Wybiera i komentuje Klaudia Seweryńska z agencji WALK.
Najlepsze kampanie social media w 2017 roku? Krótko mówiąc – działo się! Przekrój akcji, które zwróciły uwagę internetowej społeczności, jest ogromny. Aktywacje z influencerami wiodły prym zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jednocześnie, nie sposób było przejść obojętnie obok niezwykłych, a zarazem prostych w formie kampanii, w których główną rolę grają emocje. Twórcze, angażujące, niesztampowe - tak opisałabym wybrane przeze mnie case’y.
W Polsce:
Wyborowa – projekt 30/90
90. urodziny marki Wyborowa i 30-tka Radzimira Dębskiego dały początek wyjątkowemu projektowi 30/90. Spośród 1152 nagrań internautów JIMEK wybrał 197 prac konkursowych, z których skomponował jedyny w swoim rodzaju utwór. Co ważne, w konkursie mógł wziąć udział każdy – nie tylko profesjonalni muzycy. Talent muzyczny w tym przypadku nie był priorytetem. Liczyła się przede wszystkim kreatywność, pasja i chęć odkrywania nowych brzmień. Prawie 8-minutowy klip opublikowany na YT wzbudza zachwyt, a jednocześnie urzeka nowatorską formą. Warto jednak podkreślić, że wideo było tzw. wisienką na torcie całego projektu. Największym atutem tej aktywacji było ogromne zaangażowanie jej uczestników. Kreatywne konkursy nadal są pożądane, a ten projekt jest tego dowodem.
Samsung Smart TV i Studio Konesera
Kto powiedział, że o nowoczesnych technologiach trzeba mówić w poważnym, eksperckim tonie? Studio Konesera udowadnia, że odkrywanie nowinek technologicznych nie jest domeną wyłącznie geeków. Co więcej, można o nich opowiadać z dużą dozą humoru. Cykl spotów w formie wywiadów m.in. z Grzegorzem Krychowiakiem, Jarosławem Boberkiem czy nieco zapomnianym Michałem Milowiczem, w zabawny sposób pokazały benefity Samsung Smart TV. Rolę prowadzącego pełnił youtuber Jakub Dębski, czyli Dem3000. To właśnie on skutecznie odciągał naszą uwagę od zaproszonych gości - gwiazdy, chcąc nie chcąc, zeszły na drugi plan, by ustąpić miejsca atutom Samsung Smart TV.
Netflix - promocja 3. sezonu serialu "Narcos"
Nie od dziś wiadomo, że real time marketing i umiejętne wykorzystanie tzw. fun/interesting facts to dobre sposoby na to, aby przyciągnąć uwagę internautów. Netfix sięgnął po obie formy w celu wypromowania 3. sezonu serialu „Narcos”. Wideo „Kto bogatemu zabroni?” stanowi porównanie wysokości majątku kartelu z Cali z wartością (obecnie) najlepszych, a jednocześnie najcenniejszych klubów piłkarskich. Nieprzypadkowo zostało ono opublikowane w dniu meczu eliminacyjnego do Mistrzostw Świata Polska-Dania. Dla ówczesnego kartelu kolumbijskiego (z lat 90.), stworzenie drużyny marzeń, która grałaby w polskiej lidze, a na mistrzostwach osiągnęłaby triumf, byłoby „niewielkim” wydatkiem. W końcu kto bogatemu zabroni? Z kolei filmy o tajemniczych tytułach „Alcos”, „Polcos” i „Narcopolcos” stanowią zestawienie historii polskiej mafii z kolumbijskim kartelem. W serii spotów teaserowych, serialowy gigant wziął pod lupę najciekawsze fakty z przestępczego światka. Kampania Netflixa to dobry przykład na to, jak niesztampowo można wykorzystać lokalne "zasoby" - także te najbardziej kontrowersyjne.
Na świecie:
Heineken - "Worlds Apart" #OpenYourWorld
Czy osoby o skrajnych poglądach są w stanie się porozumieć? Eksperyment Heinekena pokazuje, że tak. Jego uczestników dobrano w pary, które w „normalnych” okolicznościach nie do końca przypadłyby sobie do gustu. Dwoje obcych sobie ludzi musiało zacząć ze sobą współpracować, by na koniec odkryć gorzką prawdę o tym, że… dzieli ich światopoglądowa przepaść. Co udowadnia finał eksperymentu? To, że siła relacji międzyludzkich tkwi w dialogu i odwadze, aby pozbyć się uprzedzeń. Wyjście poza strefę komfortu może zaowocować poznaniem kogoś wyjątkowego albo chociażby fajnym spotkaniem przy piwie. Film szybko stał się viralem (obejrzało go prawie 15 mln internautów!) ponieważ bazuje na prawdziwych emocjach, bez zbędnych ozdobników. W tym zestawieniu głośna, aczkolwiek mało wiarygodna kampania Pepsi z Kendall Jenner wypada nadzwyczaj blado.
Christian Dior - #DiorLoveChain
„A Ty co zrobiłbyś w imię miłości?"- to pytanie zadali sobie ambasadorzy marki Dior m.in. Nathalie Portman, Robert Pattinson, Charlize Theron i Jennifer Lawrence w ramach projektu Dior Love Chain. Rozważaniom przyświecał szczytny cel – zachęcenie internautów do wzięcia udziału w akcji charytatywnej. Dom mody połączył siły z organizacją WE Charity, która pomaga najbardziej potrzebującym wyjść z ubóstwa. Za każdy opublikowany post wideo z hashtagiem #diorlovechain, na konto fundacji był przekazywany 1 dolar.
Na czym polega wyjątkowość kampanii? Ważny jest nie tylko cel charytatywny, ale przede wszystkim odbiorcy. Akcja Diora skłania do refleksji, zachęca do wyrażenia swoich emocji i uczuć. W końcu nie na co dzień mówi się o tym, co bylibyśmy w stanie zrobić dla miłości. Temat akcji pozostawia szerokie pole do interpretacji – pojawiły się zarówno bardziej wzniosłe wyznania, jak i wypowiedzi z przymrużeniem oka. W polskiej odsłonie kampanii wystąpiła Maffashion, która „dla miłości skoczyłaby w przepaść” (na szczęście ze spadochronem).
Airbnb - #WeAccept
Wszyscy kochają Airbnb, a Airbnb kocha wszystkich. I akceptuje wszystkich. Instagramowa kampania #WeAccept przypomina nam o tym, jak ważną wartością jest tolerancja. Wideo zapoczątkowujące akcję bazuje na prostych hasłach, zestawionych z portretami ludzi różnego pochodzenia/koloru skóry. W kolejnej części kampanii przytoczono wypowiedzi osób, które wystąpiły we wcześniej wspomnianym filmie. Dziewięć portretów, dziewięć historii, jedna idea - „akceptacja zaczyna się od nas wszystkich”. Nic dziwnego, że kampania wzbudziła zachwyt internautów. Takie aktywacje są potrzebne, aby pokazać, że tolerancja jest wartością, a nie słabością. Akcja Airbnb udowadnia, że można dobrze wykorzystać Instagrama do szczytnych celów.
Jak widać, nie ma jednej, słusznej drogi do osiągnięcia sukcesu w social media. Różnorodność jest w cenie, co udowadniają powyższe przykłady. Ten rok pokazał, że za cel nadrzędny warto sobie postawić zaangażowanie fanów. W końcu to oni decydują o tym, czy działania marki zostaną zauważone.
Klaudia Seweryńska, Social Media Executive Walk Social Media
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»