16.04.2010 / Trendy
 

Gadu Gadu - czy jest alternatywa?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Fot.: Adikos/CC/Flickr
Fot.: Adikos/CC/Flickr

Gadu-Gadu a reszta świata

Na hasło komunikator internetowy zdecydowana większość Polaków odpowie bez namysłu - Gadu-Gadu. Popularność tej sieci IM (instant messaging) jest tak ogromna, że nie musi się ona obawiać poważniejszej konkurencji. Jednak przeciętny internauta często nie zdaje sobie sprawy z faktu, że jego rozmówca niekoniecznie musi korzystać z tego samego programu co on. I coraz częściej nie korzysta.

Pozycja oficjalnego klienta GG nadal jest bardzo mocna. Według najnowszych badań Megapanel PBI/Genius, stoi on nieprzerwanie na czele komunikatorów w Polsce z prawie siedmioma milionami aktywnych użytkowników. Daleko za zanim pozostaje Tlen, który obejmuje zasięgiem niewiele ponad 540 tysięcy internautów. 113 tysięcy prowadzi natomiast rozmowy tekstowe za pośrednictwem AQQ. Z czwartego Spika regularnie korzysta ok. 24 tysiące użytkowników sieci GG.Liczba programów obsługujących protokół GG nie ogranicza się jednak tyko do tych czterech pozycji. Przeciwnie, komunikatorów sieci Gadu-Gadu zawsze było pod dostatkiem. Niektóre się nie przyjęły, reszta funkcjonuje i gromadzi rzesze fanów do dziś.  Nie zmienia to jednak faktu, że część internautów nie ma bladego pojęcia o ich istnieniu. Zdecydowana większość z kolei, mimo, że słyszała o innych komunikatorach, wiernie pozostaje przy tym pierwszym, najbardziej popularnym, gdyż spełniał swoje funkcje oraz oferował niezwykle bogatą ofertę dodatkowych usług.

Producenci pierwszego w Polsce komunikatora nie mają zatem powodów do zmartwień. Jednak ostatnio zaczęło się coś zmieniać.

Internauci spoglądają w stronę alternatyw

Gdy na rynku pojawiła się nowa wersja tego komunikatora - Gadu-Gadu 10 - w internecie zaczęły pojawiać się coraz mocniejsze słowa krytyki, wskazujące głównie na przeładowanie i „choinkowy” wyglądu programu. Od czasu, gdy jego twórcy zaczęli maksymalnie utrudniać życie osobom korzystającym ze starszych wersji programu, m.in. poprzez zablokowanie rozmów z posiadaczami najnowszych numerów GG, można zaobserwować rosnące zainteresowanie alternatywnymi klientami sieci.

Część internautów zniechęcona nadmierną ilością reklam, dużym obciążenie dla systemu i przeniesieniem na drugi plan podstawowej funkcji programu, na rzecz ogromnej ilości dodatkowych funkcji, dowiedziała się w końcu o istnieniu innych komunikatorów.

Pogłębiona wiedza polskich internautów nie zmienia faktu, że „przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka” i raczej próżno spodziewać się jakiejś zdecydowanej migracji użytkowników komunikatorów. Jednak warto przy tej okazji przyjrzeć się bliżej programom, o których obecnie coraz częściej się mówi.

Tlen

Tlen jest drugim pod względem liczby użytkowników komunikatorem w Polsce i wizytówka portalu o2.pl. Jednak trudno do końca powiedzieć, czy liczbę ponad 540 tysięcy użytkowników osiągnął by on bez wprowadzenie przez firmę własnej wewnętrznej sieci i umożliwienia obsługiwani skrzynki e-mail na tym portalu bezpośrednio spod komunikatora.
Tlen to multikomunikator, który obsługuje protokoły GG, Tlen, XMPP. Bardzo duża ilość ciągle rozwijanych wtyczek do programu sprawia, że możliwości komunikatora są ogromne.

Dostępne są m.in. wtyczki do obsługi protokołów MSN i AQQ oraz szeroki wybór dodatkowych „skórek”. Jedną z kilku podstawowych można ustawić za pomocą okna wyboru „skórki” pojawiającego się zaraz po pierwszym uruchomieniu programu.

Na szczególną uwagę zasługuje możliwość wysyłania nie tylko zapisanych na dysku plików, ale również dowolnego wycinka ekranu, który zaznacza się w prosty sposób za pomocą myszki. Ciekawą funkcją jest również automatyczne dodawanie numeru nowego rozmówcy do listy kontaktów, jako nieznanego na samym dole.

Instalacja programu nie przysparza problemów, podobnie jak podłączenie protokołu GG. Korzystanie z tego komunikatora wymaga jednak założenia nowego konta na Tlenie.  Program wyświetla graficzne emotikony , a rozmowy prowadzi się w jednym oknie, ale w osobnych kartach. Umożliwia on także ustawianie i czytanie dłuższych opisów oraz przechodzenie do strony poprzez kliknięcie na link w nim umieszczony. Posiada opcję szybkiego wyszukiwania na liście kontaktów. Nie pozwala jednak na rozmowę z posiadaczami nowych numerów GG.

Tlen jest dość mocno naładowany reklamami, które pojawiają się nie tylko w panelu głównym i rozmowy, ale wyskakują również w nowych oknach.

