15.09.2016 / Okiem eksperta / Trendy
 

Jaka powinna być dobra nazwa dla firmy?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

Jest decyzja – ruszamy z własną firmą! Idziemy do urzędu, gdzie dostajemy do ręki formularz, pozwalający nam zarejestrować działalność gospodarczą, a w odpowiedniej rubryce wpisujemy jej nazwę. Co nam przychodzi jako pierwsze do głowy? Imiona dzieci i współmałżonki/a, śmieszne, stworzone na poczekaniu słowa - z „x”, „y” na końcu. Koniecznie też dopisek „firma handlowa” albo „handlowo-usługowa”. Ewentualnie dorzucamy „consulting”, aby nikt nie miał żadnych wątpliwości, jakiego typu działania może nam powierzyć. Do tego słówko „group” i już jesteśmy poważaną, międzynarodową firmą. Skleciliśmy właśnie trudną do wymówienia, złożoną z kilku słów nazwę, a właściwie to opis naszej działalności. Oczywiście, możemy posługiwać się też nim na zewnątrz, ale.... nie powinniśmy. Pozostawmy ją tylko i wyłącznie w oficjalnych dokumentach oraz na pieczątkach.

Projektowanie marki to proces. Nie da się tego załatwić w kilka dni - wymyślając nazwę, logo oraz projektując identyfikację wizualną, a później o wszystkim zapomnieć. Każdy, kto choć raz zetknął się z marketingiem doskonale wie, że marka to przede wszystkim filozofia, ludzie, nieuchwytne, niematerialne i nieokreślone do końca wartości, które to budują obraz przedsiębiorstwa. Zawsze jednak warto zacząć od początku, od podstaw.

Faktem jest, że im lepiej nazwiemy produkt czy usługę, tym większa jest szansa na sukces. Konkurencja na rynku jest coraz większa. Na szczęście świadomość startujących na rynku przedsiębiorstw błyskawicznie rośnie. Ogromną rolę w tym procesie odegrały start-upy. Wystarczy się dobrze rozejrzeć, aby zobaczyć, że dookoła nas coraz więcej jest dobrze nazwanych produktów czy usług. Jak jednak zrobić ten pierwszy krok? Zainwestować w wizerunek! Właściciele firm wynajmują powierzchnie biurowe w najlepszych lokalizacjach, chcąc prezentować się prestiżowo. Jednak pierwszym punktem styku potencjalnego klienta z produktem bądź usługą jest nazwa, claim, logo i strona internetowa. Przed zakupem, przed wysłaniem zapytania ofertowego, musimy o firmie usłyszeć, następnie trafiamy na stronę internetową. Jeżeli wszystko się zgadza, a więc strona wygląda przejrzyście, szybko wypełniamy formularz zamówienia czy trafiamy na podstronę z mailem i telefonem, skłonni jesteśmy skorzystać z oferty. Dobrze skrojona nazwa jest w stanie zwiększyć zainteresowanie ofertą, prowadząc klienta przez cały proces zakupowy, aż do finału.  

Jakie warunki powinna spełniać idealna nazwa?

 • Łatwa do zapamiętania – patrzysz, widzisz, pamiętasz
  Potrafimy przyporządkować nazwę do konkretnego produktu, usługi czy firmy. Wystarczy chwila i już wiadomo, o co chodzi.
 • Kreatywna – niestandardowa, wyróżniająca się wśród innych.
  Pozwala moderować odbiorem marki. Dzięki temu firma może przybrać formę innowacyjnej, tradycyjnej, nawiązującej do wartości rodzinnych, albo też przebojowej.
 • Metaforyczna – przywodzi na myśl skojarzenia, konkretne odniesienia.

Można ją odczytać na różne sposoby. Jeżeli odbiorcy się to uda, czuje się wyjątkowo.  

Dobrze skrojona nazwa jest jak turbodoładowanie w silniku samochodowym. Pozwala wejść na najwyższe obroty, dzięki czemu firma przyspiesza z impetem. Zebrałem kilka projektów, które w ramach Studia Brandingowego KARAT-e przygotowaliśmy dla naszych klientów. Propozycje różne, bo i różne były wymagania oraz oczekiwania. Każde zlecenie traktujemy indywidualnie, jednak podczas projektowania nazwy zawsze kierujemy się trzema zasadami, które opisałem powyżej. Polecam Państwa uwadze. Smacznego!

 

 • DWA-CZTERY – propozycja, którą stworzyliśmy dla firmy kurierskiej. Wiele znaczeń, jeden pewnik – przesyłka zawsze dotrze do odbiorcy na czas. Korzyści: usługa ekspresowa, a więc gwarancja dostarczenia pakunku w 24 godziny. Zamówienia składać można przez stronę internetową 24 godziny na dobę, a samo dostarczenie paczki odbywa się na terenie Warszawy przy pomocy kuriera rowerowego – dwa kółka, ale też samochodów (na terenie całego kraju) – cztery.
 • Przysnacki – nazwa przygotowana na zlecenie firmy Intersnack Poland (producenta m.in. orzeszków Felix) dla nowej linii przekąsek. Połączone w niej zostały dwa słowa: przysmak oraz snack. Połączyliśmy polską tradycję z zabawą, która przyjęła formę angielskiej przekąski. 
 • bra-bra – powtórzone angielskie słowo bra – biustonosz. Potraktowaliśmy multibrandowy sklep z bielizną, z przymrużeniem oka. Wystarczy spojrzenie i już wiadomo, jak fikuśny asortyment mamy do dyspozycji. Poza tym sama nazwa przedstawiona jest graficznie jako biustonosz właśnie, połączony „myślnikiem” w formie zapięcia. 
 • LIVERY – nazwa, którą zaprojektowaliśmy dla startującego instytutu psychoterapii. Połączyliśmy proste, anglojęzyczne słowa: live oraz very. Zaakcentowaliśmy przez to życie na pełnych obrotach, pełnię zdrowia i dobrego samopoczucia.
 • NOBILITUM – tak nazywa się nowo powstałe biuro nieruchomości. Źródłosłów to nobilitacja – podniesienie rangi, uszlachetnienie. Wskazaliśmy tym samym na wysoką jakość usług, a także wyjątkową dbałość o szczegóły. Mocna, dźwięczna propozycja dla firmy, której pracownicy nie boją się działać. 

 

 

Krzysztof Koczorowski – właściciel Studia Brandingowego KARAT-e. Od 2005 roku zajmuje się projektowaniem nazw, komunikacją oraz PR-em. Ukończył m.in. studia z zakresu service design w School of Form, zarządzania marką w Wyższej Szkole Bankowej oraz psychologii w biznesie na Uniwersytecie SWPS. 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (3)
Karol N.
1. Karol N., 77.65.90.*, 16.09.2016 / 09:33
Świetny artykuł!

Wielu uważa, że naming to fanaberia, a totalnie tak nie jest! :-)

DobreImieFirmy.pl
2. DobreImieFirmy.pl, 46.29.148.*, 22.09.2016 / 10:16
Kreatywność - zawsze! ważne jednak, aby nie przedobrzyć z inwencją. Należy pamiętać o odbiorcach danej nazwy, sprawdzać, czy wciąż jest dla nich przejrzysta i zrozumiała, mieć na uwadze wrażenie, jakie zrobi na kimś kto widzi ją pierwszy raz.
Szymon-CopywriterExpert.pl
3. Szymon-CopywriterExpert.pl, 37.47.199.*, 07.10.2016 / 23:26
Dokładnie, naming to ciężki kawałek chleba. Ale mi przychodzi z miłą przyjemnością :)
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.