród niedostępnych znajomych są aktualnie ukryci oraz pozwala na szybkie wyszukiwanie ich na liście."
Ukryci ? Co tu ty napisałeś bo nie rozumiem ?
"Nie obsługuje natomiast graficznych emotikonów, do których konieczne jest podpięci dodatkowej wtyczki."
Acha czyli obsługuje tak ?
"Rozmowy prowadzone są w jednym oknie z użyciem kilku kart, również z posiadaczami nowych numerów GG."
Można w jednej, można w wielu.
Chłopie za taką fuszerkę to podzekuję. Weź się za pisanie czegoś innego.
Artykuł bardziej o technikaliach, niż o trendach. Sugeruję zgłębienie tematu od tej strony i np. zobaczenie, co się wydarza na świecie. Pozdrawiam.
Nikt nie pomyślał o staroświeckim, dobrym i sprawdzonym spotkaniu face to face ? Można je oczywiście nieco urozmaicić, jeśli pierwotna forma już się wyparła. Można spróbować z na wysokości, z widokami, choćby w Gdynii: na tarasie widokowym co Wy na to?
tlen obsługuje nowe numery gg, potrzebna mu do tego jedynie odpowiednia wtyczka :)
Ja od lat używam Konnekta - moim zdaniem jest świetny, choć już nie rozwijany, bije na głowę Tlena, AQQ o oficjalnym kliencie przez grzeczność nie wspominam.
A mnie wystarcza Miranda ;]
Kadu jak narazie u mnie no1. Troche spartanski, ale dla mnie wlasnie ok. Szczegolnie podoba mi sie system katalogowania znajomych wg zakladek jak w gg 6.1 - bodajze z 2004 roku :) Niestety w innych komunikatorach jest system drzewka - dla mnie malo praktyczny.
Mam podzielonych znajomych na wiele grup i ulatwia mi to prace i komunikacje z nimi.
Az do dzisiaj jak sie nie przesiadlem na kadu korzystalem z gg 6.1 lecz nie moglem rozmawiac z nowymi nr gg, gdy GG postanowilo uprzykrzyc nam zycie. A TU PSIKUS !
ANTY GG ;)
pozdrawiam
jakis czas temu z przyjemnoscia skasowalem konto gg. Co ciekawe moj status nadal jest widoczny o czym poinformowali mnie moi znajomi ktorzy nadal z gg korzystaja. Czyzby moje konto nie zostalo usuniete calkowicie? Jesli numer nie istnieje (teoretycznie) to dlaczego nadal jest widoczny status dla ludzi ktorzy mieli mnie na liscie?
A tak konkretniej: reklamy, wstretne popupy/pseudo-wiadomosci ktore maja na celu zmuszenie mnie do przesjcia na nowe gg, przeladowanie reklamowymi wtyczkami i pluginami, kiepskie bezpieczenstwo (co ciekawe GG reklamujac swoj platny komunikator dla firm, twierdzi ze wersja corporate (bo tak moge to nazwac) jest bezpieczna forma komunikacji w przeciwienstwie do innych komunikatorow. Wnioskuje z tego opisu ze tworcy programu zdaja sobie sprawe jak dziurawe i niebezpieczne jest podstawowe gg.
Idac dalej - transfer plikow p2p w przeciagu 5 lat zadziala mi moze 3 razy.. (nigdy nie bylem za hardwareowym firewallem i nie mialem problemow z przesylaniem plikow via skype gtalk etc).
Nie wspomne juz jak komunikator potrafil sie wieszac gdy intensywna rozmowa trwala np 2 godziny i bylo duzo tekstu.
Pozdrawiam,
witam , do kogo mam sie zglosic o naduzycie gadu .mam problem poniez moj byly facet wypisuje w opisach nie prawde na moj temat .wszsyscy nasi wspolni znajomi czytaja to...to jest przykre..szarga moje imie i uchodzi mu to plazem...:(
Po co w ogóle korzystac z gadu skoro wiele lepszy jest Skype - mozna pisac i rozmawiac - cechuje Skype o wiele lepsza jakosc. Gadu jest przeładowanie niepotrzebnymi funkcjami, nadmierną intensywnością reklam, webowością, stosuje bloatware oraz cechuje je bardzo słaba ergonomia. W dodatku ma zamknięty protokół i słabe szyfrowanie.
Po prostu, jesli masz nezbite dowody i świadków, załóż sprawę o znieslawianie do sądu .
Tylko dlaczego w przypadku GG testowana jest wersja beta, a w przypadku Tlena - wersja oficjalna?
przeciez kadu obsluguje linki... po zanzaczeniu kontaktu opis wyswietla sie takze na dole, wraz z szeregiem informacji i m.in. chyba najwygodniej dzialajacymi aktywnymi linkami ...