Fot.:Tlen 6.0.3.77, wygląd standardowy

AQQ

Trzecim pod względem liczby użytkowników i drugim wieloprotokołowym komunikatorem w Polsce jest AQQ.  Obsługuje on sieci XMPP, GG, Tlen, AQQ i GTalk. Na pierwszy rzut oka wyróżnia się on spośród licznej konkurencji barwnym interfejsem graficznym. Choć już sam oryginalny wygląd skromnością nie grzeszy, to producent dodatkowo oferuje duży wybór równie kolorowych „skórek”. Może to zniechęcać, co bardziej nastawionych na prostotę i asceza wizualną internautów. Tym bardziej, że program nie jest pozbawiony reklam. Są one wyświetlane zarówno w oknie głównym, jak i oknie rozmowy. Nie można jednak powiedzieć, aby było one prezentowane w sposób inwazyjny.

Większą uwagę niż same reklamy zwracają kolorowe graficzne emotikony wyświetlane w opisach osób z listy kontaktów zamiast znaków tekstowych. Ich wygląd, podobnie, jak wygląd statusów, jest bardzo zbliżony do wersji znanej wszystkim Gadu-Gadu, przez co przesiadka z jednego komunikatora na drugi nie jest tak odczuwalna.

Instalacja programu jest prosta, jednakże wymaga on od użytkownika założenia nowego konta na AQQ. Komunikator automatycznie znajduje profil Gadu-Gadu i podłącza go do własnego. Możliwy jest także import archiwum z GG przy pomocy odpowiedniej wtyczki.

Program posiada funkcję szybkiego wyszukiwania kontaktów na liście, jednak trzeba posłużyć się skrótem CTRL+F. Umożliwia on kontakt z posiadaczami nowych numerów GG, a rozmowy prowadzone są w jednym oknie. Wyświetla i pozwala ustawiać długie opisy oraz obsługuje zawarte w nich linki. Nie wyświetla natomiast awatarów z nowego GG.

Fot.: AQQ 2.1.0.50, wygląd standardowy

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 | 4 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: aqq, gadu-gadu, gg lite, kadu, miranda, pidgin, spik, stefan, tlen, wtw


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (35)
FanKonnekta
1. FanKonnekta, 83.65.116.*, 16.04.2010 / 10:58
Konnekt sam w sobie moze nie jest rozwijany, ale po co go zmieniac skoro wszystko dziala bardzo dobrze?
Problem to brak ludzi chetnych do pracy nad wtyczkami, na ich updacie.
Na szczescie najwazniejsze wtyczki dla programu zostaly ostatnio poprawione.

Nowe Numery GG: TAK
Długie opisy: TAK
Rozmowy w 1 oknie: TAK
Brak reklam: TAK
Aktywne linki w opisach: TAK
Szybkie wyszukiwanie: TAK
Emotikony graficzne: TAK

Oczywiscie po instalacji programu, folder z programem mozemy przeniesc na pendrive i korzystac w dowolnym miejscu. Osobiscie polecam!

http://www.konnekt.info/
http://www.konnekt.info/forum/

Pozdrawiam

Adam Brzozowski
2. Adam Brzozowski 16.04.2010 / 11:23
Artykuł namawia do złamania regulaminu GG. W pkt. 20. napisano:
Korzystanie z usług Komunikatora Gadu-Gadu (w szczególności komunikacja z innymi Użytkownikami Komunikatora Gadu-Gadu) jest możliwe wyłącznie za pomocą rozpowszechnianego przez Operatora oprogramowania służącego do korzystania z tych usług, dostępnego na stronie internetowej http://www.gadu-gadu.pl którego dotyczy Licencja w wersji tego oprogramowania udostępnianej przez Operatora bez jakichkolwiek modyfikacji dokonywanych przez inne osoby. Korzystanie przez Użytkownika z usług Komunikatora Gadu-Gadu oraz komunikacja z innymi Użytkownikami Komunikatora Gadu-Gadu za pomocą innych programów, w szczególności służących do świadczenia przez inne podmioty innych usług internetowych, w tym usług komunikatorów internetowych stanowi naruszenie postanowień niniejszego Regulaminu.
diego
3. diego, 83.65.116.*, 16.04.2010 / 11:48
Konnekt jest bardzo dobrym programem.
Moze sam w sobie nie jest rozwijany, ale po co cos zmieniac skoro wszystko dziala?
Problemem jest brak osob robiacych update wtyczek. Na szczescie najwazniejsze wtyczki dla programu zostaly ostatnio poprawione. Dziala wszystko jak nalezy!

Nowe Numery GG: TAK
Długie opisy: TAK
Rozmowy w 1 oknie: TAK
Brak reklam: TAK
Aktywne linki w opisach: TAK
Szybkie wyszukiwanie: TAK
Emotikony graficzne: TAK

Przemysław Pawluś
4. Przemysław Pawluś 16.04.2010 / 11:52
Artykuł nikogo do niczego nie namawia, a jedynie opisuje aktualne zachowania i preferencje internautów.
Alebazi
5. Alebazi, 85.202.213.*, 16.04.2010 / 13:29
http://unicom-im.pl
Unicom to GG, Jabber, Tlen, Skype i AOL w jednym miejscu.
Jedna paczka dla Windows (32b) i Linuxa (32b i 64b).
Program gotowy do wgrania na pendrive.
Historia oparta o SQLite, szyfrowanie, skórki, rozmowy w zakładkach. Wszystko w niezwykle kompaktowej i wydajnej aplikacji.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.