Specjalnie dla Interaktywnie.com pisze Paulina Sacha z MyLED.
W tym roku w działaniach DOOH realizowanych na świecie, wyraźnie dominowało wykorzystanie kilku możliwości: geotargetowania, łączenia online’u z offline’m opartego na przetwarzaniu real time, danych pobieranych z sieci i z przestrzeni miejskiej, które następnie wpływały na treści emitowane na nośnikach DOOH oraz wykorzystanie różnych form łączenia DOOH z mobile’m - specjalnie dla Interaktywnie.com pisze Paulina Sacha z MyLED.
Churchill Motor Insurance w kampanii DOOH stawia na analizę danych w czasie rzeczywistym
Jedną z ciekawszych kampanii DOOH 2016 jest realizacja Churchill Motor Insurance, której głównym celem było zmotywowanie kierowców do opłacania składek ubezpieczeniowych (wg statystyk w Wielkiej Brytanii ponad 1 mln kierowców jest nieubezpieczonych). Do realizacji wyselekcjonowano nośniki w miejscach największego natężenia ruchu samochodów i częstych korków. Nośniki wyposażone w kamery, rejestrujące obraz z przestrzeni miejskiej, przesyłały dane odpowiednim systemom, które po przetworzeniu zestawiały je z informacjami z sieci o ubezpieczonych kierowcach. Analiza online’owych i offline’owych danych odbywała się w czasie rzeczywistym, czego efektem było zliczanie, ilu nieubezpieczonych kierowców przejechało w danej lokalizacji w określonym czasie. Otrzymany wynik wyświetlany był na ekranie.
Kampania miała dać do zrozumienia, że nieubezpieczeni kierowcy stanowią poważne zagrożenie na drogach, przede wszystkim dla osób płacących składki. Ponadto Churchill Motor Insurance zależało na wyróżnieniu swojej oferty i podkreśleniu, że jako ubezpieczyciel, chroni swoich klientów m.in. w sytuacjach kiedy ulegną wypadkowi nawet jako piesi. Po realizacji organizatorzy podkreślali wysoką skuteczność działań i zaznaczali, że dzięki DOOH mogli dotrzeć do odpowiedniej grupy docelowej, w odpowiednim miejscu i czasie.
“Free me from this Posters” czyli cross DOOH z SMS-em
Opisana poniżej kampania została nagrodzona w konkursie Ocean Outdoor w 2016 roku w kategorii kreatywnych rozwiązań digitalowych. Międzynarodowa Fundacja Born Free, która działa na rzecz ochrony dzikich zwierząt, wykorzystując technologię DOOH, chciała zwrócić uwagę społeczeństwa na problem przetrzymywanych w zamkniętych zbiornikach orek, które zgodnie z ideami głoszonymi przez organizację powinny żyć na wolności. Głównym założeniem działań było zebranie środków, które pozwoliłyby chronić zwierzęta.
DCC2016 - Born Free from Ocean Outdoor on Vimeo.
Do kampanii wybrano największe ekrany metaforycznie odzwierciedlające rozmiary zbiorników, w których zamknięte są orki. Na tle obrazu pojawiały się komunikaty zachęcające do wysłania SMS-a, który miał wspierać działania Born Free. W chwili kiedy odbiorca wysyłał wiadomość, orka w spocie wyświetlanym na ekranie “odzyskiwała wolność” i odpływała, tzn. znikała z ekranu, a w tle pojawiał się komunikat, zawierający spersonalizowane, imienne, podziękowanie dla osoby, która wysłała sms i “uwolniła” orkę.
Kontekstowość w kampanii DOOH Google Play Music
Google Play Music wykorzystując technologię i nośniki DOOH w oryginalny sposób promowało aplikację muzyczną w przestrzeniach amerykańskich miast. Ekrany w Chicago, Miami, Filadelfii i Atlancie wyświetlały spoty, których treść była warunkowana kontekstowo. Parametrami wpływającymi na polecaną w kreacji piosenkę, lub playlistę, której odbiorcy mogli posłuchać dzięki googlowskiej aplikacji były: pogoda, lokalizacja, pora dnia, natężenie ruchu drogowego - np. korki - oraz aktualne wydarzenia. Oto filmik dokładnie opisujący realizację kampanii.
Google Play Music from Grand Visual on Vimeo.
W tym kontekście warto przywołać także polską realizację DOOH z początku 2016 roku, która polegała na synchronizacji treści emitowanych na ekranach LED z playlistą radiową w czasie rzeczywistym. Kampania była realizowana dla Radia Złote Przeboje, a jej koncepcja opierała się na wyświetlaniu tytułów piosenek, aktualnie granych przez stację. Działania miały na celu przede wszystkim zachęcać kierowców do słuchania stacji.
Prognozując, co nowego czeka nas w kontekście rozwoju DOOH w 2017, można założyć, że trendy w wykorzystaniu możliwości DOOH z 2016 będą się utrzymywać. Z pewnością pojawią się kolejne, inspirujące realizacje oparte przede wszystkim na łączeniu DOOH z internetem i mobile’m. Kreacje i treści, będą nadal warunkowane danymi z sieci i przestrzeni OOH, przetwarzanymi na potrzeby realizacji w czasie rzeczywistym. Wzrosnąć może skala ilości wykorzystanych i przetwarzania danych warunkujących kampanie DOOH.
Paulina Sacha – Marketing & PR Manager w firmie MyLED, w której odpowiada m.in. za działania marketingowe oraz Public Relations. Specjalizuje się w tematyce reklamy DOOH, ale jej zainteresowania są także związane z szeroko pojętą psychologią marketingu i kreowania wizerunku marek poprzez działania PR-owe , wykorzystujące nowe technologie i rozwiązania. Firma MyLED działa w sektorze cyfrowej reklamy zewnętrznej DOOH i zajmuje się realizacją tego rodzaju kampanii na terenie całej Polski.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»